PoczytajMy

 Ogólnopolski program „PoczytajMy” 
W roku szkolnym 2017/2018 nasza biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiego programu „PoczytajMy”, którego inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. To już czwarty rok naszych czytelniczych działań. W ramach projektu starsi uczniowie przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla najmłodszych dzieci z Przedszkola nr 18.
Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych. Jednak wspólne czytanie książek przygodowych, wierszy, baśni, bajek i legend to nie wszystko! W czasie spotkań uczniowie również rysują, kolorują, przygotowują inscenizacje teatralne, tańczą, śpiewają, proponują różnorodne gry i zabawy, ale także uczą się. Praca z maluchami pozwala zdobyć uczniom doświadczenie w pracy społecznej, aktywizuje ich obywatelsko, pozwala na rozwijanie umiejętności, takich jak: umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań oraz pracy w grupie. Ponadto udział w projekcie przyczynia się do budowania więzi między nastolatkami a ich młodszymi koleżankami i kolegami, ale przede wszystkim kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo.
Przygoda z teatrzykiem Kamishibai
28 marca oraz 11 kwietnia odbyły się pierwsze spotkania czytelnicze w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „PoczytajMy”, podczas których dzieci z Przedszkola nr 18 miały okazję poznać japoński teatrzyk Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) nazywany również teatrem obrazkowym albo teatrem ilustracji. Najmłodsi słuchacze z ogromnym zaciekawieniem obejrzeli i wysłuchali tekstu literackiego pt. „Mój przyjaciel Kemushi” autorstwa Nathalie Dargent, którego głównym bohaterem jest motyl, budzący się do życia. Taka forma czytania była nowością dla dzieci. Opowieść stała się punktem wyjścia do rozmowy o zmieniających się porach roku i o związanych z tym przemianach w przyrodzie. Nie zabrakło również pytań do tekstu oraz wykonania papierowych motylków. Wspólnie spędzony czas był pełną emocji niezapomnianą podróżą do krainy dziecięcej literatury.
Galeria zdjęć- grupa III
Galeria zdjęć- grupa V
Baśnie, bajki, które znamy…
25 kwietnia i 16 maja odbyły się kolejne zajęcia, których motywem przewodnim był zaczarowany świat baśni. Dziewczynki należące do klubu czytelniczego tym razem pojawiły się w przedszkolu przebrane za postacie z różnych baśni. Zadaniem dzieci, po obejrzeniu krótkich inscenizacji, było odgadnięcie ich imion. W dalszej części spotkania przedszkolaki wysłuchały mniej znanej baśni braci Grimm pt. „Titelitury”, a następnie odpowiadały na pytania do tekstu. Maluchy były zasłuchane, zainteresowane i z uwagą wykonywały kolejne zadania, które wyznaczały im baśniowe postacie: losowanie pytań z kapelusza, odgadywanie tytułów baśni po obejrzeniu rekwizytu, gra dydaktyczna, dopasowywanie tytułu baśni do ilustracji z nią związanej oraz karta pracy. Spotkanie zakończyło się słodką niespodzianką. To była wspaniała przygoda z baśniami. Kolejne spotkania przed nami…
Galeria zdjęć- grupa III
Galeria zdjęć- grupa V
„Ulubione książki z dzieciństwa i młodości naszych nauczycieli”
W maju w ramach akcji czytelniczej członkinie klubu czytelniczego odbyły rozmowy z nauczycielami na temat książek, które czytali, kiedy byli w szkole podstawowej. Efektem było przygotowanie gazetki pt. „Ulubione książki z dzieciństwa i młodości naszych nauczycieli” i wyeksponowanie jej na korytarzu szkolnym. Materiały zaprezentowane na gazetce stały się inspiracją do dyskusji, a także wzbudzały wiele emocji ze strony dzieci oraz nauczycieli.

W krainie Turlututu
30 maja i 13 czerwca odbyły się kolejne spotkania z przedszkolakami, podczas których dziewczynki zachęcały dzieci do aktywnej lektury i wspólnej nauki z interaktywnymi książkami Herve Tullet’a pt. „Kolory”, „Turlututu, magiczne przygody” oraz „Turlututu, gdzie jesteś?”. Było ciekawie, kolorowo i twórczo. 
Galeria zdjęć- grupa III
Galeria zdjęć- grupa V