Konkurs Regionalny – „Żołnierze Wyklęci”

1.marca br. obchodziliśmy  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji odbył się konkurs  rejonowy organizowany przez Elbląskie Stowarzyszenie im. Gen. Brygady Bolesława Nieczuja -Ostrowskiego w Klubie Garnizonowym 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej; pod hasłem „Cześć i Chwała Bohaterom”; konkurs obejmował prace plastyczne, filmowe i literackie, formy przestrzenne, m.in. Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie z klas I-III SP przygotowani przez P. Joannę Grondecką oraz starsi z klas IV-VII i gimnazjum, opiekunami uczniów byli n-le historii: P. Joanna Rucińska, Dorota Kamm. Uczniowie wyróżnieni to: I miejsce- Ania Paczkowska (kl. 3a), Małgosia Paczkowska(kl. 7c), I miejsce – najciekawsza praca pisemna – Maria Młodzińska (kl. 7c), formy przestrzenne i prace plastyczne- Kacper Kwiatkowski (7a). Główną nagrodą dla uczniów był wyjazd edukacyjny  21 kwietnia br.do Warszawy – „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych”.

Zapraszam do  fotorelacji z wyjazdu;  zwiedziliśmy m.in.

Teren aresztu śledczego na Rakowieckiej :

https://www.facebook.com/pg/S.gen.NieczujaOstrowskiego/photos/?tab=album&album_id=827499210793900

 

tzw. „Łączka” i Powązki Wojskowe.

https://www.facebook.com/pg/S.gen.NieczujaOstrowskiego/photos/?tab=album&album_id=827553137455174

 Mieliśmy okazję poznać wspaniałych ludzi , żywych świadków historii;

 Ogromne podziękowania za poświęcony czas, historię „Łączki” i codzienną walkę o naszych Bohaterów dla prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej kierującego pracami poszukiwawczymi. Wielkie podziękowania dla Huberta Smoczyka za oprowadzenie po Powązkach i wszystko co usłyszeliśmy.

Za niesamowitego gościa z batalionu „Zośka” i za to w jaki sposób  przedstawiono młodzieży naszą historię. Dla Andrzej Górskiego za wsparcie. obecność i ziemię, na której walczyli pod Monte Cassino nasi żołnierze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii 100- lecie Niepodległości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.