1 GRUDNIA 2020R. –  ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS 

1-go grudnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz happeningi poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się z nią. W Polsce każdego roku prowadzone są kampanie multimedialne przez Krajowe Centrum ds. AIDS. W tym czasie poruszane są najważniejsze kwestie związane z tą chorobą. Światowy Dzień AIDS powstał z myślą o osobach chorych oraz w celu uświadamiania społeczeństwu tematu dot. tej właśnie choroby. Symbolem solidarności z osobami dotkniętymi wirusem HIV oraz chorobą AIDS jest czerwona wstążka. Podczas spotkań słuchacze uświadamiani są w jakich sytuacjach może dojść do zakażenia oraz, co należy robić aby ich unikać. Namawiają także do niesienia pomocy oraz wsparcia osobom chorym oraz zaprzestania ich wykluczania ze społeczeństwa. W tym dniu uczestnicy zapalają na znak solidarności z osobami, które przegrały walkę z chorobą czerwone znicze oraz przywdziewają czerwoną wstążkę. 

Od wielu lat nasza szkoła we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Elblągu organizowała na początku grudnia  Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS.

W roku 2020 byłaby to już XX- edycja jubileuszowa, jednak ze względu na panującą w kraju i na świecie pandemie CORONAVIRUSA, konkurs został odwołany.

W dniu 1 grudnia, każdy z nas i Mały i Duzy Człowiek może na znak solidarności z osobami dotkniętymi wirusem HIV oraz chorobą AIDS, przyczepić sobie do ubioru czerwona wstążkę.

Nauczyciele biologii (p.J.Piwowarczyk, p.M.Oganowska) zachęcają uczniów z klas VI-VIII do zrobienia prac związanych z tematyka HIV/AIDS tzn:

  • można wykonać fotografie/zdjęcie swoje z wstążka czerwona
  • zrobić rysunek o tematyce Aids/Hiv
  • referat lub prezentacje dotyczącą HIV/AIDS
  • konkursu on-line pn. SZKOLNY TEST WIEDZY HIV / AIDS dla klas VII-VIII pojawi sie na classroomie w zakładce biologia – piątek 04.12.2020 o godz. 14.40- 15.30

PRACE WYSŁAMY na adres nauczyciela biologii joanna.piwowarczyk@sp14.elblag.pl lub marzena.oganowska@sp14.elblag.pl

 

Przewidziane oceny z biologii i nagrody.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.