Obchody świąt majowych

MAJOWE  ŚWIĘTA

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

1 Maja

Międzynarodowy Dzień Pracy

Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w roku  1950. 

2 Maja

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga – to symbol państwowości. Ukazywanie przynależności narodowej poprzez barwy na fladze jest powszechnie stosowanym kodem między ludźmi na globie ziemskim. W wielu państwach święto flagi już od dawna znalazło swoje miejsce w kalendarzu. Dzień flagi mają między innymi: Stany Zjednoczone, Finlandia, Meksyk, Ukraina, Litwa. A Polska?

 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej . Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone w roku 2004 . Ustanowienie dnia 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii. 2 maja był dniem w Rzeczypospolitej Ludowej obowiązkowego zdejmowania flagi po Święcie Pracy. W okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które przez komunistyczne władze było  surowo zakazane i zwalczane . W tym dniu odbywały się w całym kraju liczne akcje protestacyjne, manifestacje.  Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

 

 

3 Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Konstytucja 3 Maja uchwalona została 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów . Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Choć  Konstytucja 3 Maja  obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku. Wtedy doszło do masowych demonstracji studenckich i w efekcie władze komunistyczne zabroniły organizowania obchodów 3 maja. 18 stycznia 1951 roku władze PRL zniosły Święto Konstytucji 3 Maja. Dopiero w 1990 roku przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wówczas odbyły się uroczyste obchody na Placu Zamkowym.

 

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie możemy świętować wspólnie, tak jak bywało  to w poprzednich latach, ale chcemy podkreślić wielką wagę tego wydarzenia. Zwykle dekorowalibyśmy szkołę barwami biało-czerwonymi, przygotowywalibyśmy uroczystą akademię, jednak w tym szczególnym czasie pandemii  pozostaje nam refleksja nad tym, co dla nas jest ważne, za co kochamy nasz kraj i dlaczego Konstytucja 3 Maja była tak ważnym dokumentem w dziejach naszego narodu ? Może poniższy wiersz pomoże poczuć atmosferę tego majowego święta:

 

Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.

Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa,
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludźmi rozśpiewał.

Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju
– Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju

Na zakończenie przedstawiamy Wam kilka propozycji utrwalających Waszą wiedzę o Majowych Świętach. Znajdziecie tu wiele ciekawych materiałów: filmów, piosenek, krzyżówek, kolorowanek, wirtualnych puzzli oraz quizów o tematyce patriotycznej. 

 

Quizy  o Polsce dla dzieci z klas 1- 3

https://view.genial.ly/5e9dee6260e2f20daa4f6532/game-aga-quiz

https://view.genial.ly/5ea6d243da73ac0d8b0af691/game-quiz-patriotyczny

https://view.genial.ly/5e96224b682dd50db8751a44/learning-experience-challenges-majowe-swieta-nasz-patriotyczny-quiz

 

Test o Konstytucji – klasy 4-5

https://wordwall.net/pl/resource/15132112

Quiz poziom klasy 6- 7-8

https://forms.gle/8A4aQrYrEa835Qxz8

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.