Ogólnopolska Wymiana Pocztówkowa

W obecnych czasach pisanie do kogoś listów i wysyłanie pocztówek z pozdrowieniami odchodzi w niepamięć. Każdy woli napisać SMS-a lub e-maila, bo tak jest łatwiej i wygodniej. 

Chcąc od najmłodszych lat uczyć dzieci już przestarzałej, lecz ciekawej formy komunikowania się jaką jest wysyłanie listów i pocztówek, panie B. Mazurowska i M. Michałek wspólnie z dziećmi ze świetlicy szkolnej wzięły udział w Ogólnopolskiej Wymianie Pocztówkowej pod nazwą „Poznaj swój kraj”.

Zasada działania tej akcji jest niezwykle prosta. Dzieci wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział w zabawie. Na pocztówkach związanych z okolicą i miejscem szkół nadawców mogą się znaleźć pozdrowienia i krótkie wiadomości o miejscowości. Zainteresowanie akcją ze strony uczniów było bardzo duże. Wysłaliśmy ponad 50 pocztówek z naszego pięknego Elbląga. Do widokówek dołączaliśmy list, w którym prezentowaliśmy nasze miasto: jego historię, atrakcje turystyczne miasta i regionu oraz zabytki. W odpowiedzi na nasze pocztówki otrzymaliśmy 54 kartki pocztowe z różnych części Polski. Dzieciom najbardziej podobały się pocztówki z Jarocina i Krakowa.

Bez wątpienia wymiana pocztówkowa była nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju miały możliwość poznania innych regionów, miast, ich ciekawych zakątków. Była to również świetna sposobność do pracy z mapą oraz okazja, aby przybliżyć dzieciom zasady działania poczty. Umiejętność samodzielnego wypisywania kartek to wielki atut edukacyjny tej akcji. Wymiana pocztówkowa sprawdziła się. Uczniowie z klas I-III nabyli umiejętności redagowania prostych form wypowiedzi takich jak: kartka pocztowa, pozdrowienia, życzenia. Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otworzyła dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewniła radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.