Ogólnopolski program „PoczytajMy”
W naszej szkole już na stałe zagościł ogólnopolski program „PoczytajMy”, prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Polsko- Amerykańską Fundacją Wolności. To już piąty rok naszych czytelniczych działań. W ramach projektu starsi uczniowie przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla najmłodszych dzieci z naszej szkoły oraz Przedszkola nr 18.
Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych. Jednak wspólne czytanie książek przygodowych, wierszy, baśni, bajek i legend to nie wszystko! W czasie spotkań uczniowie również rysują, kolorują, przygotowują inscenizacje teatralne, tańczą, śpiewają, proponują różnorodne gry i zabawy, ale także uczą się. Praca z maluchami pozwala zdobyć uczniom doświadczenie w pracy społecznej, aktywizuje ich obywatelsko, pozwala na rozwijanie umiejętności, takich jak: umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań oraz pracy w grupie. Ponadto udział w projekcie przyczynia się do budowania więzi między nastolatkami a ich młodszymi koleżankami i kolegami, ale przede wszystkim kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo.
ROK SZKOLNY 2018/2019- SEMESTR LETNI
Klub czytelniczy ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu znów działa. W tym roku wolontariuszki do przygody z czytaniem zaprosiły dzieci z oddziału przedszkolnego.
Pierwsze spotkanie- „O rybaku i złotej rybce”
Pierwsze spotkanie (9 maja) miało charakter baśniowy. Uczennice należące do klubu czytelniczego zaproponowały maluchom baśń „O rybaku i złotej rybce”. Zanim jednak przystąpiły do czytania, były zabawy ruchowe, a następnie dzieci, po obejrzeniu przedstawionych rekwizytów (sieci i rybki), musiały same odgadnąć tytuł baśni. Po uważnym wysłuchaniu tekstu, trafnie odpowiadały na pytania. Na koniec rozwiązywały zadania edukacyjne związane z przeczytaną lekturą: dopasowywanie nakryć głowy do bohaterów baśni, rysowanie po śladzie, labirynt. Dodatkowym elementem spotkania było wspólne oglądanie filmowej wersji baśni braci Grimm.
Drugie spotkanie- „Szukając Marudka”
Podczas następnej wizyty w oddziale przedszkolnym (16 maja) starsze koleżanki zabrały dzieci w magiczny świat teatrzyku Kamishibai. Najmłodsi słuchacze z niebywałym zaciekawieniem i skupieniem śledzili losy bohaterów opowieści pt. „Szukając Marudka”, wsłuchując się w czytaną historię i wpatrując się w zmieniające się karty teatrzyku. Aby wprowadzić widownię w odpowiedni nastrój, przedstawienie zostało również wzbogacone o efekty dźwiękowe (szum wiatru, skomlenie psa, ulewa). Opowieść autorstwa Kumiko Yamamoto o Leosiu i jego piesku Marudku stała się inspiracją do rozmowy o przyjaźni, odpowiedzialności i roli zwierząt w życiu człowieka. Historia zagubionego pieska znalazła również wiele nowych rozwiązań. Pomysłów na to, co robił Marudek podczas ucieczki z domu było wiele. Nie zabrakło także pytań do tekstu, zagadek na temat zwierząt domowych, zadań: połącz kropki, znajdź różnice oraz zabawy- prawda czy fałsz? Wspólnie spędzony czas był pełen emocji i pozytywnych wrażeń.
Trzecie spotkanie- „Kropka z Błędem”
Okazją do trzeciego spotkania czytelniczego (24 maja) było otrzymanie przesyłki nadesłanej przez CEO. Po otwarciu paczki okazało się, że jest to książka Anny Taraski pt. „Kropka z Błędem”. Kropka stała się więc motywem przewodnim naszego spotkania. Na początku wolontariuszki zaproponowały najmłodszym zabawy z kropką ćwiczące refleks, spostrzegawczość i sprawność ruchową. Uczennice przygotowały kropki w różnych kolorach. Każdy kolor oznaczał inne ćwiczenie gimnastyczne (podskok, przysiad, pajacyk itd.). Po pokazaniu wybranej kropki przedszkolaki wykonywały ćwiczenia, które były przypisane do danego koloru. Kolejnym zadaniem uczestników było jak najszybsze odnalezienie niewłaściwej kropki spośród ciągu sześciu identycznych. I wreszcie nadszedł czas na lekturę. Okazało się, że „Kropka z Błędem” to dowcipna opowieść o przygodach znaków przestankowych. Dzieci doskonale zapamiętały treść usłyszanego fragmentu książki, o czym można było się przekonać w trakcie rozmowy. Historia przedstawiona w książce stała się punktem wyjścia do rozmowy o przyjaźni, jej sile oraz cechach dobrego przyjaciela. Przygotowano też zagadki, tym razem związane z zasadami polskiej pisowni, które dzieci bardzo lubią i chętnie na nie odpowiadają. Podsumowaniem zajęć było kolorowanie Kropki- głównej bohaterki spotkania. Prezentowana książka została bardzo ciepło przyjęta przez uczestników. Czas upłynął nam w miłej atmosferze.
Czwarte spotkanie- „Turlututu. A kuku, to ja!”
Kolejne spotkanie (30 maja) rozpoczęło się w bibliotece szkolnej, gdzie maluchy dowiedziały się, czym jest biblioteka, jak należy się w niej zachować, jakie książki się w niej znajdują. Nasi goście z niezwykłym zainteresowaniem oglądali nietypowe książki, które zaprezentowały im starsze koleżanki. Wśród nich znalazło się wiele oryginalnych pozycji: książki najcenniejsze, najgrubsze, najmniejsze i największe, książki rozkładanki, książka z dziurą, a na koniec książeczki interaktywne. I właśnie jedną z takich interaktywnych książek Herve Tullet’a („Turlututu. A kuku, to ja!”) ósmoklasistki postanowiły wykorzystać podczas spotkania. Najmłodsi, słuchając jej, wybrali się w podróż kosmiczną, potrząsali nią, mieszali, dmuchali, śpiewali, zgadywali, gdzie się ukrywa Turlututu, a nawet robili psikusa czytającemu. Nie zabrakło również kolorowanki z Turlututu. Było to zaskakujące spotkanie. Kreatywne czytanie wywołało uśmiech na twarzy naszych czytelników.
Piąte spotkanie- „Wars i Sawa”
W trakcie ostatniego spotkania z przedszkolakami (13 czerwca) maluchy z wielką uwagą wsłuchiwały się w treść legendy o Warsie i Sawie. Potem nastała lawina pytań o dawne i tak tajemnicze czasy. Wolontariuszka Kasia zainicjowała pogadankę na temat wcześniejszych stolic Polski. Dzieci poznały również zabytki naszej obecnej stolicy- Warszawy. Spotkanie uatrakcyjniła jedna z dziewczynek, która została przebrana za Syrenkę. Następnie z dużym zaangażowaniem dzieci przystąpiły do pracy: kolorowały i wyszukiwały elementy obrazka przedstawiającego scenkę z legendy, z rozsypanki literowej układały nazwę- Warszawa, rozwiązywały labirynt, aby pomóc Syrence zejść z cokołu. Głośne czytanie dzieciom wnosi wiele wartości, a przede wszystkim rozwija ich wyobraźnię, kształtuje język oraz wprowadza je w świat baśni, legend i niezapomnianych przygód. Dlatego już od najmłodszych lat warto czytać maluchom. Gdy wyrobimy u nich nawyk czytania, to później z radością samodzielnie będą sięgały po książki, a takie spotkania czytelnicze właśnie temu służą. Po tych zajęciach przedszkolaki na pewno zapamiętają, skąd wzięła się nazwa naszej stolicy.
Akcja czytelnicza- „Przerwa z książką”
Tegoroczna akcja czytelnicza przebiegała pod hasłem „Przerwa z książką”. Podczas wybranych przerw międzylekcyjnych klubowiczki czytały krótkie bajeczki, wierszyki, opowiadania swoim młodszym koleżankom i kolegom. W ten sposób promowały czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci. Przerwy między zajęciami spędzone w bibliotece szkolnej stały się więc okazją do poznania wielu nowych historii i ich bohaterów, poszerzenia zasobu słownictwa, zdobycia wiedzy o świecie. Akcja miała również walory integracyjne. Okazało się, że przerwa nie musi być nudna.
Udział programie „PoczytajMy” stanowił ciekawe doświadczenie i sprawiał obu stronom wiele satysfakcji. Naszym spotkaniom zawsze towarzyszył wesoły nastrój i dużo radości. Maluchy z niecierpliwością czekały na kolejne wizyty starszych koleżanek.
ROK SZKOLNY 2017/2018- SEMESTR LETNI
Przygoda z teatrzykiem Kamishibai
28 marca oraz 11 kwietnia odbyły się pierwsze spotkania czytelnicze w ramach realizacji ogólnopolskiego programu „PoczytajMy”, podczas których dzieci z Przedszkola nr 18 miały okazję poznać japoński teatrzyk Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) nazywany również teatrem obrazkowym albo teatrem ilustracji. Najmłodsi słuchacze z ogromnym zaciekawieniem obejrzeli i wysłuchali tekstu literackiego pt. „Mój przyjaciel Kemushi” autorstwa Nathalie Dargent, którego głównym bohaterem jest motyl, budzący się do życia. Taka forma czytania była nowością dla dzieci. Opowieść stała się punktem wyjścia do rozmowy o zmieniających się porach roku i o związanych z tym przemianach w przyrodzie. Nie zabrakło również pytań do tekstu oraz wykonania papierowych motylków. Wspólnie spędzony czas był pełną emocji niezapomnianą podróżą do krainy dziecięcej literatury.
Galeria zdjęć- grupa III
Galeria zdjęć- grupa V
Baśnie, bajki, które znamy…
25 kwietnia i 16 maja odbyły się kolejne zajęcia, których motywem przewodnim był zaczarowany świat baśni. Dziewczynki należące do klubu czytelniczego tym razem pojawiły się w przedszkolu przebrane za postacie z różnych baśni. Zadaniem dzieci, po obejrzeniu krótkich inscenizacji, było odgadnięcie ich imion. W dalszej części spotkania przedszkolaki wysłuchały mniej znanej baśni braci Grimm pt. „Titelitury”, a następnie odpowiadały na pytania do tekstu. Maluchy były zasłuchane, zainteresowane i z uwagą wykonywały kolejne zadania, które wyznaczały im baśniowe postacie: losowanie pytań z kapelusza, odgadywanie tytułów baśni po obejrzeniu rekwizytu, gra dydaktyczna, dopasowywanie tytułu baśni do ilustracji z nią związanej oraz karta pracy. Spotkanie zakończyło się słodką niespodzianką. To była wspaniała przygoda z baśniami. Kolejne spotkania przed nami…
Galeria zdjęć- grupa III
Galeria zdjęć- grupa V
„Ulubione książki z dzieciństwa i młodości naszych nauczycieli”
W maju w ramach akcji czytelniczej członkinie klubu czytelniczego odbyły rozmowy z nauczycielami na temat książek, które czytali, kiedy byli w szkole podstawowej. Efektem było przygotowanie gazetki pt. „Ulubione książki z dzieciństwa i młodości naszych nauczycieli” i wyeksponowanie jej na korytarzu szkolnym. Materiały zaprezentowane na gazetce stały się inspiracją do dyskusji, a także wzbudzały wiele emocji ze strony dzieci oraz nauczycieli.
W krainie Turlututu
30 maja i 13 czerwca odbyły się kolejne spotkania z przedszkolakami, podczas których dziewczynki zachęcały dzieci do aktywnej lektury i wspólnej nauki z interaktywnymi książkami Herve Tullet’a pt. „Kolory”, „Turlututu, magiczne przygody” oraz „Turlututu, gdzie jesteś?”. Było ciekawie, kolorowo i twórczo.
Galeria zdjęć- grupa III
Galeria zdjęć- grupa V