Odpowiedzialni Gospodarze Ziemi

„Odpowiedzialni Gospodarze Ziemi” to projekt edukacyjny realizowany w roku szkolnym 2020/2022 w ramach ubiegania się o Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku” przyznawany przez Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty.

 

 

Poniżej zadania i promocja  postaw proekologicznych oraz szczerzenia idei ekologicznych w naszej szkole:

 

HAPPENING EKOLOGICZNY

Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej ruszyły na ulicę miasta, aby przypomnieć wszystkim jak ważne jest dbanie o czystość. Trzymając w rękach transparenty głośno skandowały wypisane na nich hasła ekologiczne.

Obchody Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole

 Klasy IV- VIII „W rytmie Żywiołów Natury” ubrały się w odzież w kolorze przypisanym dla danego żywiołu.

 

W świetlicy szkolnej poruszono tematykę związaną z ekologią i ochroną naszej planety Ziemi. Dzieci wzięły udział
w Ekologicznym Festiwalu Online – (organizowanym przez ZUO) EKofeston oraz wykorzystały plastikowe butelki  do stworzenia prostej zabawki.

 

 Razem dbamy o Ziemię…. „Pocztówka z życzeniami dla Naszej Planety”

EKOTORBA –  konkurs plastyczny

Międzyszkolny konkurs plastyczny pod hasłem  „EKO-TORBA” organizowany przez świetlicę szkolną został rozstrzygnięty. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I-III.

Celem konkursu było samodzielne zaprojektowanie torby ekologicznej.

Poniżej lista zwycięzców oraz nagrodzone prace:

I miejsce Anna Mączyńska (kl. 2b)

II miejsce Igor Szwedko (kl. 2a)

III miejsce Karol Lewandowski (kl. 2b)

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Godzina dla Ziemi WWF

W roku 2021 Godzina dla Ziemi przypada na 27 marca (sobota)
Po raz czternasty rusza Godzina dla Ziemi WWF.
Tym razem światła zgasną dla Bałtyku.
Polacy nie zdają sobie sprawy z bardzo złego stanu środowiska naturalnego naszego morza, a Bałtyk i jego mieszkańcy umierają.
Dlatego to ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. Akcja od lat inspiruje do działania z przekazem, że warto walczyć o nasz dom – Ziemię.
Celem tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF jest ochrona środowiska Morza Bałtyckiego i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń. Na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera.
Zachęcamy Wszystkich do udziału w akcji Godziny dla Ziemi WWF
Godzinę dla Ziemi zapoczątkował WWF (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody), który w 2007 roku zachęcił aż 2 miliony mieszkańców Sydney do wyłączenia niepotrzebnych świateł i urządzeń elektrycznych na 60 minut. Godzina to oczywiście zbyt krótki czas, by osiągnąć odczuwalne rezultaty. Inicjatywa ta jednak na ma charakter symboliczny – promuje postawy pro-ekologiczne i ma na celu wykształcenie trwałych nawyków – z korzyścią zarówno dla Ziemi, jak i jej mieszkańców. Oszczędność energii to przecież nie tylko ulga dla domowego budżetu, ale również „cegiełka” przekazana na rzecz ochrony planety, która pilnie potrzebuje „odetchnąć” od natłoku gazów cieplarnianych. Z roku na rok idea ta cieszy się coraz większym uznaniem. Do akcji włączyło się ponad 100 państw, a w ciągu ostatnich lat na symboliczną godzinę światło zgasło w wielu znanych miejscach, takich jak Koloseum, Opera w Sydney czy Piramidy w Gizie. Niektóre stacje telewizyjne wstrzymały nawet transmisje lub używały wyłącznie świateł LED-owych. Szacuje się, ze w 2011 roku w obchodach Godziny dla Ziemi w mniejszym lub większym stopniu uczestniczyły blisko 2 miliardy ludzi. Wtedy też ciemności zapadły w Pałacu Kultury i Nauki, w Galerii Zachęta czy w krakowskich Sukiennicach. Promowanie tej ekologicznej inicjatywy ułatwia Internet i wirtualne media – można więc mieć nadzieję, że „zielony” trend przyjmie się powszechnie na całym globie, na którym przecież wszyscy chcą gościć jak najdłużej.
27.03.2021 (sobota) gasimy światło dla ratowania Bałtyku
Zachęcamy Wszystkich do udziału w akcji Godziny dla Ziemi WWF

 

Akcja „ SPRZĄTANIE ŚWIATA” w naszej szkole

Zajęcia w ZUO !

Klasy IV A i VI B wzięły udział w zajęciach dotyczących zasad segregacji odpadów.