Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15.000 zł na zakup książek i wyposażenia do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 (w tym 3.000 zł wkładu własnego zapewnionego przez organ prowadzący szkołę).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa został uchwalony na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Jest kontynuacją programu z lat 2016–2020, a jego budżet to ponad miliard złotych.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Otrzymane przez naszą placówkę środki finansowe w ramach Priorytetu 3. będą przeznaczone na zakup nowości wydawniczych i uzupełnienie pozycji lekturowych, które wzbogacą księgozbiór szkolnej biblioteki. Wyposażymy również pomieszczenia biblioteczne w nowe regały. Dla podniesienia atrakcyjności prowadzonych zajęć zostanie zakupiony tablet.

W trakcie realizacji NPRC 2.0 planujemy podjęcie następujących działań:

1. Organizowanie na terenie szkoły konkursów, akcji i wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów, rodziców oraz nauczycieli, np. Szkolny Maraton Czytelniczy, „Czytanie na śniadanie”, „Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich”, konkurs recytatorski „W świecie poezji”, konkurs pięknego czytania „W magicznym świecie książki”.
2. Przygotowanie tematycznych wystaw książek.
3. Pedagogizacja rodziców nt. „Wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży”.
4. Podjęcie współpracy z bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi, np. z W-MBP w Elblągu.
5. Realizacja w każdej klasie projektu edukacyjnego z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
6. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich.
7. Prezentowanie podejmowanych działań na stronie internetowej szkoły oraz na szkolnym Facebooku.

Drodzy Rodzice!

Zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem od telefonów, telewizji i komputerów.

Życząc wytrwałości i przyjemności we wspólnym czytaniu zapraszamy do obejrzenia prezentacji pt. „Czytanie kontra skrolowanie”!

http://sp14.pro-linuxpl.com/wp-content/uploads/2022/06/Czytanie-kontra-skrolowanie…^.pdf

CZYTELNIK ROKU

Kornel Danielewicz z kl. II a został najaktywniejszym czytelnikiem w roku szkolnym 2021/2022.

Na wyróżnienie zasługują również:
Julia Duda- kl. II a,
Amelia Rębisz- kl. IV a,
Oliwia Szczepkowska- kl. III b.

Najbardziej „zaczytaną” klasą okazała się II a.

Gratulujemy, a jednocześnie dziękujemy za aktywność czytelniczą i za wierność tradycyjnej książce papierowej!

,,CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”, czyli  międzynarodowy projekt edukacyjny!

Uczniowie klas: I a, I b, II a i III a brali udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym ,,CZYTAM Z KLASĄ – lekturki spod chmurki’’ autorstwa Honoraty Szaneckiej wspierającym rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III. W ciągu roku szkolnego były realizowane trzy moduły projektu (moduł I- Podróże małe i duże, II- Naukowy zawrót głowy, III- Na ratunek).W każdym z nich uczniowie poznawali wybraną lekturę, a następnie realizowali różne zadania. Wśród nich znalazły się: Dzień Postaci z Bajek, „Lektura w pudełku”, przygotowanie plakatów zachęcających innych do czytania papierowych książek, zorganizowanie wystawki na temat czytanej lektury, „bajkowy” bal karnawałowy, „czytelnicze” lekcje pod chmurką. Ponadto dzieci miały założone lekturniki, w których opisywały lub ilustrowały daną lekturę.

Udział w ogólnopolskim projekcie czytelniczym okazał się dla naszych podopiecznych fascynującą przygodą. Poznali oni wartościowe oraz piękne książki, a wraz z ich bohaterami przeżywali niezwykłe przygody i zabawne sytuacje. Nauczyli się współpracy, otwartości, pomysłowości i systematyczności przy realizacji kolejnych zadań. Poznali również ciekawy i niecodzienny sposób omawiania lektur.

Podczas realizacji projektu wykorzystywano książki zakupione w ramach NPRC, np.„Mali bohaterowie”, „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat”, „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”.

„Między wierszami”

Uczniowie klasy V a realizowali projekt czytelniczy pod nazwą „Między wierszami”. Podzieleni na grupy musieli wykonać szereg działań projektowych, m.in. wyszukać w bibliotece szkolnej wierszy na wylosowany temat (były to utwory poetyckie o zwierzętach, roślinach, ludziach, porach roku, czarach i czarodziejach), nauczyć się pięknie czytać wybranego przez zespół wiersza, wyszukać oraz opracować informacje dotyczące jego autora i wreszcie wykonać plakat – rysunek do wiersza, na którym musiały znaleźć się tytuł i autor utworu. Zadanie końcowe polegało na zaprezentowaniu swojego projektu na forum klasy.

Szkolny konkurs na plakat promujący czytanie

20 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na plakat, który będzie zachęcał do czytania książek. Był on skierowany do uczniów klas IV-VII. Prace mogły być wykonane indywidualnie lub w zespołach dowolną techniką plastyczną (np. kolaż, rysunek, wydzieranka, wyklejanka, techniki mieszane, grafika) w formacie nie mniejszym niż A-4.

W konkursie nagrodzeni zostali:
Sebastian Tomasik (kl. IV a), Anna Paczkowska, Klaudia Nadolska (kl. VII a)- I miejsce,
Oliwia Siergiej, Joanna Stankiewicz i Julia Chochel, Katarzyna Stankiewicz i Lena Zielińska (kl. VII a)- II miejsce,
Karolina Wojtasz (kl. IV a), Michał Kozak (kl. VII a)- III miejsce,
Damian Kodzis, Konrad Skonieczny (kl. VII a)- wyróżnienia.

Wszystkim nagrodzonym oraz wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Konkurs fotograficzno-filmowy!

20 czerwca został rozstrzygnięty konkurs fotograficzno-filmowy. Zadania konkursowe polegały na wykonaniu zdjęcia z książką w wybranej scenerii zgodnie z hasłem „Ja, książka i …” lub nakręceniu krótkiego filmu nawiązującego do nazwy konkursu „Czytanie jest cool!”. Jury, oceniając zdjęcia i filmiki, brało pod uwagę pomysłowość, oryginalność pracy oraz jakość techniczną fotografii i filmu.

Zwycięzcami zostali:
Amelia Rębisz (kl. IV a)- konkurs fotograficzny,
Igor Gotowała (kl. I a)- konkurs filmowy.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Podsumowanie konkursu „Czy znasz twórczość Jana Brzechwy?”

13 czerwca odbył się konkurs dotyczący twórczości naszego patrona adresowany do uczniów klas IV. Miał on formę pisemną (pytania zamknięte, krzyżówka, łączenie wydarzeń z odpowiednimi bohaterami), a przystąpiło do niego 12 czwartoklasistów, którzy pilnie przygotowywali się korzystając z księgozbioru biblioteki szkolnej. Łącznie można było zdobyć 35 pkt.

Oto wyniki:
I miejsce- Jakub Wildenhain (kl. IV b) – 32 pkt
II miejsce- Zuzanna Hołody (kl. IV b) – 30 pkt
III miejsce- Mateusz Borzęcki (kl. IV a) – 28 pkt.

Serdecznie gratulujemy!

„Zabierz książkę na wakacje!”- akcja czytelnicza

Przed nami wakacje- czas odpoczynku, ale to także dobry moment na nadrobienie czytelniczych zaległości. Nie zastanawiaj się dłużej, odwiedź bibliotekę szkolną i… wypożycz książkę na wakacje! Dobrze sprawdzą się zarówno w deszczowe dni, jak i podczas odpoczynku na plaży czy w ogrodzie. Warunkiem wypożyczenia książek na okres ferii letnich jest zwrócenie w terminie wszystkich wcześniej wypożyczonych pozycji. Akcja trwa do 23 czerwca. Zachęcamy więc do czytania i życzymy Wam udanych wakacji!

„Książka moim przyjacielem”

W drugim tygodniu czerwca w świetlicy szkolnej rozpoczęto realizację projektu „Książka moim przyjacielem”. Podczas działań projektowych dzieci pracowały z lekturą pt. „Jak to działa? Książki” N. Kucharskiej zakupioną w ramach NPRC 2.0. Świetliczaki poznały m.in.: historię papieru, wynalazek Gutenberga, budowę książki, historię bibliotek, zawody dla bibliofili. Dowiedziały się również co było przed książką, rozmawiały o tym, jak ważne jest czytanie i opowiadały o swoich ulubionych lekturach. Układały w kolejności chronologicznej historyjki obrazkowe, nadawały tytuły kolejnym ilustracjom, łączyły zawody z wykonywanym zajęciem, poznawały związki frazeologiczne z książką w roli głównej, ćwiczyły spostrzegawczość, pamięć wzrokową oraz koncentrację uwagi rozwiązując karty z „książkowymi” obrazkami do wyszukiwania i policzenia- I SPY.

W ramach podsumowania projektu uczniowie wykonali plakaty „Jak powstaje książka?”, a w świetlicy założono kącik książki, który będzie na bieżąco wzbogacany.

Świetlicowe „Czytanie na śniadanie”

„Czytanie na śniadanie” to cykl spotkań dla świetliczaków, podczas których wychowawcy świetlicy prezentują i czytają książki m.in. te, zakupione w ramach NPRC 2.0.

„W świecie egipskich wierzeń”, czyli zakończenie projektu w kl. VIII a

„W świecie egipskich wierzeń” to tytuł projektu realizowanego w kl. VIII a. Uczniowie przypomnieli sobie biografię Henryka Sienkiewicza oraz przeczytali lekturę uzupełniającą „Sąd Ozyrysa”. Następnie omówili treść utworu odwołującą się do znanego z egipskich mitów sądu, zwanego sądem Ozyrysa. Wyjaśnili także znaczenie tytułu nawiązującego do wiary w życie pozaziemskie, w którym zmarły odpowiadał przed sądem za wszystkie uczynki popełnione za życia. Kolejnym etapem pracy było podzielenie uczniów na trzyosobowe grupy i przygotowanie odpowiednich materiałów do wykonania zakładki inspirowanej sienkiewiczowską humoreską pt. „Sąd Ozyrysa”. W ramach podsumowania projektu ósmoklasiści prezentowali swoje zakładki na forum klasy.

Klechdy sezamowe w klasie IV b

8 czerwca uczniowie klasy IV b zaprezentowali przepiękne lapbooki wykonane w ramach realizowanego projektu pod nazwą „Bajka, która baje”, czyli „Klechdy sezamowe” Bolesława Leśmiana. Zanim jednak je przygotowali, zapoznali się z sylwetką twórczą autora oraz zbiorem orientalnych baśni, spośród których wybrali i przeczytali opowieść „O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze.” Następnie wyodrębniali i omawiali elementy świata przedstawionego w baśni. Podczas pracy nad lapbookiem czwartoklasiści wykorzystali rozmaite materiały papiernicze oraz inne ozdoby, pamiętając głównie o tym, aby ich lapbooki charakteryzowały się nie tylko estetyką. Ważnym elementem była ich strona dydaktyczna, która w sposób barwny i kolorowy przekazywała ważne treści oraz przesłanie klechdy „O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze”.

 

Podsumowanie projektu „Każdy z nas jest inny, równy i wyjątkowy!” w klasie VIII c

„Każdy z nas jest inny, równy i wyjątkowy!”- pod takim hasłem uczniowie kl. VIII c realizowali projekt w oparciu o opowiadanie pt. „Dlaczego jestem inny(a)? Czyli o mocy nieoczywistych talentów” pochodzące z serii książek Przemka Staronia „Szkoła bohaterek i bohaterów”. Podczas pracy nad projektem wykonywali szereg zadań: rozwiązywali krzyżówkę z hasłem „tolerancja”; oceniali, które zachowania i sytuacje zapisane na wylosowanych karteczkach powinny być tolerowane i akceptowane, a które nie; dyskutowali na temat wyglądu, stereotypów, inności, poczucia własnej wartości. W swoich wypowiedziach odwoływali się do własnych doświadczeń i innych przeczytanych książek, np. „Małego Księcia”, „Gorzkiej czekolady”, „Cudownego chłopaka”. Podzieleni na grupy ósmoklasiści prezentowali treść tekstu P. Staronia w wybranej przez siebie formie. Powstały m.in. mapy myśli, prezentacja multimedialna, lapbook. Podsumowaniem projektu była prezentacja prac na forum klasy.

„I ja mogę być ilustratorem książek!”, czyli projekt czytelniczy w klasie IV a

Czwartoklasiści poznali postać i twórczość Bolesława Leśmiana, ze szczególnym zwróceniem uwagi na lekturę uzupełniającą pt. „Klechdy sezamowe”. Następnie czytali na głos, na forum, tekst baśni o zaklętym rumaku. Po podzieleniu się wrażeniami odnośnie przeczytanej książki, dzieci wypełniały kartę pracy, która zawierała  zadania dotyczące świata przedstawionego utworu i cech baśni.

W ramach podsumowania projektu tworzyli ilustracje do przeczytanego tekstu.

„Zaproszenie do Krainy Bajki”

Przez cały rok szkolny w świetlicy był realizowany projekt pt. „Zaproszenie do Krainy Bajki”. Wśród projektowych zadań znalazły się m. in.: poznanie księgozbioru biblioteki szkolnej, oglądanie ekranizacji wybranych baśni, zaznajomienie z sylwetkami znanych bajkopisarzy, poznanie ich twórczości (cykliczne spotkania czytelnicze, podczas których poloniści czytali „świetliczakom” lubiane wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, baśnie braci Grimm, H. Ch. Andersena i elbląskiej bajkopisarki Wioletty Piaseckiej), rozwiązywanie quizów i zagadek związanych z poznanymi utworami.

W ramach podsumowania projektu odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Ilustracja do ulubionej bajki, baśni lub wiersza”. Nagrodzeni zostali:
Urszula Muszyńska i Nikola Mazurowska- I miejsce,
Julia Duda kl. II a i Zuzanna Muszyńska kl. III b- II miejsce
Kacper Rogala kl. III a i Wiktor Miszałowski kl. III b- III miejsce.

„W fantastycznonaukowym świecie książek Rafała Kosika”, czyli spotkanie z projektem w klasie VI a

Szóstoklasiści poznali życie i twórczość Rafała Kosika, ze szczególnym zwróceniem uwagi na cykl książek o przygodach Felixa, Neta i Niki. Podzieleni na zespoły przygotowywali krzyżówki dotyczące autora i jego fantastycznonaukowych powieści. Kolejne zadanie projektowe polegało na stworzeniu na komputerze, na lekcji informatyki, zakładki do książki, która miała tematycznie nawiązywać do przygód Felixa, Neta i Niki.

„Przyjaźń, tolerancja, odpowiedzialność i inne ważne sprawy!”

Biblioteka szkolna przygotowała wystawkę książek poruszających ważne tematy, takie jak akceptacja, tolerancja, inność, odpowiedzialność, miłość, wiara w siebie…

Różne oblicza miłości, czyli projekt w klasie VIII b

„Różne oblicza miłości” to tytuł projektu realizowanego przez uczniów klasy VIII b. Ósmoklasiści rozmawiali na temat roli miłości w życiu człowieka. Wyszukiwali w internecie piosenki i wiersze o tematyce miłosnej, które prezentowali na forum klasy. Kolejnym działaniem było przybliżenie uczniom postaci i twórczości Nikolasa Sparksa ze szczególnym zwróceniem uwagi na książkę pt. „Jesienna miłość”. Podzieleni na kilkuosobowe zespoły przygotowywali plakaty i lapbooki, w których miały się znaleźć odwołania do poznanej lektury uzupełniającej, informacje o różnych obliczach miłości w wybranych lekturach obowiązkowych oraz związki frazeologiczne ze słowem „miłość”.

„Wiosna, ach to ty…”

30 maja odbył się wewnątrzświetlicowy konkurs recytatorski pod hasłem „Wiosna, ach to ty…”, w którym wzięło udział 10 uczniów. Ich zadaniem było zaprezentowanie wybranego wiersza o tematyce wiosennej. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursu, jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce ex aequo- Julia Duda i Kornel Danielewicz,
II miejsce ex aequo- Gabriela Rębisz i Ludwik Gburzyński,
III miejsce-Marianna Dalecka.

Wszyscy otrzymali nagrody i dyplomy. Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

„Zaczytana klasa”, czyli projekt w klasie II b

Uczniowie klasy II b realizowali projekt pod nazwą „Zaczytana klasa”. W ramach projektu drugoklasiści zapoznawali się z nowościami zakupionymi w ramach NPRC 2.0 podczas cyklicznych spotkań w bibliotece szkolnej (od marca do maja). Następnie wybierali książkę do przeczytania spośród polecanych przez nauczyciela bibliotekarza. Po lekturze chętni prezentowali na forum klasy przeczytaną przez siebie książkę (opowiadali fabułę, pokazywali ilustracje, informowali o autorze, czytali krótkie fragmenty, zachęcali do jej wypożyczenia). Potem wykonywali rysunki do czytanych lektur. Z poszczególnych ilustracji powstał album.

W ramach podsumowania projektu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, w którym zostali nagrodzeni: Urszula Muszyńska, Nikola Mazurowska- I miejsce, Jagoda Rzepka, Filip Wysocki- II miejsce, Julian Oksiak, Jakub Laskowski- III miejsce.

Przyznano również wyróżnienia: Maja Mickiewicz, Albert Pryczek i Liliana Szymańska- Zblewska.  Gratulujemy!

Klasa III b w bibliotece „Bulaj”

23 maja klasa III b była na wycieczce w bibliotece „Bulaj”. Dzieci zwiedziły budynek biblioteki, zapoznały się z jej rolą, księgozbiorem oraz zasadami korzystania.

„W świecie zawodów”

Kiedy w szkole pada pytanie, kim chcesz zostać w przyszłości, większość ma już plan – lekarką, policjantem, superbohaterem. Jeśli jeszcze nie wiecie, nie martwcie się! Biblioteka szkolna przygotowała wystawkę literatury zakupionej w ramach NPRC poświęconej różnym zawodom. Wśród propozycji są książki prezentujące zarówno te popularne profesje, jak i mniej znane. Kiper, projektant mebli, artysta cyrkowy, detektyw, archeolog, dmuchacz szkła… Ciekawe, co wybierzecie?

„Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich”

Maj w naszej szkole upłynął pod znakiem spotkań czytelniczych. Nauczyciele i zaproszeni goście czytali najmłodszym baśnie, bajki i legendy pochodzące z różnych krajów Europy. W klasie I a gościliśmy mamę Blanki- Panią Monikę, która przeczytała dzieciom baśń H. Ch. Andersena pt. „Krzesiwo”.

Klasę II a odwiedziła Pani Magda z W-MBP w Elblągu, która przeczytała dzieciom książeczkę pt. „I co teraz?”.

Uczniowie klasy II b i III b wysłuchali legendy „Złota kaczka” w interpretacji Pani Agnieszki- pedagoga z Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej nr 3 w Elblągu.

Klasę I b i III a odwiedziły mamy naszych uczniów: Pani Beata (mama Dominika), która przedstawiła opowieść o sprytnej myszce i potworze Gruffalo oraz Pani Magda (mama Patryka), która czytała polskie baśnie i legendy.

 Uczniowie klasy III a wysłuchali bajki pochodzącej z książki Artura Andrusa pt. „Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych”, którą czytała mama Nikodema- Pani Monika.

Dziękujemy za wspólne spotkania!

Wszystkie książki wykorzystane podczas akcji „majowego” czytania zostały zakupione w ramach NPRC 2.0.

Klasa I b i świat Muminków

W maju uczniowie klasy I b realizowali projekt pt. „Klasa I b w świecie Muminków” w oparciu o lekturę autorstwa Tove Jansson „Opowiadania z Doliny Muminków”. Wśród wielu projektowych działań było m.in. przygotowanie informacji na temat autorki lektury oraz innych tytułów z serii książek o Muminkach (z pomocą nauczyciela), układanie puzzli ulubionych postaci, opowiadanie o wydarzeniach, których sprawcą był czarodziejski kapelusz, pokazywanie głównych haseł z Doliny Muminków: życzliwość, dobroć, ciepło (elementy dramy), oglądanie wybranych fragmentów serialu animowanego na podstawie powieści, czy wreszcie wykonanie pracy plastycznej pt. „Rodzina Muminków”.

Spotkanie z Małym Księciem

„Niezwykła podróż z Małym Księciem”– to tytuł projektu, który realizowali na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy VII b. Korzystając z tabletu zakupionego w ramach NPRC 2.0 mogli zobaczyć w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni Małego Księcia, jego planetę i to, co przeżył  podczas swojej wędrówki. Podsumowaniem projektu było zaprezentowanie na forum klasy przepięknych lapbooków, w których siódmoklasiści umieścili informacje o przeczytanej lekturze i jego autorze.

„Była sobie raz Astrid Lindgren”

Astrid Lindgren to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych autorek książek dla dzieci. Do najbardziej znanych utworów jej autorstwa należą: “Bracia Lwie Serce”, “Ronja, córka zbójnika”, “Rasmus, rycerz Białej Róży”, „Karlsson z dachu”, “Madika z Czerwcowego Wzgórza”, czy też najsłynniejsze “Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanka”.

Na parterze została wyeksponowana gazetka prezentująca życie i twórczość tej cenionej pisarki. Zapraszamy do szukania inspiracji i wypożyczania książek Astrid Lindgren!

Nietypowe święta- projektu ciąg dalszy

W drugim półroczu biblioteka szkolna i świetlica kontynuują projekt „Święta nietypowe – dni kolorowe!”. Podczas zajęć ma miejsce czytanie literatury związanej z tematem przewodnim. Po lekturze odbywa się rozmowa w oparciu o przeczytany tekst, a następnie aktywne zadania związane z obchodzonym świętem. Podczas realizacji projektu wykorzystywane są książki zakupione w ramach NPRC 2.0. W tym półroczu okazją do przeprowadzenie zajęć stały się następujące święta nietypowe:
– luty: Międzynarodowy Dzień Pizzy, Światowy Dzień Hipopotama, Dzień Dinozaura,
– marzec: Dzień Pandy, Dzień Lasu, Międzynarodowy Dzień Teatru,
– kwiecień: Światowy Dzień Sportu, Dzień Czekolady, Dzień Ziemi,
– maj: Światowy Dzień Pszczół, Dzień Bociana Białego.

Galeria zdjęć z wybranych zajęć realizowanych w oparciu o książki zakupione w ramach NPRC 2.0

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Dzień Dinozaura

Dzień Pandy

Dzień Lasu

Międzynarodowy Dzień Teatru

Światowy Dzień Sportu

Dzień Ziemi

Światowy Dzień Pszczół

Lapbookowa nauka

Na przełomie kwietnia i maja uczniowie kl. VII a i VII b realizowali projekt czytelniczo- naukowy pod nazwą „Polscy badacze Antarktyki – lapbook geograficzny- Życiorysy i osiągnięcia”.

Zadaniem siódmoklasistów było zaprojektowanie i wykonanie lapbooka (praca w grupach), czyli teczki tematycznej, w której należało umieścić wiadomości, m.in. na temat klimatu, flory i fauny Antarktyki, czy polskich polarników badaczy: Marka Kamińskiego i Henryka Arctowskiego. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, mapy, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest na karteczkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i kolorach, w kieszonkach, w kopertach itd. Po wykonaniu zadania nastąpiła prezentacja lapbooków na forum klasy, a na koniec ocena.

Podczas pracy nad lapbookami nieocenioną pomocą była książka pt. „Nela i kierunek Antarktyda” z serii „Nela Mała Reporterka”.

„Pomagamy Detektywowi Pozytywce w śledztwie”-projekt czytelniczy

W maju uczniowie klasy III b realizowali projekt czytelniczy na bazie książek z serii „Detektyw Pozytywka”. Każdy trzecioklasista przeczytał samodzielnie w domu jeden rozdział książki, a następnie przedstawiał na forum klasy przeczytaną przez siebie zagadkę. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w kolejnych zadaniach: zapoznały się z autorem lektury (prezentacja z wykorzystaniem multimediów), rozszyfrowywały interaktywne zagadki detektywistyczne, urządzały pokój Detektywa Pozytywki, pracowały w parach – rozwiązywały kolejne zadania z wykorzystaniem kart pracy. Wspólnie układały również plan wydarzeń, na podstawie którego stworzyły własną książeczkę z obrazkami.

Spotkanie czytelnicze z przedszkolakami

16 maja odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze z przedszkolakami pod hasłem „Goście czytają- przedszkolaki słuchają”. Pani Beata zaprezentowała najmłodszym książeczkę o przygodach sympatycznej mieszkanki wsi- krowy Matyldy.

Przygody niesfornego kota Cukierka, czyli projekt w kl. I a

W maju uczniowie klasy I a realizowali projekt czytelniczy pt. „Koci świat” w oparciu o serię książek autorstwa W. Cichonia. Pierwszoklasiści wysłuchali czytanej przez nauczyciela lektury „Cukierku, ty łobuzie!”. Samodzielnie czytali fragmenty innych książek o przygodach niesfornego kota Cukierka, również z podziałem na role. Podczas zajęć projektowych poznali zwyczaje oraz ciekawostki związane z życiem kotów. Podzielili się własnymi doświadczeniami związanymi z opieką nad zwierzętami. Obejrzeli filmik edukacyjny o kotach. Poznali i zapisali powiedzenia dotyczące kotów. Wyodrębnili głównych bohaterów i wspólnie z nauczycielem zredagowali opis Cukierka. Bawili się z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, wykonywali testy i rozwiązywali zagadki do lektury. Podsumowaniem projektu były prace plastyczne- „Portret Cukierka”– wyklejanka wełną.

„Książki z historią w tle”

Mnóstwo dat i jeszcze więcej nazwisk – z tym kojarzy się historia. Dobre książki przekonują, że odkrywanie historii może być ciekawe i pasjonujące. Jeśli chcesz poznać historię z zupełnie innej strony, przyjdź do biblioteki szkolnej, obejrzyj wystawę pt. „Książki z historią w tle” i wybierz coś dla siebie!

Przedszkolaki z wizytą w bibliotece szkolnej

13 maja dzieci z Przedszkola nr 18 odwiedziły bibliotekę szkolną. Przedszkolaki poznały różnicę między biblioteką, a księgarnią, dowiedziały się, jak należy zachowywać się w bibliotece i jak obchodzić się z książkami, jakie książki znajdują się w bibliotece oraz jak zostać czytelnikiem biblioteki.

Nasi goście z niezwykłym zainteresowaniem oglądali nietypowe książki. Wśród nich znalazło się wiele oryginalnych pozycji: książki najcenniejsze, najgrubsze, najmniejsze i największe, książki pop-up, picturebooki, książka z dziurą, książeczki interaktywne.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. „Rycerz, który nie chciał walczyć” opowiadającej o myszce- rycerzu, który zamiast walczyć, wolał czytać książki i opowiadać bajki. Było ciekawie, zabawnie i przyjemnie!

Spotkanie z Calineczką, czyli projekt w klasie II b

W maju uczniowie kl. II b realizowali projekt czytelniczy pt. „Niezwykłe spotkanie z Calineczką, czyli w krainie baśni Andersena”. Drugoklasiści samodzielnie przeczytali w domu baśń pt. „Calineczka”. W klasie czytali fragmenty z podziałem na role. Poznali twórcę baśni- H. Ch. Andersena. Na podstawie historyjki obrazkowej ustalali kolejność wydarzeń. Wyodrębniali pozytywnych i negatywnych bohaterów. Wspólnie z nauczycielem dzieci zredagowały pisemną wypowiedź wielozdaniową o dążeniu do spełniania swoich marzeń. Wykonały również prace plastyczne- dorysowały brakujące obrazki w historyjce i stworzyły portret Calineczki, widzianej oczami chrabąszcza. Uczniowie bawili się z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i wykonywali testy oraz odpowiadali na zagadki do lektury. Skorzystali z platformy- Wordwall. Podczas zajęć przyrodniczych poznali zwierzęta mieszkające na łące i obejrzeli prezentację oraz filmik przyrodniczy na ten temat. Pracowali w parach- rozwiązywali karty pracy.

Międzyszkolny konkurs plastyczny na komiks pt.: „Co było dalej? – dorysuj ciąg dalszy ulubionej książki”

9 maja został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny na komiks pt.: „Co było dalej? – dorysuj ciąg dalszy ulubionej książki”, którego organizatorem była Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu we współpracy z uczestnikami „Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy”. Komisja konkursowa przy ocenianiu komiksów wzięła pod uwagę: tematykę zgodną z hasłem przewodnim konkursu, oryginalność pomysłu oraz walory artystyczne: kompozycję i gamę kolorystyczną. Oto wyniki!

Zwycięzcy:
Kategoria – Szkoły Podstawowe klasy II – III: Komiks odręczny
Amelia Jeleniewicz kl. II SP 9 w Elblągu
Kategoria – Szkoły Podstawowe klasy IV – VIII: Komiks odręczny
Małgorzata Góralska kl. IV Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu
Kategoria – Szkoły Podstawowe klasy IV – VIII: Komiks elektroniczny
Mikołaj Falkowski kl. VII SP 19 w Elblągu
Kategoria – Szkoły Ponadpodstawowe klasy I – III: Komiks odręczny
Karolina Tyszko kl. II III LO w Elblągu

Przyznano również wiele wyróżnień. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Urszula Muszyńska- kl. II b,
Nikola Mazurowska- kl. II b,
Aleksandra Łapińska- kl. IV b,
Szymon Łapiński- kl. VI a,
Patrycja Sadkowska- kl. VII b.

Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Słowa podziękowania kierujemy również do nauczycieli, którzy zachęcili swoich uczniów do wykonania prac plastycznych promujących czytelnictwo.

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac konkursowych!

https://www.facebook.com/wmbpelblag/videos/427333095880465

Wiosna w klasie I b

W kwietniu uczniowie klasy I b realizowali projekt pod nazwą „Zwiastuny wiosny”. Podczas jego realizacji podjęto szereg działań. Były to m.in.: wspólne czytanie książki Bradley Kristen „To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci”, poznanie przyrody, jej znaczenia, wyszukiwanie w dostępnych źródłach informacji na temat roślin chronionych w Polsce, poznanie kwiatów i roślin kwitnących wiosną w lesie, na łące, w ogrodzie, ich wyglądu i naturalnego środowiska, rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, diagramów (praca w parach), uzupełnianie zadań związanych ze zdobytą wiedzą, wykonanie pracy plastycznej „Wiosenne kwiaty w doniczce”- wycinanka z kolorowego papieru.

W ramach podsumowania projektu pierwszoklasiści założyli klasowy „wiosenny ogródek”.

Międzynarodowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To wyjątkowe święto ma uświadamiać ludziom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o planetę. W bibliotece zostały zaprezentowane książki o tematyce ekologii i przyrody pochodzące ze szkolnego księgozbioru.

Czytamy w świetlicy szkolnej

Zajęcia w świetlicy szkolnej prowadzone są według haseł tygodnia. Dotyczą one najbliższego otoczenia dziecka – rodziny, szkoły, kolegów, miejsca zamieszkania, ojczyzny. Uwzględniana jest także tematyka nawiązująca do dni uroczystych oraz świątecznych. Poruszane są kwestie ochrony środowiska naturalnego, bezpieczeństwa, orientacji zawodowej, higieny życia codziennego i higieny umysłowej.

Na początku zajęć nauczyciel czyta świetliczakom książki odnoszące się do tematyki tygodnia. Wśród wykorzystywanych lektur są m.in. pozycje zakupione w ramach NPRC 2.0. Oto przykładowe tytuły: „Tata w sieci”, „Dobre maniery bez tajemnic”, „Niezwyczajne zawody”, „Dobra robota”, „Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i Króliku, który spadł z nieba”, „Woda”, „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii”. Po lekturze odbywają się gry i zabawy dydaktyczne, ruchowe, zajęcia umuzykalniające, plastyczne, czy też praktyczno-techniczne.

Konkursowe zmagania w ramach Szkolnego Maratonu Czytelniczego

Podczas Szkolnego Maratonu Czytelniczego uczniowie klas I-VIII przygotowywali reklamy czytanych książek. Wśród nich znalazły się różne propozycje: plakaty, album, lekturowe pudełko.
Najciekawsze prace w kategorii klas I-III zaprezentowały:
klasa I a- I miejsce,
klasa II b- II miejsce,
klasa I b- III miejsce,
klasa III b- wyróżnienie.

W kategorii klas IV-VIII zdecydowanie najlepsza okazała się klasa V a zajmując I miejsce. Na podium znalazła się również klasa VIII a- II miejsce i VII b- III miejsce.

W ramach maratonu odbył się konkurs literacki dla uczniów kl. VII-VIII na krótką wypowiedź pt. „Dlaczego warto czytać książki?”. Oto wyniki:
I miejsce-Kacper Hołody i Jakub Maśliński (kl. VIII b) ex aequo Karolina Mrochem (kl. VIII c),
II miejsce- Joanna Stankiewicz i Nikola Stolpa (kl. VII a) ex aequo Aleksandra Wróbel (kl. VIII c),
III miejsce- Oliwia Mańko ex aequo Hubert Żyła (kl. VIII a).

Uczniowie wszystkich klas mieli również okazję wziąć udział w konkursie plastycznym na karykaturę wybranej postaci literackiej.
W kategorii klas I-III przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce- Nela Kaciłowicz (kl. I a) ex aequo Karol Lewandowski (kl. III b),
II miejsce- Zuzanna Trochimczuk (kl. I a),
III miejsce- Adam Chabowski (kl. III b).

Wyróżnienia:
Nadia Florczak (kl. I a),
Igor Gotowała (kl. I a),
Klaudia Jakubik (kl. I a),
Zuzanna Muszyńska (kl. III b).

Wyniki konkursu w kategorii klas IV-VIII:
I miejsce- Maja Szymczyk- Niemiec (kl. VI a),
II miejsce- Klaudia Nadolska (kl. VII a),
III miejsce- Monika Stec i Maksymilian Łapiński (kl. VIII b).

Wyróżnienia:
Cezary Jurkiewicz (kl. IV a),
Szymon Łapiński (kl. VI a),
Kinga Płóciennik (kl. VIII a).

Dziękujemy za udział we wszystkich konkursach i szczególnie gratulujemy laureatom!

W świecie Muminków!

Tove Jansson, fińska autorka pisząca po szwedzku, stworzyła popularny na całym świecie cykl powieści o inteligentnych i zabawnych trollach – Muminkach. Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Taty Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników. Zapraszamy Was do obejrzenia gazetki pt. „Szczęśliwy świat Muminków” oraz wypożyczania książek z tej serii!

Pierwszaki z wizytą w Bibliotece Młodego Czytelnika „Bulaj”

7 kwietnia uczniowie klasy I a wraz z wychowawcą wzięli udział w warsztatach czytelniczo-ekologicznych w Bibliotece Młodego Czytelnika „Bulaj”. Pierwszoklasiści samodzielnie odczytywali fragmenty książek i bajek o tematyce przyrodniczej. Podzieleni na grupy, uczestniczyli w Eko grze. Za pomocą tabletów odczytywali kody QR, a następnie wykonywali odszyfrowane zadania związane z ekologią. Na tablicy multimedialnej rozwiązywali zagadki przyrodnicze. Każdy uczeń wykonał samodzielnie plakat dotyczący segregowania odpadów- musiał przykleić przy odpowiednich śmietnikach obrazki z odpadami. Na zakończenie dzieci bawiły się na magicznym dywanie.

Czytanie jest ważne…

Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu? Oczywiście, że tak! Czytanie książek ma też wiele innych zalet, które zostały zaprezentowane na gazetce wyeksponowanej na korytarzu przed biblioteką szkolną.

Szkolny Maraton Czytelniczy

4 kwietnia w naszej szkole rozpoczął się Szkolny Maraton Czytelniczy, który trwał przez cały tydzień. Podczas zajęć nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście czytali wybrane książki zakupione w ramach NPRC 2.0. Wśród czytelniczych propozycji znalazły się m.in.: „Baba Blaga”, „Sieciaki”, „Arka Czasu”, „Sklep z babciami”, „Podniebny”, „Mazurscy w podróży”, „Ćmony i Smeśki”, „Co słychać, Cukierku?”…

W ramach Szkolnego Maratonu Czytelniczego dwuosobowe drużyny z kl. IV-VI wzięły udział w grze czytelniczej „Poszukiwacze książek”. Rywalizacja rozpoczęła się w bibliotece szkolnej. Uczniowie po rozwiązaniu zadania otrzymywali wskazówki, które prowadziły ich do kolejnych miejsc w szkole. Tam czekały na nich następne czytelnicze wyzwania: puzzle, wykreślanka, skojarzenia, rozpoznawanie tytułów lektur po ilustracji, czy też przestawianie liter w wyrazach i układanie nazwisk znanych autorów książek. Po zaciętej rywalizacji okazało się, że wygrała drużyna z klasy V a, która jako pierwsza dotarła do skarbu ukrytego w świetlicy szkolnej. Innym uczestnikom pozostała słodka niespodzianka. Zabawa była świetna!

 

Podczas czwartkowych przerw w bibliotece szkolnej czekały na uczniów błyskawiczne quizy, krzyżówki, wykreślanki i zagadki literackie.

„Wiosenne przebudzenie”

30 marca w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Wiosenne przebudzenie” adresowany do uczniów kl. I-III. Wzięło w nim udział 11 uczestników. Najlepsi okazali się:

Ksawery Kowalczuk (kl. II b)- I miejsce,
Klaudia Jakubik (kl. I a)- II miejsce,
Szymon Rakowski (kl. II a)- III miejsce.

Wyróżnienia:
Igor Gotowała- kl. I a,
Jagoda Rzepka- II b,
Zuzanna Muszyńska- kl. III b.

Wśród prezentowanych przez dzieci wierszy znalazły się m. in. : „Wiosna”, „Wiosna idzie”, „Wiosenne porządki”, „Przyjście wiosny”. Dzięki wiosennym recytacjom, choć za oknem jest jeszcze zimno, w naszej szkole zapanowała już wiosna.

Zwycięzca eliminacji szkolnych będzie reprezentował naszą szkołę, 25 kwietnia, w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Wiosenne przebudzenie”. Gratulujemy!

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

29 marca w naszej szkole miała miejsce akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Podczas uroczystości przybliżono m.in. sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego. Uczniowie dowiedzieli się: Jak żył i o co walczył Pilecki?, Jaką tajną misję otrzymał od dowódców Armii Krajowej? W jaki sposób stał się bohaterem narodowym? Wszystkie informacje zostały opracowane w oparciu o książkę Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby pt. „Rotmistrz Witold Pilecki” z serii „Polscy superbohaterowie” zakupionej w ramach NPRC 2.0.

„Taniec z książką”

„Taniec z książką”– to nazwa projektu realizowanego przez uczennice klasy V a. Piątoklasistki zapoznały się z nowościami biblioteki szkolnej, a następnie każda z nich wybrała książkę do przeczytania. Po lekturze dziewczynki reklamowały koleżankom przeczytaną przez siebie pozycję. Podsumowaniem projektu było przygotowanie na lekcjach wychowania fizycznego i nagranie układu tanecznego z wybranymi książkami.

Jak być eko

W marcu uczniowie klasy IV a realizowali projekt pod hasłem „Ekologia wokół nas”. Podczas godzin wychowawczych czytali książkę Urszuli Kamińskiej pt. „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii” poszerzając wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej. Czwartoklasiści dowiedzieli się, co można zrobić, by samemu chronić ziemię i jak stać się małym ekologiem! Pomogły im w tym wiersze, które prezentują sposoby ochrony przyrody, dbania o czystość powietrza, wody, wyjaśniają, czym jest GMO, recykling, efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze czy smog.

W ramach podsumowania projektu uczniowie wykonali prace plastyczne pt. „Ziemia naszym domem, więc dbajmy o nią”.

Jak pokonać złość?

29 marca pani Lucyna (psycholog szkolny) odwiedziła dzieci z grupy „Sówki” z Przedszkola nr 18, żeby przeczytać im książeczkę pt. „Jestem wściekły! Jak pokonać złość” zakupioną w ramach NPRC 2.0. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest gniew, skąd się bierze i jak można go opanować, a także co zrobić jeśli się to już nie udało. Spotkanie czytelnicze odbyło się w ramach akcji biblioteki szkolnej „Goście czytają- przedszkolaki słuchają”.

Zmiany w bibliotece szkolnej już zakończone!

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe regały książkowe. W ramach NPRC 2.0. zakupiono siedem dużych regałów i jeden pomocniczy- mobilny. Czytelnicy już mogą cieszyć się z wprowadzonych zmian. Teraz wypożyczanie będzie jeszcze przyjemniejsze. Jest przestronniej, schludniej i po prostu – ładniej! Byliście już odwiedzić bibliotekę? Jak Wam się teraz podoba?

„Czytamy o bezpieczeństwie”- projekt czytelniczy

Od 24 września do 15 marca dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej realizowały projekt czytelniczy pod hasłem „Czytamy o bezpieczeństwie”. Jego głównym celem było poznanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach poprzez wybraną poezję i literaturę. Podczas spotkań świetliczaki dowiedziały się m.in o tym, jak ważna jest pierwsza pomoc i znajomość numerów alarmowych; o tym, że gorące płyny i trujące substancje są niebezpieczne; o tym, jakie niebezpieczeństwa czyhają w domu, o agresji w stosunku do rówieśników i o tym, jak opanować gniew; o tym, że umawianie się na spotkanie z osobą poznaną w Internecie nie zawsze dobrze się kończy; o tym, że nie należy rozmawiać z obcymi; o tym, na co trzeba uważać podczas zabaw zimowych; o tym, że wszyscy ludzie są ważni i należy ich szanować.

Następnie uczniowie wykonywali ilustracje do każdego przeczytanego tekstu. Efektem projektu była własna książeczka, zawierająca zbiór zasad właściwego i bezpiecznego zachowania w różnych miejscach oraz sytuacjach.

Jednocześnie przeprowadzono konkurs plastyczny pod hasłem „Czytamy o bezpieczeństwie- album”. Lista laureatów przedstawia się następująco:

I miejsce- Zuzanna Muszyńska (kl. III b), Amelia Kuc (kl. IV b),
II miejsce- Kacper Rogala (kl. III a), Karol Lewandowski (kl. III b),
III miejsce- Kaja Polkowska i Laura Kowalewska (kl. I a).

Wyróżnienia:
Martyna Cywińska (kl. I a),
Nadia Florczak (kl. I a),
Dorota Wołczyńska (kl. II a),
Gabriela Rębisz (kl. II a),
Igor Szwedko (kl. III a).

Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim za udział w projekcie!

„Pisać każdy może. Co nam w duszy gra!”

W dniach 3-10 marca uczniowie klas IV-VIII realizowali projekt literacki pod hasłem „Pisać każdy może. Co nam w duszy gra!”. Inspiracją stał się Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek.

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie poznawali ciekawostki z życia znanych pisarzy. Stali się również współtwórcami błyskawicznego konkursu, który polegał na ułożeniu pytań do przeczytanych lektur. Następnie wybrane pytania były losowane przez chętnych we wszystkich klasach- za prawidłową odpowiedź uczniowie byli nagradzani słodką niespodzianką.

Uczestnicy projektu samodzielnie tworzyli też wiersze. Młodzi poeci najczęściej pisali o przyjaźni, miłości, życiu, rodzinie, przyrodzie, ale były też utwory nawiązujące do trudnej współczesnej rzeczywistości. Najlepsze wiersze zostały wyróżnione:

  • Julia Jastak (kl. IV b),
  • Zuzanna Hołody (kl. IV b),
  • Jakub Wildenhain (kl. IV b),
  • Maciej Rostankowski i Sebastian Piórkowski (V a),
  • Marta Warzechowska, Joanna Wiśniewska i Aleksandra Gałeczka (V a),
  • Michał Kozak (VII a),
  • Nikola Stolpa (VII a),
  • Katarzyna Stankiewicz (VII a),
  • Anna Paczkowska (VII a),
  • Aleksandra Filip (kl. VII b),
  • Filip Serdeczny (kl. VII b),
  • Amelia Warzechowska (kl. VII b),
  • Oliwia Mańko (kl. VIII a),
  • Mateusz Chmielewski (kl. VIII a),
  • Kacper Hołody i Oliwier Wildenhain (VIII b),
  • Monika Stec i Maksymilian Łapiński (VIII b),
  • Alan Wilenczyc i Sebastian Witkowski (VIII b),
  • Vanessa Radzikowska (VIII c),
  • Karolina Mrochem i Michał Majewski (VIII c).

W ramach projektu odbył się również konkurs na najciekawsze przebranie za ulubionego bohatera literackiego. Oto wyniki:

I miejsce- Piotr Barański (IV a), Magdalena Cywińska (IV a), Nikola Stolpa (VII a), Anna Paczkowska (VII a), Katarzyna Stankiewicz (VII a), Lena Zielińska (VII a)

II miejsce- Julia Chochel (VII a), Joanna Stankiewicz (VII a), Dominika Kuc (VII a), Wiktoria Chudzik (VIII b), Nikodem Konecki (VIII c)

III miejsce- Amelia Warzechowska (VII b), Karolina Mrochem (VIII c).

Wyróżnienia: Amelia Rębisz (IV a) i Sandra Ziółkowska (VI a).

Uczestnicy tego konkursu odwiedzili swoich młodszych kolegów. Zachęcali ich do czytania stosując jeden ze stylów metody booktalking, który polega na zaprezentowaniu głównego bohatera.

Dziękujemy uczniom za aktywny udział w projekcie i gratulujemy nagrodzonym w konkursach!

TYDZIEŃ CZYTANIA

Tydzień czytania pod hasłem „W krainie twórczości Jana Brzechwy” to projekt, który realizowała świetlica szkolna w ramach NPRC 2.0. od 28 lutego do 9 marca. W pierwszym dniu projektu świetliczaki poznały najważniejsze fakty z życia autora za sprawą książki „A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem”, prezentacji multimedialnej oraz komiksu. Na koniec dzieci sprawdziły swoją wiedzę rozwiązując test.

W drugim i trzecim dniu projektu wychowawcy świetlicy czytali znane oraz lubiane wiersze Brzechwy. Dzieci słuchały piosenek z filmu „Akademia pana Kleksa”, rozwiązywały zagadki tematyczne, a także obejrzały i wysłuchały wiersza „Na wyspach Bergamutach” przedstawionego w formie Teatrzyku Kamishibai.

Kolejny dzień projektu upłynął na poznawaniu bohaterów wierszy naszego patrona. Świetliczaki miały również okazję sprawdzenia swoich wiadomości na temat twórczości Brzechwy podczas rozwiązywania krzyżówki.

Jajko mądrzejsze od kury, sójka, która wybierała się za morze, czy sum-wielki matematyk to bohaterowie, których nasi najmłodsi czytelnicy poznali w piątym dniu projektu. A potem było aktywne czytanie wiersza „Na straganie”.

Jednym z projektowych działań było powstanie „książki ściennej” pt. „Zoo pana Brzechwy”, która w zabawny sposób przedstawiła najważniejszych mieszkańców zwierzyńca. Najpierw świetliczaki losowały wiersz, który po głośnym przeczytaniu należało wkleić na kartkę formatu A- 5 i wykonać do niego ilustrację. Wśród tytułów znalazły się m.in. „Wilk”, „Tygrys”, „Zebra”, „Papuga”, „Pantera” i inne. Wszystkie prace zostały połączone i wywieszone na tablicy. Tak powstała „książka ścienna” ze zwierzętami w roli głównej, zachęcająca do poznania i czytania wierszy Brzechwy. Najładniejsze ilustracje zostały nagrodzone:

I miejsce- Urszula Muszyńska- kl. II b,
II miejsce- Kornel Danielewicz- kl. II a,
III miejsce- Julia Duda- kl. II a.

Wyróżnienia:
Natan Muchowski- kl. I a,
Dorota Wołczyńska- kl. II a,
Nikola Mazurowska- kl. II b,
Igor Szwedko- kl. III a,
Amelia Kuc- IV b.

Gratulujemy!

W ramach podsumowania projektu świetliczaki opowiadały z jakimi utworami oraz wydarzeniami kojarzą im się wskazane przedmioty, które były już gromadzone podczas całotygodniowego czytania. W ten sposób powstało pudełko, w którym „zamknęliśmy wiersze”.

Dziękujemy za czynny udział w projekcie!

„Niesamowite przygody klasy II a (7 dziewczynek i 10 chłopców)”

Uczniowie klasy II a realizowali projekt pod nazwą „Niesamowite przygody klasy II a (7 dziewczynek i 10 chłopców). Zadania projektowe opierały się na lekturze książki „Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają!”. Do wspólnego czytania z dziećmi zostali zaproszeni również rodzice.

Drugoklasiści ilustrowali wybraną przygodę, a na zajęciach plastycznych ozdabiali skarpetki. Podsumowaniem projektu była zabawa w teatr na podstawie przygotowanych przez dzieci scenariuszy i własnoręcznie wykonanych pacynek.

„Wierszyki łamiące języki”- błyskawiczny konkurs logopedyczny

23 i 28 lutego w klasach czwartych w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się błyskawiczny konkurs logopedyczny pod hasłem „Wierszyki łamiące języki”. Wzięli w nim udział wszyscy czwartoklasiści, których zadaniem było przedstawienie wylosowanego wiersza nasyconego trudnymi głoskami, bogatego w słowa niełatwe do wyrecytowania. W konkursie wykorzystano wiersze pochodzące z książki Agnieszki Frączek pt. „Kap, cap, chlap i inne wierszyki logopedyczne” zakupionej w ramach NPRC 2.0. Oto wyniki rywalizacji:

w klasie IV a

I miejsce- Mateusz Borzęcki
II miejsce- Julia Słuszniak
III miejsce- Jakub Grzybowski

w klasie IV b

I miejsce- Wojciech Prokurat
II miejsce- Damian Kaznowski
III miejsce- Jakub Wildenhain.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom sprawności językowej!

„Od Julka do Juliana”

W lutym uczniowie klasy III a realizowali projekt pod hasłem „Od Julka do Juliana”. Podczas czytania lektury pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” gromadzili przedmioty kojarzące się z treścią książki, tworząc w ten sposób lekturę „zamkniętą w pudełku”. Następnie każdy trzecioklasista prezentował swoją pracę na forum klasy. Wewnątrz lekturowych pudełek znalazły się różne rekwizyty, np. wąż, jaszczurki, klucz, słoń, myszka, okulary, fiolki, figurka strażaka i pieska, termometr. W ramach projektu uczniowie tworzyli również wspólny plakat z informacjami dotyczącymi lektury, a także przygotowywali pracę plastyczną odnoszącą się do znanych i lubianych wierszy Tuwima. Takie zadania wymagały od dzieci pomysłowości i dobrej znajomości treści książki, a jednocześnie stały się atrakcyjną formą pracy z utworem literackim.

„Randka w ciemno z książką”

Z okazji walentynek biblioteka szkolna przygotowała niespodziankę dla swoich czytelników. Była to „Randka w ciemno z książką”. Wybrane woluminy zostały zapakowane w szary papier i ozdobione elementami walentynkowych dekoracji. Zachętą do wypożyczenia książki był zamieszczony ciekawy, krótki opis, który wprowadzał w fabułę lektury. Wypożyczający sięgali po książki niespodzianki, a właściwie to książki wybierały w tym dniu czytelnika. Akcja, która miała na celu propagowanie czytelnictwa i popularyzację nowości zakupionych w ramach NPRC 2.0 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom „Randki w ciemno z książką” za wspólną zabawę!

Święta nietypowe- projekt

Od września biblioteka szkolna i świetlica realizują projekt pod nazwą „Święta nietypowe – dni kolorowe!” skierowany do dzieci ze świetlicy szkolnej. Jego tematyka skoncentrowana jest na organizowaniu zajęć tematycznych, związanych z obchodami jakiegoś nietypowego święta.

Spotkanie zaczyna się od zainteresowania dzieci daną tematyką poprzez wybraną poezję i literaturę, czy też teksty popularnonaukowe. Po lekturze odbywa się rozmowa w oparciu o przeczytany tekst. Następnie podejmowane są kreatywne działania: świetliczaki wykonują prace plastyczne, kolorują, rozwiązują zagadki, krzyżówki, quizy, testy, uczestniczą w zabawach ruchowych i muzycznych inspirowanych lekturą. Nasi najmłodsi uczniowie podczas zajęć nie tylko dobrze się bawią, ale również i uczą.

W pierwszym półroczu, w ramach realizacji projektu, obchodziliśmy następujące święta nietypowe:
– wrzesień: Dzień Kropki, Dzień Spadającego Liścia, Światowy Dzień Morza, Światowy Dzień Jabłka,
– październik: Dzień Ośmiornicy, Dzień Poczty Polskiej, Dzień Kundelka, Światowy Dzień Zwierząt, Światowy Dzień Mycia Rąk,
– listopad: Dzień Postaci z Bajek, Dzień Jeża, Dzień Pluszowego Misia, Międzynarodowy Dzień Prawa Dziecka,
– grudzień: Dzień Anioła, Dzień Małpy,
– styczeń: Światowy Dzień Śniegu, Dzień Wiedzy o Pingwinach, Dzień Babci i Dziadka.

Galeria zdjęć z wybranych zajęć realizowanych w oparciu o książki zakupione w ramach NPRC 2.0

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Małpy

Dzień Wiedzy o Pingwinach

Światowy Dzień Śniegu

 

Konkurs recytatorski po raz drugi!

20 stycznia odbył się po raz drugi szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „W świecie poezji” skierowany tym razem do uczniów kl. VII-VIII. Należało samodzielnie znaleźć i zinterpretować dowolny utwór poetycki. Wśród prezentacji znalazły się głównie wiersze W. Szymborskiej, ale również M. Konopnickiej, H. Poświatowskiej czy A. Mickiewicza. Oceniano stopień opanowania tekstu, dykcję, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce ex aequo- Julia Chochel (kl. VII a) i Patrycja Sadkowska (kl. VII b),
II miejsce- Kacper Hołody (kl. VIII b),
III miejsce ex aequo- Maksymilian Łapiński (kl. VIII b) i Karolina Mrochem (kl. VIII c).

Wyróżnienia:
Inez Łaskowska (kl. VII a),
Nikola Stolpa (kl. VII a),
Amelia Warzechowska (kl. VII b).

Serdecznie gratulujemy!

„W magicznym świecie książki”

17 stycznia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania pod hasłem „W magicznym świecie książki”. Poloniści wybrali spośród swoich uczniów trzech najlepiej czytających przedstawicieli. Uczestnicy prezentowali wylosowany tekst przygotowany przez organizatorów. Były to fragmenty książek zakupionych w ramach NPRC 2.0. Po naradzie komisja konkursowa nagrodziła najlepszych w dwóch kategoriach:

klasy IV-VI
I miejsce- Paulina Markowska (kl. VI a)
II miejsce- Aneta Białochleb (kl. VI a)
III miejsce ex aequo- Mateusz Borzęcki (kl. IV a), Wojciech Prokurat i Amelia Wirkiewicz,
(kl. IV b), Marta Warzechowska (kl. V a)

klasy VII-VIII
I miejsce- Vanessa Staniszewska (kl. VIII a)
II miejsce- Jakub Maśliński (kl. VIII b)
III miejsce ex aequo- Julia Chochel (kl. VII a), Aleksandra Filip i Oliwia Laska (kl. VII b), Aleksander Molga (kl. VIII c).

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

„Zabierz książkę na ferie!”

Przed nami ferie zimowe. Warto więc skorzystać z dni wolnych i nadrobić czytelnicze zaległości. Biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów i nauczycieli do włączenia się w akcję „Zabierz książkę na ferie!”. Ferie z książką mogą być inspirującą przygodą. Zapraszamy wszystkich po ciekawe tytuły, jest w czym wybierać!

Pasowanie na czytelnika już za nami!

13 stycznia odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klasy I a i I b. Zanim nastąpiła ta niezwykła chwila pierwszoklasiści musieli wykazać się znajomością bajek i baśni. Było rozpoznawanie tytułów po przeczytanym fragmencie książki, po obejrzeniu rekwizytu i na podstawie ilustracji, a także rozwiązywanie baśniowych zagadek wylosowanych z kapelusza. Tę część uroczystości poprowadziły uczennice należące do Koła Miłośników Książki przebrane za bajkowe postacie.

Następnie dzieci dowiedziały się jak rozpoznać, że książka pochodzi ze zbiorów biblioteki szkolnej, co to jest karta czytelnika i jak wygląda oraz ile książek i na jak długo mogą wypożyczyć. Po krótkiej prezentacji „próśb książek” i rozmowie na temat ich poszanowania, przyszedł czas na pasowanie. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Później zostali pasowani „Księgą bajek i baśni” na czytelników.

Na pożegnanie wszyscy otrzymali książeczki, pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz listy skierowane do rodziców, zachęcające do wspólnego rodzinnego czytania. Następnego dnia świeżo upieczeni czytelnicy wypożyczyli swoją pierwszą lekturę.

Wszystkim małym czytelnikom życzymy niezwykłych przygód w świecie książek!

Kim będę, gdy dorosnę?

11 stycznia odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze z przedszkolakami pod hasłem „Goście czytają- przedszkolaki słuchają”. Pani Asia, wychowawczyni świetlicy szkolnej, przeczytała najmłodszym książeczkę Q. Grebana pt. „Kiedy dorosnę…”. Tematyka lektury stała się inspiracją do rozmowy na temat wymarzonych zawodów dzieci.

Zwierzęta są wśród nas

W grudniu uczniowie klasy IV b realizowali projekt pod hasłem „Dzieciaki kochają zwierzaki”. Na lekcjach przyrody czytali książki poświęcone zwierzętom. Czwartoklasiści rozwijali wrażliwość przyrodniczą, poszerzali wiedzę na temat życia zwierząt, sposobów sprawowania nad nimi opieki, poznawali gatunki zwierząt, którym grozi wyginięcie, a także działania mogące wpłynąć pozytywnie na ich los.

W ramach podsumowania projektu wykonali prace plastyczne obrazujące ich ulubione zwierzątko.

 

„W świecie poezji”- konkurs recytatorski

16 grudnia odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „W świecie poezji” skierowany do uczniów kl. IV-VI. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego. Wśród wyborów przeważały wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy. Mimo ogromnych emocji i tremy uczestnicy spisali się znakomicie.

Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
I miejsce- Piotr Barański- kl. IV a,
II miejsce- Przemysław Sądej- kl. VI a,
III miejsce ex aequo – Sandra Ziółkowska- kl. VI a i Wiktor Zakrzewski- kl. V a.

Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!
Wręczenie dyplomów i upominków niebawem.

„Goście czytają- przedszkolaki słuchają”

16 grudnia miało miejsce spotkanie czytelnicze pod hasłem „Goście czytają- przedszkolaki słuchają”. Zajęcia, które skierowane są do dzieci z Przedszkola nr 18 będą odbywały się cyklicznie, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Pierwszym gościem była Pani Dyrektor SP nr 14, która zaprezentowała najmłodszym czytelnikom książkę pt. „Chłopiec i pingwin”. To przepiękna opowieść o przyjaźni, której początek brzmi: „Był sobie raz chłopiec. Pewnego dnia w drzwiach jego domu stanął pingwin…”. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zakończyła się ta historia, zapraszamy do wypożyczenia tej lektury.

Sportowe książki!

„W świecie piłki nożnej”- to hasło wystawy tematycznej w bibliotece szkolnej, podczas której zostały zaprezentowane m.in. nowe książki o tematyce sportowej zakupione w ramach NPRC 2.0.

Mój przyjaciel Franklin

W listopadzie uczniowie klasy IV a rozpoczęli cykl spotkań czytelniczych pod hasłem „Poznajemy świat wartości z Franklinem” realizowanych na godzinach wychowawczych. Ich celem jest kształtowanie emocjonalnego stosunku do książki jako źródła przeżyć i wiedzy, budzenie zainteresowań czytelniczych, doskonalenie umiejętności czytania oraz wypowiadania się na określony temat.

Na pierwszych zajęciach czwartoklasiści czytali pouczającą historię pt. „Franklin ma zły dzień”. Każde spotkanie czytelnicze to osobne opowiadanie o niezwykle ważnych sprawach: o zaufaniu, przyjaźni, odwadze i rodzinie.

Półki zapełniają się pierwszymi książkami!

Zapraszamy do wypożyczania i czytania nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Księgozbiór biblioteczny powiększył się o 436 woluminów na łączną kwotę 8700 zł. Czeka na Was szeroki wybór tytułów! Nie zwlekajcie! Przyjdźcie i znajdźcie swoją książkę do czytania!

 

Nowości zakupione w ramach NPRC 2.0 już dotarły do szkolnej biblioteki!

Do biblioteki szkolnej trafiły już pierwsze książki zakupione w ramach NPRC 2.0. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o nowe lektury, literaturę młodzieżową, fantasy, powieści przygodowe, obyczajowe, detektywistyczne, podróżnicze, literaturę popularnonaukową, książki o tematyce sportowej, przyrodniczej, historycznej, komiksy. Dla najmłodszych mamy baśnie, bajeczki, legendy, opowiadania i wiersze. Zakupiliśmy także książki obrazkowe (picturebooki), interaktywne oraz edukacyjne.

Wśród tytułów są lubiane przez młodych czytelników serie, takie jak: Zaopiekuj się mną, Nela mała reporterka, Kot Cukierek, Dziennik Cwaniaczka, Detektyw Pozytywka, czy też pozostałe części skarpetkowej sagi. Starsi czytelniczy również znajdą coś dla siebie, m. in. cykl książek Diuna, seria Enola Holmes, Trylogia Klątwy, Trylogia Grisza, Trylogia Czasu.

Musicie się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ zanim książki trafią na półki, muszą przejść cały proces przygotowania, ale już teraz zapraszamy Was do wypożyczania i czytania nowości wydawniczych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Czwartoklasiści z wizytą w Bibliotece Młodego Czytelnika „Bulaj”

29 listopada uczniowie klasy 4 a odwiedzili Bibliotekę Młodego Czytelnika „Bulaj”, która znajduje się na elbląskiej starówce. Czwartoklasiści zapoznali się z pomieszczeniami biblioteki, jej rolą oraz zasobami. Następnie wzięli udział w warsztatach czytelniczo- plastycznych w oparciu o książkę „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”. Po lekturze wykonali samodzielnie zakładki do książek w kształcie kota. Zajęcia były bardzo ciekawe i kreatywne. Polecamy wizytę w tym interesującym miejscu kultury.

Lista książek planowanych do zakupu w ramach NPRC 2.0 już gotowa!

W listopadzie została przeprowadzona ankieta wśród uczniów i rodziców na temat propozycji książek, które warto zakupić do biblioteki szkolnej w ramach NPRC 2.0. W tej kwestii wypowiedzieli się także nauczyciele. Dodatkowo przeanalizowano Złotą Listę Książek polecanych przez fundację ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom, a także listy rankingowe dostępne w Internecie. Przeglądano portale oraz blogi poświęcone literaturze dla dzieci i młodzieży, jak też witryny internetowe różnych wydawnictw.

Swoje propozycje można było zgłaszać w bibliotece. Wystarczyło na miejscu wypełnić przygotowany formularz, a następnie wrzucić go do urny. Cenną wskazówka były ponadto wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej.

W oparciu o te wszystkie propozycje oraz uwzględniając potrzeby uczniów niepełnosprawnych została opracowana lista książek planowanych do zakupu, która uzyskała pozytywną opinię Rady Rodziców. Przeprowadzone zostały również konsultacje z Samorządem Uczniowskim podczas spotkania, które odbyło się 18 listopada.

Planowane zakupy omawiano także z pracownikami Warmińsko- Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu.

Zaproponuj książki do biblioteki- wypełnij ankietę!

Dokonując zakupu książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 pragniemy spełnić aktualne potrzeby czytelników i zakupić takie pozycje, które będą zgodne z oczekiwaniami oraz zainteresowaniami naszych uczniów. Zapraszamy do wspólnego tworzenia listy książek, które wzbogacą zbiory biblioteki szkolnej i wypełnienia krótkiej ankiety w terminie do 15 listopada.

Ankieta dla rodziców:

https://forms.gle/peLiaZfhUSWiwkf4A

Ankieta dla uczniów (żeby otworzyć link, zaloguj się na szkolne konto Google):

https://forms.gle/vnFdsFCgNcwUBEfZA

Swoje propozycje można również zgłaszać w bibliotece szkolnej. Wystarczy na miejscu wypełnić przygotowany formularz, a następnie wrzucić go do urny.