Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15.000 zł na zakup książek i wyposażenia do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 (w tym 3.000 zł wkładu własnego zapewnionego przez organ prowadzący szkołę).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa został uchwalony na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Jest kontynuacją programu z lat 2016–2020, a jego budżet to ponad miliard złotych. 

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Otrzymane przez naszą placówkę środki finansowe w ramach Priorytetu 3. będą przeznaczone na zakup nowości wydawniczych i uzupełnienie pozycji lekturowych, które wzbogacą księgozbiór szkolnej biblioteki. Wyposażymy również pomieszczenia biblioteczne w nowe regały. Dla podniesienia atrakcyjności prowadzonych zajęć zostanie zakupiony tablet.

„Zabierz książkę na ferie!”

Przed nami ferie zimowe. Warto więc skorzystać z dni wolnych i nadrobić czytelnicze zaległości. Biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów i nauczycieli do włączenia się w akcję „Zabierz książkę na ferie!”. Ferie z książką mogą być inspirującą przygodą. Zapraszamy wszystkich po ciekawe tytuły, jest w czym wybierać! 

Pasowanie na czytelnika już za nami!

13 stycznia odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klasy I a i I b. Zanim nastąpiła ta niezwykła chwila pierwszoklasiści musieli wykazać się znajomością bajek i baśni. Było rozpoznawanie tytułów po przeczytanym fragmencie książki, po obejrzeniu rekwizytu i na podstawie ilustracji, a także rozwiązywanie baśniowych zagadek wylosowanych z kapelusza. Tę część uroczystości poprowadziły uczennice należące do Koła Miłośników Książki przebrane za bajkowe postacie.

Następnie dzieci dowiedziały się jak rozpoznać, że książka pochodzi ze zbiorów biblioteki szkolnej, co to jest karta czytelnika i jak wygląda oraz ile książek i na jak długo mogą wypożyczyć. Po krótkiej prezentacji „próśb książek” i rozmowie na temat ich poszanowania, przyszedł czas na pasowanie. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Później zostali pasowani „Księgą bajek i baśni” na czytelników.

Na pożegnanie wszyscy otrzymali książeczki, pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz listy skierowane do rodziców, zachęcające do wspólnego rodzinnego czytania. Następnego dnia świeżo upieczeni czytelnicy wypożyczyli swoją pierwszą lekturę.

Wszystkim małym czytelnikom życzymy niezwykłych przygód w świecie książek!

Kim będę, gdy dorosnę?

11 stycznia odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze z przedszkolakami pod hasłem „Goście czytają- przedszkolaki słuchają”. Pani Asia, wychowawczyni świetlicy szkolnej, przeczytała najmłodszym książeczkę Q. Grebana pt. „Kiedy dorosnę…”. Tematyka lektury stała się inspiracją do rozmowy na temat wymarzonych zawodów dzieci.

„W świecie poezji”- konkurs recytatorski

16 grudnia odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „W świecie poezji” skierowany do uczniów kl. IV-VI. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego. Wśród wyborów przeważały wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy. Mimo ogromnych emocji i tremy uczestnicy spisali się znakomicie.

Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
I miejsce- Piotr Barański- kl. IV a,
II miejsce- Przemysław Sądej- kl. VI a,
III miejsce ex aequo – Sandra Ziółkowska- kl. VI a i Wiktor Zakrzewski- kl. V a.

Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!
Wręczenie dyplomów i upominków niebawem.

„Goście czytają- przedszkolaki słuchają”

16 grudnia miało miejsce spotkanie czytelnicze pod hasłem „Goście czytają- przedszkolaki słuchają”. Zajęcia, które skierowane są do dzieci z Przedszkola nr 18 będą odbywały się cyklicznie, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Pierwszym gościem była Pani Dyrektor SP nr 14, która zaprezentowała najmłodszym czytelnikom książkę pt. „Chłopiec i pingwin”. To przepiękna opowieść o przyjaźni, której początek brzmi: „Był sobie raz chłopiec. Pewnego dnia w drzwiach jego domu stanął pingwin…”. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zakończyła się ta historia, zapraszamy do wypożyczenia tej lektury.

Sportowe książki!

W świecie piłki nożnej”– to hasło wystawy tematycznej w bibliotece szkolnej, podczas której zostały zaprezentowane m.in. nowe książki o tematyce sportowej zakupione w ramach NPRC 2.0.

Półki zapełniają się pierwszymi książkami!

Zapraszamy do wypożyczania i czytania nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Księgozbiór biblioteczny powiększył się o 436 woluminów na łączną kwotę 8700 zł. Czeka na Was szeroki wybór tytułów! Nie zwlekajcie! Przyjdźcie i znajdźcie swoją książkę do czytania!

Nowości zakupione w ramach NPRC 2.0 już dotarły do szkolnej biblioteki!

Do biblioteki szkolnej trafiły już pierwsze książki zakupione w ramach NPRC 2.0. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o nowe lektury, literaturę młodzieżową, fantasy, powieści przygodowe, obyczajowe, detektywistyczne, podróżnicze, literaturę popularnonaukową, książki o tematyce sportowej, przyrodniczej, historycznej, komiksy. Dla najmłodszych mamy baśnie, bajeczki, legendy, opowiadania i wiersze. Zakupiliśmy także książki obrazkowe (picturebooki), interaktywne oraz edukacyjne.

Wśród tytułów są lubiane przez młodych czytelników serie, takie jak: Zaopiekuj się mną, Nela mała reporterka, Kot Cukierek, Dziennik Cwaniaczka, Detektyw Pozytywka, czy też pozostałe części skarpetkowej sagi. Starsi czytelniczy również znajdą coś dla siebie, m. in. cykl książek Diuna, seria Enola Holmes, Trylogia Klątwy, Trylogia Grisza, Trylogia Czasu.

Musicie się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ zanim książki trafią na półki, muszą przejść cały proces przygotowania, ale już teraz zapraszamy Was do wypożyczania i czytania nowości wydawniczych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Lista książek planowanych do zakupu w ramach NPRC 2.0 już gotowa!

W listopadzie została przeprowadzona ankieta wśród uczniów i rodziców na temat propozycji książek, które warto zakupić do biblioteki szkolnej w ramach NPRC 2.0. W tej kwestii wypowiedzieli się także nauczyciele. Dodatkowo przeanalizowano Złotą Listę Książek polecanych przez fundację ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom, a także listy rankingowe dostępne w Internecie. Przeglądano portale oraz blogi poświęcone literaturze dla dzieci i młodzieży, jak też witryny internetowe różnych wydawnictw.

Swoje propozycje można było zgłaszać w bibliotece. Wystarczyło na miejscu wypełnić przygotowany formularz, a następnie wrzucić go do urny. Cenną wskazówka były ponadto wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej.

W oparciu o te wszystkie propozycje oraz uwzględniając potrzeby uczniów niepełnosprawnych została opracowana lista książek planowanych do zakupu, która uzyskała pozytywną opinię Rady Rodziców. Przeprowadzone zostały również konsultacje z Samorządem Uczniowskim podczas spotkania, które odbyło się 18 listopada.

Planowane zakupy omawiano także z pracownikami Warmińsko- Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu.

Zaproponuj książki do biblioteki- wypełnij ankietę!

Dokonując zakupu książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 pragniemy spełnić aktualne potrzeby czytelników i zakupić takie pozycje, które będą zgodne z oczekiwaniami oraz zainteresowaniami naszych uczniów. Zapraszamy do wspólnego tworzenia listy książek, które wzbogacą zbiory biblioteki szkolnej i wypełnienia krótkiej ankiety w terminie do 15 listopada.

Ankieta dla rodziców:

https://forms.gle/peLiaZfhUSWiwkf4A

Ankieta dla uczniów (żeby otworzyć link, zaloguj się na szkolne konto Google):

https://forms.gle/vnFdsFCgNcwUBEfZA

Swoje propozycje można również zgłaszać w bibliotece szkolnej. Wystarczy na miejscu wypełnić przygotowany formularz, a następnie wrzucić go do urny.