Lektury

WYKAZ LEKTUR OBOWIĄZUJĄCYCH W ROKU SZKOLNYM 2021/2022   

Klasy I-III

(do wyboru przez nauczyciela i uczniów)

  • Hans Christian Andersen „Baśnie” (wybór)
  • Jan Brzechwa „Brzechwa dzieciom”
  • Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
  • Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
  • Maria Kruger „Karolcia”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
  • Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
  • Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  • Julian Tuwim „Wiersze dla dzieci”
  • Barbara Tylicka „O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie”
  • Danuta Wawiłow „Najpiękniejsze wiersze”
  • Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”
  • Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie!”
  • Łukasz Wierzbicki „Dziadek i niedźwiadek”

                                                                                                                                                       WYKAZ LEKTUR OBOWIĄZKOWYCH W KLASACH IV-VIII

    Klasa IV

    • Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”
    • Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)
    • Renè Goscinny, Jean-Jacques Sempè „Mikołajek” (wybór opowiadań)
    • Adam Mickiewicz „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz” (opisy przyrody), „Powrót taty”
    • Józef Wybicki „Mazurek Dąbrowskiego”
    • Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Piaście
    • Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault „Kopciuszek”, Aleksander Puszkin „Bajka o rybaku i rybce”
    • Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Joanny Kulmowej, Jana Twardowskiego, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

                                                                                                                                                        Klasa V

    • Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”
    • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” (zwyczaje i obyczaje)
    • Ferenc Monar „Chłopcy z Placu Broni”
    • Bolesław Prus „Katarynka”
    • Wybrane bajki Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Ezopa
    • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Heraklesie, Odyseuszu
    • Wybrana przypowieść, w tym o miłosiernym Samarytaninie
    • Wybrane wiersze Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Leopolda Staffa

                                                                                                                                             Klasa VI

    • Ignacy Krasicki, wybrane bajki
    • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” (polowanie oraz koncert Wojskiego)
    • Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
    • John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
    • Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych
    • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta

                                                                                                                                              Klasa VII

    • Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
    • Aleksander Fredro „Zemsta”
    • Jan Kochanowski, wybór fraszek
    • Ignacy Krasicki „Żona modna”
    • Adam Mickiewicz, ‘Świtezianka”, „Dziady cz. II”
    • Antoine de Saint-Exupery „Mały Książę”
    • Juliusz Słowacki „Balladyna”
    • Wybrane wiersze Bolesława Leśmiana, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Wisławy Szymborskiej, Cypriana Norwida, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza

                                                                                                                                             Klasa VIII

    • Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
    • Jan Kochanowski, wybrane treny, w tym I, V, VII, VIII
    • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”,  „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”
    • Sławomir Mrożek „Artysta”
    • Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”, „Latarnik”
    • Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”
    • Wybrane wiersze Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Jana Twardowskiego

                                                                                                                                          WYKAZ LEKTUR UZUPEŁNIAJĄCYCH W KLASACH IV-VIII                  (do wyboru przez nauczyciela i uczniów)

    • Agatha Christie „Dwanaście prac Herkulesa”

    • Arkady Fiedler „Dywizjon 303”
    • Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”
    • Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy”
    • Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka”
    • Marcin Kozioł „Skrzynia władcy piorunów”
    • Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”
    • Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”
    • Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
    • Ewa Nowak „Pajączek na rowerze”
    • Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”
    • Seria „Nazywam się…” (np. Maria Skłodowska- Curie, Fryderyk Chopin)
    • Henryk Sienkiewicz „Janko Muzykant”
    • Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”
    • Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”
    • Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”
    • Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” (fragmenty)
    • Alan Aleksander Milne „Kubuś Puchatek”
    • Nicolas Sparks „Jesienna miłość”
    • Bolesław Leśmian „Klechdy sezamowe”
    • Henryk Sienkiewicz „Sąd Ozyrysa”
    • Carlo Collodi „Pinokio”