Biblioteczne aktualności

ROK SZKOLNY 2017/2018

Finał konkursu na najaktywniejszego czytelnika biblioteki w roku szkolnym 2017/2018
Konkurs był skierowany do uczniów wszystkich klas. Ocenie podlegała aktywność i kultura czytelnicza uczniów, której wyrazem była liczba wypożyczonych książek, terminowość ich oddawania przez czytelnika, dbałość czytelnika o wypożyczone książki oraz kultura zachowania ucznia na terenie biblioteki. Zwycięzcom konkursu został Antoni Laskowski, uczeń kl. III a. Gratulujemy pasji czytania!

„Jak nie czytam, jak czytam- 2018”
8 czerwca nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.  O godz. 9.50 rozpoczęła się zbiórka uczniów i nauczycieli. Następnie wszyscy wyszli na boisko i utworzyli „wyspę czytania”. Po sesji zdjęciowej starsze klasy rozeszły się do gabinetów, gdzie kontynuowały czytanie razem z nauczycielami, natomiast klasy młodsze urządziły sobie „piknik z książką” w różnych zacienionych zakątkach na terenie szkoły. Akcja przebiegła sprawnie i wszyscy podeszli do niej z ogromnym entuzjazmem. Uczniowie oraz nauczyciele mogli pochwalić się swoimi ulubionymi książkami i autorami.

Wiewiór Wystraszny w „zerówce”
6 czerwca w oddziale przedszkolnym miało miejsce ostatnie spotkanie czytelnicze wpisujące się w realizację projektu „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”. Starsza koleżanka Marysia zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy z książką „Wiewiór Wystraszny” Melanie Watt. Wiewiór Wystraszny nie lubi niespodzianek, boi się bakterii, kosmitów, rekinów i w ogóle wszystkiego tego, co zamieszkuje Nieznane. A niebezpieczne jest wszystko, poza bezpiecznym drzewem, gdzie rytm dnia wyznaczają kolejne posiłki i baczne wypatrywanie, czy aby nie zbliża się jakieś zagrożenie.
Międzyszkolny konkurs „Ta postać mogłaby być przyjacielem Kajka i Kokosza” rozstrzygnięty!
W czerwcu został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Ta postać mogłaby być przyjacielem Kajka i Kokosza”. Zadnie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej fikcyjną postać, która mogłaby być przyjacielem Kajka i Kokosza- bohaterów serii książek Janusza Christy. Inicjatorkami konkursu były: Beata Tuzimek i Beata Mazurowska.  Jury postanowiło nagrodzić  następujące osoby:
I miejsce- Natasza Konieczna (SP nr 12),
II miejsce- Nela Habyk (SP nr 12),
III miejsce- Maciej Karbowski (SP nr 1).
Wszystkim laureatom gratulujemy sukcesu, a opiekunom  dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu!
A my wciąż czytamy…
30 maja dzieciom z kl. III b bajkę pt. „Heidi” czytała mama- Pani Magdalena Jastak.
Majowa” przygoda z czytaniem trwa
28 maja w ramach akcji „Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich” odwiedzili nas: Pan policjant Jarosław Wojtowicz, który przeczytał trzecioklasistom zabawny fragment lektury pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” oraz mama z klasy I a- Pani Bogumiła Pawska, która zaprezentowała książkę „Szary domek”.
Konkurs na plakat promujący czytelnictwo rozstrzygnięty!
23 maja odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na plakat promujący czytelnictwo. Był on skierowany do uczniów klas IV-VII. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dowolną techniką plastyczną plakatu z hasłem przewodnim zachęcającym do czytania. Jury w składzie: Beata Tuzimek, Tatiana Zawicka i Beata Mazurowska wyłoniło najlepsze prace. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce- Maks Tyburcy z kl. V b,                                                                                                      II miejsce- Natalia Stanek i Julia Seligowska z kl. IV a,                                                                    III miejsce- Karolina Mrochem z kl. IV c,                                                                                   
Wszystkim autorom prac gratulujemy kreatywności!
 
„Znam swój kraj”
Pod takim hasłem, 18 maja, odbył się szkolny konkurs wiedzy o Polsce skierowany do uczniów klas IV-VII oraz gimnazjum. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Uczestnicy musieli wykazać się rozległą wiedzą w siedmiu konkurencjach: To warto zobaczyć- zabytki, Sławni Polacy, Daty i wydarzenia historyczne, Rośliny chronione w Polsce, Czy znasz legendy?, Wszystko naj… w Polsce, Skrzynka pytań. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria kl. IV-VI
I miejsce- reprezentacja kl. V b,
II miejsce- kl. VI a,
III miejsce- kl. V a.
Kategoria kl. VII- gimnazjum
I miejsce- reprezentacja kl. VII c,
II miejsce- kl. VII b,
III miejsce- kl. II a gimnazjum.
Serdecznie gratulujemy!
„Maj miesiącem baśni, bajek i legend europejskich”
W naszej szkole rozpoczęliśmy imprezę czytelniczą pod hasłem „Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich”. 10 maja pierwszo- i drugoklasistów odwiedził pan policjant Wiktor Kaczmarek, który czytał bajkę pt. „Jeżynka idzie do szkoły”, natomiast 11 maja w klasie I b gościliśmy mamę- panią Magdalenę Gałeczkę, która zaprezentowała „Niezbyt grzeczne wierszyki”. Kolejne spotkania przed nami…

Za nami kolejne spotkania czytelnicze. Trzecioklasistów odwiedził Pan policjant Paweł Iwaniszyn, który zaprezentował dzieciom legendę pt. „Jak powstał Elbląg”, w kl. III a książkę „Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i partnerzy. Na tropie szafirowej broszki” czytała mama- Pani Anna Stankiewicz, natomiast dzieci z kl. I b gościły tatę- Pana Sławomira Lisieckiego, który przeczytał książeczkę „Zuzia piecze pizzę”. Było super!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Program rządowy ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki, a także zwiększenie dostępu uczniów do książek o tematyce bliskiej ich współczesnym doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu otaczającego świata. Na zakup nowości wydawniczych przyznano szkole środki w wysokości 15.000 zł.  Obok zakupu książek zaplanowano szereg wydarzeń promujących czytelnictwo w szkole, wiele działań wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną i pedagogiczną.

  Nikt, kto tu wchodzi, nie wyjdzie niezmieniony”

18 kwietnia dwuosobowy zespół naszych szóstoklasistów w składzie: Julia Żyluk i Michał Orłowski reprezentował naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie czytelniczym „Nikt, kto tu wchodzi, nie wyjdzie niezmieniony” zorganizowanym przez SP nr 9 w Elblągu. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szczegółową wiedzą na temat treści lektury „Baśniobór” Brandona Mull’a. Nasza drużyna, po trudnej i emocjonujące walce,  wywalczyła III miejsce. Gratulujemy!

 Umiem pięknie czytać… baśnie

W piątek, 13 kwietnia, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas czwartych pod hasłem „Umiem pięknie czytać”. Celem konkursu była popularyzacja baśni, zachęcanie uczniów do czytania książek, a także dostrzeganie piękna ojczystego języka. Z każdej klasy nauczyciele (na podstawie konkursów klasowych) wyznaczyli po 5 uczniów. Uczestnicy (15 osób) zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze głośno czytając baśnie elbląskiej pisarki Wioletty Piaseckiej. Komisja, w skład której weszły organizatorki konkursu tj. B. Tuzimek i B. Mazurowska, oceniała technikę czytania czwartoklasistów i interpretację tekstu. Po podliczeniu punktacji okazało się, że zwycięzcą czytelniczych zmagań został Oliwier Wildenhain z kl. VI b, drugie miejsce zajęła uczennica kl. IV a Vanessa Staniszewska, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Wiktoria Śluborska- reprezentantka kl. IV c. Komisja konkursowa postanowiła również przyznać wyróżnienie dla Kacpra Hołody z kl. IV b za wspaniałą interpretację tekstu. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok tych, którzy chcieliby poczytać razem z nami.              

Kolejne spotkania czytelnicze w oddziale przedszkolnym

14 i 21 marca miały miejsce kolejne spotkania czytelnicze w oddziale przedszkolnym realizowane w ramach projektu „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”. Tym razem zachęcaliśmy dzieci do aktywnej lektury i wspólnej nauki za sprawą interaktywnych książek Herve Tullet’a pt. „Kolory” oraz „Paluszkowa wyprawa”. Było ciekawie, kolorowo i aktywnie.

W świecie książek

2 marca w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klasy I a i I b. Zanim nastąpiła ta niezwykła chwila pierwszoklasiści obejrzeli krótkie inscenizacje pochodzące z różnych baśni, które wprowadziły ich w świat książek. Następnie dowiedzieli się jak rozpoznać, że książka pochodzi ze zbiorów biblioteki szkolnej, co to jest karta czytelnika i jak wygląda, w którym miejscu, w naszej bibliotece znajdują się lektury dla klasy pierwszej oraz ile książek i na jak długo mogą wypożyczyć. Po krótkiej prezentacji „próśb książek” i rozmowie na temat ich poszanowania, przyszedł czas na pasowanie. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie zostali pasowani „Księgą bajek i baśni” na czytelników biblioteki szkolnej. „Świeżo upieczeni czytelnicy” wypożyczyli tego dnia swoją pierwszą książkę. W wyborze tej najciekawszej pierwszoklasistom pomagały dziewczynki należące do Koła Miłośników Książki: Maria Młodzińska, Julia Grabowska i Aleksandra Kościńska z kl. VII c oraz Aleksandra Siemiona z kl. VII b. Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek oraz listy skierowane do rodziców, zachęcające do wspólnego rodzinnego czytania. Mamy nadzieję, że czytanie książek stanie się modą i stylem spędzania wolnego czasu, zarówno w trakcie edukacji szkolnej, jak i w dorosłym życiu.

Goście z Przedszkola nr 18 w naszej bibliotece
21 lutego bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 18. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą i funkcjonowaniem biblioteki, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie szacunku do książki. Dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka, jak należy się w niej zachować, jakie książki znajdują się w bibliotece oraz jak zostać czytelnikiem biblioteki. Nasi goście z niezwykłym zainteresowaniem oglądali nietypowe książki, które zaprezentowała im nauczycielka bibliotekarka. Wśród nich znalazło się wiele oryginalnych pozycji: książki najcenniejsze, najgrubsze, najmniejsze i największe, książki rozkładanki, książka z dziurą, książeczki interaktywne. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Starsza koleżanka Julka przeczytała przedszkolakom bajeczkę pt. „Kicia- Kocia w bibliotece”, a następnie zaprosiła do wspólnej zabawy z interaktywną książką „Turlututu. A kuku, to ja!”. Było ciekawie, zabawnie i przyjemnie!
„Wielcy Brytyjczycy i ich dzieła”
18 grudnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs multimedialny pod hasłem „Wielcy Brytyjczycy i ich dzieła”. Jego zwycięzcą został Jakub Sielski, uczeń kl. V b.
Gratulujemy!

Czytanie na fioletowym dywanie, czyli starsi czytają młodszym

W naszej bibliotece kontynuujemy akcję pod hasłem „Czytanie na fioletowym dywanie”. Podczas wybranych przerw uczennice należące do Koła Miłośników Książki czytają krótkie bajki, opowiadania oraz wiersze swoim młodszym koleżankom i kolegom. W ten sposób promujemy czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci i udoskonalamy umiejętność płynnego czytania wśród starszych uczniów. Akcja ma także walory integracyjne.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z pierwszych dni akcji…

Kim będę, gdy dorosnę ?

Ścieżka kariery zawodowej powinna być kształtowana od najmłodszych lat, aby uczniowie wiedzieli, na który przedmiot szkolny muszą położyć szczególny nacisk, ponieważ będzie on potrzebny w ich wybranym zawodzie. Biblioteka szkolna również uczestniczy w tym procesie. 

15 grudnia w klasie I b odbyły się zajęcia biblioteczne „Kim będę, gdy dorosnę?”, których głównym celem było zapoznanie z pracą ludzi w różnych zawodach oraz wyrabianie u dzieci szacunku dla pracy ludzkiej. Dzieci z entuzjazmem wypowiadały się na temat różnych zawodów, plusów i minusów ich wykonywania, roli pracy w życiu ich rodziców. Podczas spotkań pierwszoklasiści mogli również opowiedzieć o tym, kim chcieliby zostać w przyszłości. Chłopcy najczęściej chcą być policjantem, strażakiem, ale wymieniali też żołnierza i kierowcę. Dziewczynki natomiast marzą o tym, aby być tancerkami, nauczycielkami, aktorkami. Dzieci zapoznały się także z zawodem bibliotekarza. Chętnie brały też udział w proponowanych zabawach, ćwiczeniach i zgadywankach o zawodach w formie wierszyków.

Kącik informacji zawodowej”

W ramach realizacji działań z Wewnątrzszkolnego Doradztwa Zawodowego w bibliotece szkolnej powstał „Kącik informacji zawodowej”, czyli szkolna baza z materiałami edukacyjnymi i informacjami pomocnymi w realizacji zadań edukacyjno- zawodoznawczych.

Akademia pana Kleksa bez tajemnic

Pod takim tytułem, 13 grudnia, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości książki Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Wzięło w nim udział 23 uczniów z kl. IV a, IV b i IV c. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z krzyżówką opracowaną na podstawie lektury składającą się z 37 pytań.
Najlepsi okazali się:
Oliwier Wildenhain z kl. IV b- I miejsce,
Natalia Stanek z kl. IV a i Aleksandra Wróbel z kl. IV c- II miejsce,
Alan Wilenczyc z kl. IV b- III miejsce.
Wszystkim czwartoklasistom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom, którzy wykazali się dużą wiedzą na temat przygód Adasia Niezgódki i samej Akademii, gratulujemy!

Konkurs plastyczny pod hasłem „Mój przyjaciel Miś” rozstrzygnięty…

1 grudnia, w bibliotece szkolnej, został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów kl. I-III pod hasłem „Mój przyjaciel Miś” zorganizowany z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wpłynęło aż 41 prac, wśród których było wiele pięknych i oryginalnych rysunków, toteż komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Dąbrowska, Dorota Burdynowicz i Beata Mazurowska miała niełatwe zadanie.
Oto laureaci konkursu:
I miejsce- Anna Paczkowska, Joanna Stankiewicz, Katarzyna Stankiewicz kl. III a,
II miejsce- Dawid Pawski kl. I a, Bartosz Rokoszny, Wiktor Wysocki kl. III c,
III miejsce-  Kacper Muchowski kl. I b, Zuzanna Barthelke kl. III c.
Wyróżnienia otrzymali:
– Paweł Rychter kl. II a,
– Julia Chochel kl. III a,
– Łukasz Machajewski kl. III b,
– Julia Tyburska kl. III c.
Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie.
Prace zostały przekazane na konkurs międzyszkolny.

Poczytaj mi koleżanko, kolego…”

Od listopada biblioteka szkolna realizuje projekt czytelniczy pod hasłem „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, integrowanie uczniów młodszych ze starszymi oraz doskonalenie umiejętności językowych.

W ramach projektu uczennice należące do Koła Miłośników Książki regularnie odwiedzają dzieci z oddziału przedszkolnego, aby wprowadzić je w świat literatury.

Podczas pierwszego spotkania czytelniczego w „zerówce” starsze koleżanki zaprezentowały maluchom baśń braci Grimm pt. „Trzy małe świnki”. Następnie dzieci musiały pomóc śwince znaleźć drogę do materiałów potrzebnych jej do wybudowania domu oraz wyszukać 10 różnic między obrazkami.

Drugie spotkanie to była niezwykła przygoda z kolorowymi kropkami. Maluchy poznały interaktywną książeczkę pt. „Naciśnij mnie”, którą trzeba przekręcać, na którą trzeba dmuchać, której trzeba klaskać….

Podczas trzeciej wizyty w oddziale przedszkolnym dzieci wysłuchały baśni pt. „Czerwony Kapturek”. Następnie mali słuchacze trafnie odpowiadali na pytania do przeczytanego tekstu, odgadywali również, po obejrzeniu ilustracji, tytuły znanych baśni.

Na kolejnym spotkaniu przedszkolaki poznały wzruszającą historię „Dziewczynki z zapałkami”. Maluchy z uwagą słuchały i doskonale odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Poza tym rozpoznawały baśnie po wylosowaniu i obejrzeniu rekwizytu.

Podczas następnej wizyty w „zerówce” starsze koleżanki zaprosiły dzieci w podróż po magicznym świecie wyobraźni. „Turlututu. A kuku, to ja!” to kolejna niezwykła książka z przesympatycznym bohaterem Turlututu, z którym maluchy mogły polecieć na Księżyc, wspólnie śpiewać, a nawet krzyczeć.

To nie koniec naszych spotkań, następne już niebawem….

„Ojczyzna żyje zawsze…”- konkurs recytatorski
28 listopada odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Ojczyzna żyje zawsze…”, w którym zaprezentowali się uczniowie z kl. IV-VII. Głównym założeniem konkursu, zorganizowanego przez polonistki i nauczycielkę bibliotekarkę, było rozwijanie umiejętności recytatorskich, ale również kształtowanie uczuć patriotycznych, upowszechnianie znajomości polskiej poezji patriotycznej i rozwijanie zainteresowania poezją.
Oto wyniki:
I miejsce- Oliwia Dębczyńska z kl. VI a,
II miejsce- Julia Żyluk z kl. VI a oraz Paweł Kozik z kl. V b,
III miejsce- Natalia Litwin z kl. V a.
Komisja konkursowa postanowiła również przyznać wyróżnienia:
Marii Młodzińskiej z kl. VII c oraz Maksowi Tyburcy z kl. V b.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

Misie, miśki i niedźwiedzie, czyli Światowy Dzień Pluszowego Misia

23 i 24 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Wszyscy uczniowie klas 0-III przyszli do szkoły ze swoimi ukochanymi pluszakami.

W klasach pierwszych i oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie z Kubusiem Puchatkiem. Były „misiowe” zagadki, czytanie lektury pt. „Kubuś i przyjaciele”, układanie puzzli oraz tworzenie „kubusiowych” zakładek do książek.

Trzecioklasiści poznali misia Paddingtona. Obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się skąd miś pochodził i jak narodził się pierwszy pomysł na napisanie opowieści o nim. Następnie wyruszyli na wycieczkę i zwiedzili Londyn. Każdy mógł zobaczyć to miasto oczami niesfornego i ciekawskiego misia podróżnika. Ponadto uczestnicy spotkania rozwiązywali quizy, zagadki, odnajdowali drogę w labiryncie, a pan Łukasz Pacer czytał im w oryginale jedną z przygód misia z Peru pt. „Paddington and the Grand Tour”. Na koniec obejrzeli fragment filmu o Paddingtonie, pełnometrażową ekranizację Paula Kinga z 2014 roku.

W klasie drugiej przygody misia Uszatka czytała pani Justyna Ziółkowska, mama Sandry. Drugoklasiści odgadywali postacie znanych misiów pochodzących z różnych bajek i filmów. Poznali ciekawostki na temat niedźwiedzi brunatnych, rozwiązywali test wiedzy o życiu niedźwiedzi, przypomnieli sobie bajki, których bohaterami są misie. Dzieci świetnie się bawiły.

Natomiast wszyscy czytelnicy odwiedzający bibliotekę szkolną w listopadzie mogli obejrzeć wystawę z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Spotkanie autorskie z Marleną Popławską- Marek

8 listopada w naszej szkole gościliśmy pisarkę Marlenę Popławską- Marek, autorkę książek „Mandarynka Grażynka” i „Wyprawa na Maksa”. W spotkaniach wzięli udział uczniowie z kl. II a, III a, III b i III c. Autorka w ciekawy sposób zaprezentowała nam swoją twórczość. Opowiadała o tym, jak powstała książka „Mandarynka Grażynka”, a także o jej bohaterach, czyli złośliwym bananie, szalonej mandarynce i wybrednej cytrynie. Oprócz tego dzieci wysłuchały fragmentu książki w interpretacji samej autorki, rozwiązywały owocowe zagadki, dowiedziały się, na których kontynentach rosną niektóre owoce, usłyszały wiele ciekawostek związanych z życiem codziennym w innych krajach i poznały proste zabawy popularne w innych częściach świata. Pani Marlena podkreśliła również jak ważne jest czytanie książek i zachęcała do sięgania po lektury. Uczniowie mieli także możliwość kupienia książki z dedykacją autorki.

W bibliotece świetnie się bawimy: gramy, czytamy, odpoczywamy…