Biblioteczne aktualności

ROK SZKOLNY 2023/2024

Drodzy Rodzice!

Zachęcamy Was gorąco do codziennego, głośnego czytania dzieciom – wystarczy 20 minut dziennie. Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność i dzieciom, i dorosłym. Pamiętajmy o korzyściach, które płyną z czytania. Wspólne czytanie buduje więź między dorosłym i dzieckiem, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy wartości moralnych, zapobiega uzależnieniu od telewizji oraz komputera, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji!

Poczytaj nie tylko od święta…

Zachęcamy do czytania w domu!

Zapraszamy do korzystania z darmowych zbiorów                         e-booków, audiobooków oraz czasopism:

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

https://www.legalnakultura.pl/pl

https://polona.pl/

https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe

https://www.legimi.pl/ebooki/darmowe/

http://chmuraczytania.pl/

https://polska-poezja.pl/

http://audio-bajki.pl/

https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom 

https://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html

https://www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml 

 

Zaproponuj zakup książki!

Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników do współtworzenia księgozbioru biblioteki szkolnej! Jeśli w naszych zbiorach nie ma interesującej Cię pozycji lub masz pomysł, co powinno znaleźć się na naszych półkach, zaproponuj zakup. Na Wasze pomysły czekamy do 7 marca.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dobra zabawa, pozytywne emocje i zdrowa rywalizacja! Tak wyglądały obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole. Pod czujnym okiem komisji uczniowie kl. IV-VIII podzieleni na trzyosobowe zespoły rywalizowali ze sobą w przeróżnych konkurencjach: rozwiązywali krzyżówkę, uzupełniali tekst dyktanda, dopasowywali związki frazeologiczne do ich znaczenia, rozpoznawali polskich noblistów, rozstrzygali dylematy językowe.
Zmagania konkursowe zakończyły się następująco:
I miejsce ex aequo- kl. VI b i VII a,
II miejsce- V b,
III miejsce- IV b.
Konkurs pod hasłem „Dbajmy o język polski!” odbył się 26 lutego w ramach realizacji zadań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”.

Światowy Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Kubusia Puchatka. Święto to przypada w rocznicę urodzin jego twórcy Alana Aleksandra Milne’a. Uroczego misia – mieszkańca Stumilowego Lasu – kochają dzieci na całym świecie. Z tej okazji dla uczniów z klas I-III przygotowano ,, puchatkowe” zabawy i gry dydaktyczne. Były więc krzyżówki, labirynty, puzzle, zagadki oraz quiz wiedzy o Stumilowym Lesie. Nie zabrakło też zabaw ruchowych. Na parterze wyeksponowano gazetkę prezentującą ciekawostki o Kubusiu Puchatku oraz cytaty o miłości, przyjaźni i nie tylko. Można było również obejrzeć wystawkę „kubusiowych” książek zgromadzonych w bibliotece szkolnej.

W starym kinie, czyli bajki na ścianie

Dzieci ze świetlicy szkolnej miały okazję uczestniczyć w projekcjach bajek z dawnych lat, które były wyświetlane w bibliotece szkolnej przy użyciu kultowego diaskopu „Ania”. Klisze w małych pudełeczkach, brak dźwięku, obraz na ścianie – wszystko to spowodowało, że świetliczaki przeniosły się w czasie. Podczas cyklicznych spotkań oglądaliśmy, m. in.: Wędrówki szyszkowego dziadka, Jaś i Małgosia, Flip i Flap, W krainie cukrowych laleczek, Bajka o misiu, zajączku i lisie, Czarodziejski kalosz, Królowa Zima, Brzydkie kaczątko, Zorro, Świerszczykowe nutki. Było magicznie!

Moja świąteczna książka

15 grudnia w ramach SZKOLNEGO KALENDARZA ADWENTOWEGO czytelnicy mogli pochwalić się swoją świąteczną książką.

Szkolny konkurs na drzewo genealogiczne

1 grudnia rozstrzygnęliśmy szkolny konkurs polonistyczno- historyczny pt. „Historia mojej rodziny- drzewo genealogiczne”. Decyzją komisji konkursowej zwyciężyła Jagoda Rzepka z kl. IV b, natomiast wyróżnienie zdobyła Urszula Muszyńska z kl. IV b. Dziękujemy za piękne prace i serdecznie gratulujemy!

Spotkanie z literaturą fantasy

Zapraszamy do biblioteki szkolnej na wystawkę książek pt. „W świecie fantasy”. Znajdziecie tutaj opowieści, za sprawą których przeniesiecie się w fantastyczny świat magii, czarodziejów, wiedźminów, elfów, hobbitów, krasnoludów, smoków i innych stworzeń. Zachęcamy do lektury!

MEM historyczny

27 listopada podsumowaliśmy szkolny konkurs na MEM historyczny. Komisja konkursowa postanowiła przyznać I miejsce Jagodzie Rzepce z kl. IV b. Gratulujemy!

„Mała książka – wielki człowiek”

Instytut Książki po raz kolejny zachęca uczniów zaczynających naukę w szkole podstawowej do częstszego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, rówieśników, opiekunów i nauczycieli.

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” 20 i 21 listopada uczniowie kl. I a, I b odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka autorstwa znanej pisarki Justyny Bednarek z mistrzowskimi ilustracjami Emilii Dziubak pt. „Wnuczka antykwariusza” oraz poradnik dla rodziców i opiekunów „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” mówiący o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych lektur.

Podczas wspólnego spotkania pierwszoklasiści wysłuchali fragmentów podarowanej książki i otrzymali pamiątkowe dyplomy małego czytelnika. Życzymy przyjemnej lektury!

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. #wielkiczlowiek

Konkurs filmowy rozstrzygnięty!

Konkurs na krótki filmik pt. „Nakręć się na czytanie!” zachęcający do czytania, skierowany do uczniów klas IV-VIII, został rozstrzygnięty. Oto wyniki:
I miejsce- Jagoda Rzepka (kl. IV b),
II miejsce- Wojciech Prokurat i Jakub Wildenhain (kl. VI b),
III miejsce- Karolina Wojtasz (kl. VI a),
wyróżnienie- Nikola Zommer (kl. VI b).
Gratulujemy!

Międzyszkolny konkurs plastyczny „Ginące zawody”

6 listopada odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu plastycznego „Ginące zawody” adresowanego do uczniów kl. IV-VIII organizowanego przez szkolną bibliotekę i świetlicę. Decyzja komisji konkursowej jest następująca:

I miejsce- Rafał Danilewicz SP nr 23,
II miejsce- Nicola Mitkowska SP nr 23,
III miejsce- Stanisław Nalazek SP nr 23,
wyróżnienie- Adrian Danilewicz SP nr 23.

Dziękujemy za piękne prace i serdecznie gratulujemy laureatom!

Szkolne konkursy w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole odbyły się trzy konkursy związane z orientacją zawodową. Oto wyniki:

  • klasy I-III konkurs plastyczny pt. „Ciekawe zawody moich bliskich”

I miejsce- Julia Bulkowska (kl. II a), Igor Gotowała i Aleksander Kłos (kl. III a)
II miejsce- Antoni Kowalski (kl. III a), Maksymilian Płoski (kl. III b)
III miejsce- Kacper Krauze (kl. III a), Laura Kowalewska (kl. III a)
wyróżnienia: Zuzanna Gromek (kl. I a), Zuzanna Trochimczuk (kl. III a), Kuba Kasprowicz
(kl. III a), Anastazja Poniewierska (kl. III a), Nela Kaciłowicz (kl. III a), Maksymilian Deorocki
(kl. III a)

  • klasy IV-VI konkurs plastyczny pt. „Zawody przyszłości”

I miejsce- Jagoda Rzepka (kl. IV b), Julia Głowińska (kl. VI b)
II miejsce- Michał Nowak- Kasprowicz (kl. IV a), Bianca Podobajew (kl. V a)
III miejsce- Miłosz Brzeziński (kl. IV a), Bartosz Szuryński (kl. V a)
wyróżnienia: Nikola Mazurowska (kl. IV b), Piotr Galiński (kl. V a), Wiktoria Stolarska (kl. V a), Weronika Piórkowska (kl. V a), Klara Kowalska (kl. V a), Kacper Rogala (kl. V a), Patryk Łojek (kl. V a)

  • klasy VII-VIII konkurs na prezentację multimedialną pod hasłem „Ginące zawody”

I miejsce- Sebastian Paczkowski (kl. VII a)
II miejsce- Kacper Derbin (kl. VII a)
III miejsce-Ignacy Brdyła (kl. VII a)
wyróżnienie- Fabian Kazaniecki (kl. VIII a)

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w klasach I-III odbyły się spotkania czytelnicze. Dzieci poznały wiele ciekawych książek, np. „Co to jest szkoła?”, „Wypożyczalnia skrzydeł”.

W bibliotece szkolnej czekały na czytelników atrakcje. Każdy, kto wypożyczył książkę, mógł wylosować inspirujący cytat ze znanej powieści dla dzieci lub też wziąć udział w zabawie: „Hej, czytelniku! Zgadnij, ile jest … w słoiku?” Zadanie polegało na oszacowaniu, ile w słoiku znajduje się kasztanów. Ci, którzy byli najbliżej rozwiązania, otrzymali nagrody niespodzianki.

Nowości w bibliotece!

Dzięki współpracy z Księgarnią Tuliszków powiększyliśmy księgozbiór o wiele ciekawych pozycji dla dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania!

Uczniowie kl. 3 b mieli już okazję poznać bohaterów nowej książki pt. „Gudu i Gwai”.

Wyniki międzyszkolnego konkursu plastycznego!

30 października został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs czytelniczo-plastyczny adresowany do uczniów kl. I-III pod hasłem „Lubię do niej powracać- ilustracja do mojej ulubionej książki” organizowany przez szkolną bibliotekę i świetlicę. Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące lokaty:

I miejsce
Dominika Kotlewska SP nr 15
Alicja Klonowska SP nr 15
Kacper Foksowicz SSP nr 3

II miejsce
Lena Kosińska SP nr 8
Lena Pawlicka SP nr 19
Nina Niedziela SP nr 4

III miejsce
Alicja Guss SP nr 4
Urszula Leszczyńska SP nr 15
Maja Solarz SSP nr 3

wyróżnienia:
Helena Jocz SSP nr 3
Barbara Potepa SP nr 25
Anna Antoniuk SP nr 21
Zofia Wirkus SP nr 16

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom za zaangażowanie i nadesłane prace!

Szkolny Maraton Czytelniczy

W dniach 17- 20 października odbywał się Szkolny Maraton Czytelniczy. Do naszej placówki zawitali aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu: Karina Węgiełek i Mikołaj Ostrowski, którzy czytali najmłodszym uczniom naszej szkoły fragmenty książki pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dziękujemy za miłe spotkanie!

Czytaliśmy również w klasach IV-VIII.

W świetlicy szkolnej zainicjowaliśmy akcję porannego czytania dzieciom pod hasłem „Poranki z bajeczką”.

Uczniowie kl. IV-VIII przygotowali reklamy czytanych książek w różnych formach, np. plakaty, zakładki do książek, zdjęcia. Najciekawsze z nich zostały nagrodzone.

Ogłosiliśmy również konkurs dla uczniów klas IV-VIII na krótki filmik pt. „Nakręć się na czytanie!” reklamujący czytelnictwo. Wyniki wkrótce!

Konkurs recytatorski poezji patriotycznej

26 października w bibliotece odbył się szkolny konkurs recytatorski skierowany do uczniów kl. IV- VIII pod hasłem „Ważne dla każdego Polaka!”. Oto wyniki:

I miejsce- Jagoda Rzepka (kl. IV b),

II miejsce- Zuzanna Muszyńska (kl. V b),

III miejsce- ex aequo Piotr Barański (kl. VI a) i Przemysław Sądej (kl. VIII a).

Gratulujemy! 

Konkurs na zakładkę do książki rozstrzygnięty!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie plastycznym na zakładkę do książki zorganizowanym w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem. Dostarczono 76 prac w trzech kategoriach. Komisja konkursowa była pod wrażeniem wykonanych zakładek, szczególnie doceniła staranność wykonania, pomysłowość i kreatywność uczestników.

Oto wyniki konkursu:
KLASY I
I miejsce- Alicja Nabakowska (kl. I a)
II miejsce- Nikodem Szandrocha, Katarzyna Romaniuk (kl. I b)
III miejsce- Victoria Staniszewska (kl. I a), Franciszek Popowski (kl. I b)
KLASA II A
I miejsce- Iga Synak
II miejsce- Amelia Pawlak
III miejsce- Magdalena Galińska
KLASY III
I miejsce- Nela Kaciłowicz (kl. III a), Anastazja Glińska (kl. III b)
II miejsce- Blanka Betcher- Jankowska (kl. III a), Karen Bogdasarov (kl. III b)
III miejsce- Kaja Polkowska (kl. III a), Szymon Chabowski (kl. III b).

Gratulujemy zwycięzcom! Wręczenie dyplomów i drobnych upominków już niebawem.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

2 października uczniowie klas I-III wzięli udział w projekcie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Na szkolnym korytarzu wyeksponowano gazetkę „Dlaczego warto czytać?”. W każdej klasie czytano książki, które uczniowie sami musieli odszukać, biorąc udział w grze czytelniczej. W szkolnej telewizji „14 TV” wyemitowano sondę na temat: Dlaczego warto czytać? Ogłoszono też konkurs na najładniejszą zakładkę ilustrującą wybraną lekturę. Wyniki wkrótce!

Szkolna odsłona Narodowego Czytania

12 września uczniowie klas VII i VIII mieli okazję wysłuchać fragmentów powieści „Nad Niemnem”. Poznali również najważniejsze fakty z życia Elizy Orzeszkowej, obejrzeli fragment filmu będący adaptacją powieści, a wszystko w ramach akcji Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie 2023

9 września w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu nasi siódmoklasiści: Marta Warzechowska i Sebastian Paczkowski reprezentowali naszą szkołę podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

ROK SZKOLNY 2022/2023

CZYTELNIK ROKU

Kornel Danielewicz z klasy III a została najaktywniejszym czytelnikiem w roku szkolnym 2022/2023, a najbardziej „zaczytane” klasy w naszej szkole to II a i III a.

Gratulujemy i życzymy dalszej przyjaźni z książką!

Ogólnopolska Wymiana Pocztówkowa

W tym roku szkolnym nasza placówka ponownie przystąpiła do Ogólnopolskiej Wymiany Pocztówkowej. W ramach wymiany otrzymaliśmy kartki z różnych stron Polski. Dziękujemy wszystkim szkołom, które do nas napisały!

Podsumowanie projektu w oddziale przedszkolnym

W czerwcu w oddziale przedszkolnym zakończyliśmy realizację projektu czytelniczego „Wyruszamy na spotkanie z literkami”. Jednym z jego efektów jest książeczka. Po lekturze każdego opowiadania dzieci kolorowały poznane litery alfabetu, a na koniec z zebranych malowanek literowych złożyły album- książeczkę zawierająca zbiór literek.

„Czy znasz twórczość Jana Brzechwy?”- wyniki konkursu

12 czerwca odbył się szkolny konkurs czytelniczy pod nazwą „Czy znasz twórczość Jana Brzechwy?”. Należało wykazać się znajomością życia i twórczości naszego patrona. Rywalizowały ze sobą reprezentacje klas czwartych. Zwyciężyła drużyna z klasy IV b w składzie: Anna Mączyńska, Zuzanna Muszyńska, Oliwia Jakubowska. Gratulujemy!

My czytamy!

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. 7 czerwca razem z uczniami kilku tysięcy szkół z całej Polski próbowaliśmy pobić rekord czytania w jednym momencie. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział prawie 407 tys. osób. Nasi uczniowie na miejsce akcji wybrali teren przy boisku szkolnym, gdzie o godz. 10 rozpoczęliśmy wspólne czytanie.

Coroczna akcja „Jak nie czytam, jak czytam”, zainicjowana w 2016 r. przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Jej głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, promocja czytania dla przyjemności, pokazanie, że czytanie nie musi kojarzyć się z przymusem, lecz z miłą, dostępną dla każdego formą spędzania czasu.

„Majowe czytanie”

30 maja w ramach projektu „Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich” pierwszoklasiści gościli podkom. Katarzynę Stankiewicz z KMP w Elblągu, która zaprezentowała dzieciom baśń pt. „Książę zamieniony w żabę”. Przygody księcia i pięknej królewny stały się inspiracją do rozmowy o tym, że nie można nikogo oceniać po wyglądzie i zawsze należy dotrzymywać danego słowa. Dziękujemy za miłe spotkanie!
#WszystkieRęceNaPokład, #obszar1dzieci,  #obszar5nazewnątrz

Klasę I a odwiedziła mama Natalki, która przeczytała pierwszoklasistom francuską baśń o miłości, odwadze i wierności pt. „Piękna i Bestia”. #obszar1dzieci, #obszar3rodzice

Uczniowie klasy II a w ramach „majowego czytania” wysłuchali baśni pt. „Książę zamieniony w żabę” w interpretacji Pani Agnieszki- szkolnej pielęgniarki.

Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich

W naszej szkole ruszyła coroczna akcja czytelnicza pod hasłem „Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich”. Pierwsze spotkanie odbyło się w oddziale przedszkolnym. Maluchy poznały baśń braci Grimm „Jaś i Małgosia”, a następnie wzięły udział w zadaniach związanych z przeczytaną lekturą: układały ilustracje w kolejności chronologicznej, testowały swoją zręczność i precyzję- musiały trafić papierową kulką w portret Baby Jagi, kolorowały „baśniowe” obrazki i rozwiązywały karty pracy.

Zapraszamy chętnych rodziców uczniów kl. I-III do udziału w naszej akcji! Wystarczy umówić się w maju na spotkanie za pośrednictwem wychowawcy i poczytać dzieciakom na forum klasy. Książkę można przynieść ze sobą lub wypożyczyć z biblioteki szkolnej! #obszar1dzieci

 

Kwiecień Miesiącem Książki

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Kwiecień Miesiącem Książki”, którego inicjatorkami są Edukreatywne. W ramach realizacji tego projektu świetliczaki rozwiązywały zagadki czytelnicze, a następnie projektowały okładki swoich ulubionych książek.

 

 

 

Trzecioklasiści wymieniali się książkami, wypisywali najważniejsze informacje o swoich ulubionych lekturach oraz tworzyli do nich okładki.

Uczniowie klasy II a uzupełniali „książkowy” quiz, a na szkolnym korytarzu została wyeksponowana gazetka prezentująca cytaty o książkach, czytaniu i bibliotece.

Uczniowie klasy II b i III b wzięli udział w grach czytelniczych: „Opowiedz o swojej ulubionej książce” oraz „Znajdź książkę o …”.

„Z kulturą mi do twarzy”- realizujemy kolejny projekt

Nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”. W ramach realizacji 1. modułu, 28 kwietnia,  odbyły się kolejne zajęcia w oddziale przedszkolnym: wspólne czytanie baśni Andersena „Brzydkie Kaczątko”, quizy, zagadki, zabawy muzyczno- ruchowe oraz kolorowanie baśniowych obrazków.

Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to świetna okazja do przygotowania wystawy książek związanych z tym ważnym tematem. Pamiętajmy, żeby dbać o naszą planetę, nie tylko w dzień jej święta!

Baśniowy konkurs plastyczny

24 marca odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „Sny Andersena” adresowanego do uczniów kl. I-IV. Wpłynęło 18 prac, z których komisja konkursowa wyłoniła te najpiękniejsze:
I miejsce-Julia Bulkowska (kl. I a), Aleksander Kłos (kl. II a),
II miejsce- Igor Gotowała (kl. II a),
III miejsce- Oliwia Chabecka (kl. III a), Katarzyna Żygulis (kl. III a),
wyróżnienia- Magdalena Galińska (kl. I a), Laura Kowalewska (kl. II a).

Gratulujemy i życzymy powodzenia w konkursie ogólnopolskim! #obszar1dzieci

W bibliotece…

Na bibliotecznych półkach kolejny wysyp nowości!

Konkurs plastyczny „Portrety Pisarzy i Pisarek Polskich” rozstrzygnięty!

14 marca został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Portrety Pisarzy i Pisarek Polskich” skierowany do uczniów kl. IV-VIII. Decyzja komisji konkursowej jest następująca:

I miejsce- Karolina Wojtasz kl. V a, Nikola Stolpa kl. VIII a,
II miejsce- Natalia Pawłowska kl. IV a, Piotr Galiński kl. IV a,
III miejsce- Maja Przyłucka kl. V a.
Wyróżnienie: Sebastian Tomasik kl. V a.

Dziękujemy za piękne prace i serdecznie gratulujemy laureatom!

Nowe książki w języku angielskim i ukraińskim w naszej bibliotece

Fundacja Powszechnego Czytania w ramach projektu „Książka chroni” przekazała naszej bibliotece bezpłatny pakiet, który zawiera 50 książek używanych w języku angielskim, 10 książek po ukraińsku oraz ukraińskie wydanie książki cegiełki „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”. Książki w języku angielskim dostarczyła organizacja International Book Project, książki w języku ukraińskim są darem wydawców z Ukrainy. Książka cegiełka powstała dzięki zaangażowaniu polskich pisarzy i ilustratorów.

Otrzymaliśmy również karty informacyjne o zaletach czytania w języku ukraińskim i zakładki do książek. Wszystkie materiały dotarły do nas za pośrednictwem wydawnictwa Nowa Era. Mamy nadzieję, że książki spodobają się uczniom ukraińskim, uczącym się w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy! 

#obszar1dzieci

#obszar4współpraca

facebook.com/hashtag/KsiążkaChroni

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

3 marca w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek odbył się tematyczny konkurs w formie testu.

W kategorii kl. IV-VI najlepsi okazali się:
Ignacy Brdyła kl. VI a- I miejsce,
Szymon Kołodziejski kl. V a- II miejsce,
Sebastian Paczkowski kl. VI a- III miejsce,

natomiast w kategorii kl. VII-VIII:
Filip Serdeczny kl. VIII b- I miejsce,
Aleksandra Filip kl. VIII b- II miejsce,
Amelia Warzechowska kl. VIII b- III miejsce.

Gratulujemy!

Przedszkolaki poznają literki

Od września w oddziale przedszkolnym realizujemy projekt pt. „Wyruszamy na spotkanie z literkami”. Podczas cotygodniowych spotkań czytelniczych maluchy poznają zabawne opowiadania, których fabuła jest związana z kolejnymi literkami alfabetu. Po lekturze dzieci odpowiadają na pytania do tekstu, wyszukują poznane literki i kolorują edukacyjne malowanki literowe. Projekt jest realizowany w ramach programu „Ratownicy Czytelnictwa”.#obszar1dzieci

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs polonistyczny dla uczniów klas IV-VIII pod hasłem „Dbajmy o język polski!”. Reprezentacje poszczególnych klas rywalizowały ze sobą w czterech konkurencjach: rozwiązywały krzyżówki, rozpoznawały polskich noblistów, dopasowywały związki frazeologiczne do ich znaczenia, odpowiadały na pytania ze skrzynki pytań.

Po zsumowaniu punktów okazało się, że zwyciężyli uczniowie kl. VI a, II miejsce zajęli reprezentanci kl. VIII a, a III drużyna z kl. V b.

Gratulujemy wszystkim zespołom, a w szczególności zwycięzcom!

W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

19 lutego przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma, matematyka, ekonomisty, prawnika, lekarza, astrologa i tłumacza, twórcy teorii heliocentrycznej, autora dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Z tej okazji na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka przedstawiająca ciekawostki o tym słynnym Polaku.

„Kocia” literatura

17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. Na tę okazję biblioteka szkolna przygotowała wystawkę książek, które z pewnością przybliżą najmłodszym czytelnikom koci świat.

Antarktyda

Na parterze zaprezentowano gazetkę o Antarktydzie– lodowym kontynencie, o którym w swoich książkach pisało małżeństwo Centkiewiczów. Ich twórczość to bogaty materiał poznawczy. Książki obfitują w liczne niebezpieczeństwa i przygody, widać w nich fascynację podbiegunowymi krainami. Do najbardziej znanych lektur dla młodego czytelnika autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów należą: „Zaczarowana zagroda”, „Odarpi, syn Egigwy”, „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”, „Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei”.

Zdrapka czytelnicza

19 stycznia podczas 31. Finału WOŚP w naszej szkole zostało przygotowane stoisko ze zdrapką czytelniczą. To nie tylko świetny pomysł na wsparcie WOŚP, ale również na promocję czytelnictwa. Każdy, kto odwiedził nasz punkt, mógł wylosować zdrapkę. Po zdrapaniu odpowiedniego miejsca, można było trafić na pole opatrzone symbolem książki i w ten sposób wygrać ciekawą lekturę.#obszar4współpraca

Zalety książki- gazetka 

W ramach akcji „Ratownicy Czytelnictwa” na szkolny korytarzu została wyeksponowana gazetka o zaletach czytania książek, natomiast rodzice naszych najmłodszych uczniów, podczas zebrań z rodzicami, poznali korzyści płynące ze wspólnego czytania.

#obszar3rodzice

Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji Mały Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę z ciekawostkami. Uczniowie naklejali, w różnych miejscach w szkole, najpiękniejsze cytaty z bajki. Dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedził Kubuś Puchatek, a nauczyciel bibliotekarz zaprezentował najmłodszym czytelnikom bajeczkę o przygodach tego sympatycznego misia. #obszar1dzieci

Czytanie jest ważne…

Z dziećmi należy czytać od pierwszego roku ich życia – to prawda powszechnie znana. Ale czy wiemy, jak się za to zabrać? Akcja „Supermoc książek w domu” w prosty i czytelny sposób odpowiada na to pytanie. #obszar3rodzice

Czytamy po raz drugi!

17 stycznia odbyła się druga część Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania pod hasłem „To lubię czytać!”. Tym razem rywalizowali ze sobą uczniowie kl. VII-VIII. Najlepiej zaprezentowali się:

Klaudia Nadolska i Julia Chochel (kl. VIII a)- I miejsce,
Nikola Stolpa (kl. VIII a) i Aleksandra Filip (kl. VIII b)- II miejsce,
Paulina Markowska (kl. VII a)- III miejsce.

Serdecznie gratulujemy! #obszar1dzieci 

„To lubię czytać!”

11 stycznia w ramach ogólnopolskiego programu „Ratownicy Czytelnictwa” odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „To lubię czytać!”. Przed komisją konkursową zaprezentowali się uczniowie kl. IV-VI czytając fragmenty swoich ulubionych książek.

Oto wyniki:
I miejsce- Piotr Barański (kl. V a),
II miejsce- Amelia Wirkiewicz (kl. V b), Alan Szuryński (kl. VI a),
III miejsce- Jakub Wildenhain (kl. V b), Blanka Knauber (kl. VI a).

Gratulujemy! #obszar1dzieci

Świąteczne spotkania czytelnicze

21 grudnia biblioteka szkolna gościła pierwszoklasistów i dzieci z oddziału przedszkolnego. W tym przedświątecznym czasie uczniowie wysłuchali z zainteresowaniem baśni H. Ch. Andersena ” Dziewczynka z zapałkami „. Ta poruszająca lektura nie tylko uczy wrażliwości na drugiego człowieka, ale również przypomina, że podczas świąt nikt nie powinien czuć się samotny. W trakcie dzisiejszego spotkania dzieci miały również okazję obejrzeć nietypowe książki. #obszar1dzieci

Z wizytą w bibliotece Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu

13 grudnia uczniowie klasy VI a wybrali się na zajęcia czytelnicze, które poprowadziły uczennice Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. Na podstawie opowiadania K. Ryrych pt. „Rajski ptak” pochodzącego ze zbioru „Gorzka czekolada…” został poruszony temat ważnych wartości w życiu człowieka. Dyskusja dotyczyła przyzwoitości: Jak ją zdefiniować?, Co to znaczy być przyzwoitym?

Następnie szóstoklasiści obejrzeli księgozbiór. Wrażenie zrobiła przestrzeń w pomieszczeniu bibliotecznym i liczba zgromadzonych tam woluminów. Nasi uczniowie zostali również zapoznani z ofertą kształcenia ZSM, a potem obejrzeli szkołę. Nie zabrakło drobnych upominków- kluczy z drukarki 3D.Miło było też spotkać się z byłym wychowawcą- p. Tatianą Zawicką. #obszar4współpraca

„Ojczyzna oczami poety”- konkurs recytatorski

28 listopada, w ramach realizacji programu „Ratownicy Czytelnictwa”, odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „Ojczyzna oczami poety”. Przed komisją konkursową zaprezentowali się uczniowie z kl. IV-VIII. Usłyszeliśmy wiersze o tematyce patriotycznej takich autorów, jak: W. Bełza, W. Szymborska, W. Chotomska, T. Kubiak, W. Broniewski czy K. K. Baczyński. Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody w następujących kategoriach:

KLASY IV-VI
I miejsce- Amelia Wirkiewicz (kl. V b),
II miejsce- Ignacy Brdyła (kl. VI a),
III miejsce- Anna Mączyńska, Zuzanna Muszyńska (kl. IV b).

Wyróżnienia:
Piotr Barański (kl. V a),
Magdalena Cywińska (kl. V a),
Weronika Piotrowska (kl. V b).

KLASY VII-VIII
I miejsce- Patrycja Sadkowska (kl. VIII b),
II miejsce- Amelia Warzechowska (kl. VIII b), Julia Chochel (kl. VIII a),
III miejsce- Anna Paczkowska, Joanna Stankiewicz (kl. VIII a).

Wyróżnienie:
Przemysław Sądej (kl. VII a).

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom! #obszar1dzieci

Pasowanie na czytelnika w kl. I a

W piątek, 24 listopada pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki. Zanim jedna nastąpiła ta uroczysta chwila uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto czytać książki, jak należy o nie dbać, zapoznali się z księgozbiorem, sposobem wypożyczania książek oraz zasadami zachowania się w bibliotece. Musieli także wykazać się znajomością bajek oraz baśni rozwiązując przeróżne zagadki i wykonując kolejne zadania prezentowane przez trzecioklasistów: Nikolę, Ulę i Patryka.

Następnie pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników. Tego dnia wypożyczyli również swoją pierwszą książkę. Na pożegnanie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek oraz listy skierowane do rodziców, zachęcające do wspólnego rodzinnego czytania.

Dzisiejsze spotkanie było świetną okazją do upowszechniania czytelnictwa w ramach programu „Ratownicy Czytelnictwa”. #obszar1dzieci,

#obszar3rodzice

Promujemy czytanie

18 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie czytelnicze dla pierwszoklasistów w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest zachęcenie dzieci częstszego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, opiekunów, nauczycieli. To była również świetna okazja do upowszechniania czytelnictwa w zakresie programu „Ratownicy Czytelnictwa”.

Na początku zajęć uczniowie rozmawiali na temat: Czy dobrze mieć sąsiada?, Jaki powinien być?, Co to jest pomoc sąsiedzka? Następnie wysłuchali wiersza A. Fredry „Paweł i Gaweł”, odpowiadali na pytanie dotyczące treści utworu, analizowali zachowanie bohaterów utworu przyporządkowując im charakterystyczne cechy, poznali znaczenie trudnych słów, rozmawiali na temat piękna naszego języka, który ciągle się zmienia, wyjaśniali znaczenie powiedzenia „Wolnoć, Tomku, w swoim domku”, poznali również znaczenie swoich imion.

Następnie pierwszoklasiści otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet, a także pamiątkowe dyplomy małego czytelnika.

Życzymy Wam owocnego czytania!
#obszar1dzieci,

#obszar3rodzice,

#wielkiczlowiek

Reklamujemy książki

W ramach Szkolnego Maratonu Czytelniczego nasi uczniowie przygotowywali plakaty reklamujące czytane książki. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i pomysłowe. Dziękujemy za zaangażowanie! #obszar1dzieci

11 listopada

Na szkolnym korytarzu została wyeksponowana gazetka z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Z  życia biblioteki…

Dzień Postaci z Bajek

7 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci przebrały się za swoich ulubionych bohaterów literackich i filmowych. Rozwiązywały quizy, zagadki czytelnicze, wykreślanki, układały puzzle, a przy tym świetnie się bawiły. Była to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych u najmłodszych. #obszar1dzieci

RATOWNICY CZYTELNICTWA

W bieżącym roku szkolnym nasza placówka przystąpiła do ogólnopolskiego programu Fundacji Powszechnego Czytania pod nazwą „Ratownicy Czytelnictwa”. Jego celem jest upowszechnianie czytelnictw w środowisku szkolnym. Program trwa od września 2022 r. do końca maja 2023 r.

W trakcie jego realizacji będziemy podejmować wybrane działania na rzecz czytelnictwa w 4 z 5 głównych obszarów: działania skierowane do dzieci, akcje rozwijające kompetencje nauczycieli, inicjatywy czytelnicze skierowane do rodziców uczniów, budowanie wspólnoty szkolnej wokół czytelnictwa, współpraca szkoły z zewnętrznymi instytucjami.

Zaangażowanie środowiska szkolnego w akcję uprawnia do otrzymania Certyfikatu Szkoły Ratowników Czytelnictwa. Zapraszamy wszystkich do współpracy! Na bieżąco będziemy informować o naszych działaniach na stronie szkolnej oraz Facebooku.

Podsumowanie międzyszkolnego konkursu plastycznego!

28 października został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs czytelniczo-plastyczny adresowany do uczniów kl. I-III pod hasłem „Niesamowity świat baśni” organizowany przez szkolną bibliotekę i świetlicę. Spośród wielu prac komisja konkursowa nagrodziła te ciekawe i niezwykłe, a wybór był naprawdę trudny:

I miejsce
Julia Moskaloner- SP nr 15
Zuzanna Chmielewska- SP nr 15
Anna Antoniuk- SP nr 21
Michał Mech SP- nr 25

II miejsce
Milan Stando- SP nr 4
Zofia Natalicz- SP nr 16
Wiktoria Węsiora- SP nr 25

III miejsce
Hanna Tryba- SP nr 15
Kalina Gniotek- SP nr 16
Estera Urbaniak- Zespół Państwowych Szkół Muzycznych.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Emilia Rucińska- SP nr 4
Piotr Zamłyński- SP nr 4
Wojciech Szilling- SP nr 9
Wojciech Klinowski- SP nr 15
Franciszek Talewicz- SP nr 15
Alan Lewandowski- SP nr 15
Aureli Knifka- SP nr 15
Antonina Gajewska- Chrzanowska Zespół Państwowych Szkół Muzycznych.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli artystyczne wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie!

Jeszcze więcej nowych książek!

Interesują Cię książki zawierające historie pełne tajemnic i fantazji? Sięgnij po powieści fantastyczne z serii „Wojownicy”. Kolejne nowości czekają na Ciebie w szkolnej bibliotece!

Szkolny Maraton Czytelniczy

„Nasze lektury -znamy i czytamy!” to hasło tegorocznego Szkolnego Maratonu Czytelniczego, który odbywał się w dniach 17- 21 października. Na początku wybranych lekcji nauczyciele bądź uczniowie czytali głośno lektury uzupełniające wybrane ze zbiorów biblioteki. Wśród czytelniczych propozycji znalazły się m.in.: „Skarb Troi”, „Pajączek na rowerze”, „Skrzynia władcy piorunów”, „Jesienna miłość”, „Pozłacana rybka”, „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie”, „Cukierku, ty łobuzie!”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Drzewo do samego nieba”. Ale to nie koniec przygody z czytaniem…

Szkolny Maraton Czytelniczy w klasie I a

 

Nowości w bibliotece!

Na półki szkolnej biblioteki trafiły nowe książki podarowane przez Księgarnię Tuliszków. Zapraszamy miłośników czytania do korzystania z naszego księgozbioru!

Mój wymarzony zawód- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego!

18 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Mój przyszły zawód- moja pasja…”. Uczniowie, wyobrażając sobie swoją przyszłość, wykonywali prace na temat swojego zawodu marzeń. Spośród wszystkich prac komisja konkursowa przyznała nagrody w następujących kategoriach:
KLASA I A
I miejsce- Magdalena Galińska,
II miejsce- Agata Siedlecka,
III miejsce- Inga Chojecka.

Wyróżnienia:
Maja Danielewicz,
Natalia Bloch.

KLASY II
I miejsce- Maksymilian Płoski (kl. II b),
II miejsce- Miłosz Nosarzewski (kl. II a),
III miejsce- Zuzanna Trochimczuk i Igor Gotowała (kl. II a).

Wyróżnienia:
Antoni Kowalski (kl. II a),
Aleksander Kłos (kl. II a).

KLASY III
I miejsce- Oliwia Chabecka (kl. III a),
II miejsce- Patryk Boćko (kl. III b),
III miejsce- Nikola Mazurowska i Urszula Muszyńska (kl. III b).

Wyróżnienie:
Gabriela Rębisz (kl. III a).

Konkurs odbył się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy spełnienia zawodowych marzeń!

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w klasach I-III odbyły się spotkania czytelnicze. Nasi uczniowie poznali opowiadania dotyczące wartości i ważnych pojęć, takich jak: przyjaźń, tolerancja, empatia, odwaga, szacunek, godność. A inspiracją do zajęć stała się wyjątkowa książka Marka Michalaka pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”.

Na parterze została również wyeksponowana gazetka tematyczna. 

Z życia biblioteki…

Spotkanie z historią

Zapraszamy do biblioteki szkolnej na wystawę książek pt. „Z tematyką wojenną w tle”. Znajdziecie tutaj przejmujące opowieści inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, a także książki, które w całości powstały w pisarskiej wyobraźni.

Narodowe Czytanie w naszej szkole

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. Podczas lekcji języka polskiego w klasach ósmych czytaliśmy fragmenty ballady A. Mickiewicza „Pani Twardowska”.

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Publikacja tych czternastu utworów uważana jest za symboliczny początek romantyzmu.

Na parterze stanęła również tablica z gazetką o życiu i twórczości Adama Mickiewicza.

11. odsłona Narodowego Czytania

3 września w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu odbyło się Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, czyli tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. W 11. odsłonie akcji wzięli udział przedstawiciele 24 elbląskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Naszą placówkę reprezentowały ósmoklasistki: Julia Chochel i Amelia Warzechowska, które czytały fragment ballady „Pani Twardowska”.

ROK SZKOLNY 2021/2022

Podczas wakacji pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Na parterze został wyeksponowana gazetka „Bądź bezpieczny w wakacje” przypominająca najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić ten czas!

Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajcie również o dobrej lekturze!

Ogólnopolska Wymiana Pocztówkowa

Już po raz drugi nasza placówka przystąpiła do Ogólnopolskiej Wymiany Pocztówkowej pod nazwą „Poznaj swój kraj”. Dzieci ze świetlicy szkolnej, pod kierunkiem nauczycielek: Joanny Karcz i Beaty Mazurowskiej, wysyłały widokówki z pozdrowieniami do swoich rówieśników z całej Polski. Do pocztówek dołączały list, w którym prezentowały nasze miasto: jego historię, atrakcje turystyczne oraz zabytki. W odpowiedzi na wysłane kartki pocztowe „świetliczaki” otrzymały 20 widokówek z różnych części naszego kraju. 

Mistrz Ortografii 2022

23 maja odbył się szkolny konkurs ortograficzny. O tytuł MISTRZA ORTOGRAFII 2022 rywalizowało 18 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV-VI i kl. VII. Po sprawdzeniu prac konkursowych, komisja wytypowała na zwycięzców tych uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów, wykazując się przy tym dobrą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.
Oto oni:
Jakub Grzybowski (kl. IV a)- I miejsce,
Amelia Wirkiewicz (kl. IV b)- II miejsce,
Zuzanna Pietraszkiewicz (kl. V a)- III miejsce,

Filip Serdeczny (kl. VII b)- I miejsce,
Nikola Stolpa (kl. VII a)- II miejsce,
Aleksandra Filip (kl. VII b)- III miejsce.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

VIII Przegląd Piosenki Przedszkolnej, czyli mali artyści na szkolnej scenie!

27 kwietnia w naszej szkole odbył się Przegląd Piosenki Przedszkolnej. To już ósma edycja, w której swoje zdolności wokalne zaprezentowali soliści oraz zespoły z Przedszkoli nr 3, 11, 14 i 18. Wszystkie występy były starannie przygotowane, a ich dodatkowy atut stanowiły stroje, rekwizyty i choreografia, które podkreślały charakter wykonywanych utworów. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy, drobne upominki i słodkości. Rozwijanie wrażliwości muzycznej, prezentacja i promocja talentów wokalnych oraz aktywizacja kulturalna środowisk przedszkolnych to główne cele, jakie przyświecają organizatorom przeglądu.

Dziękujemy za udział i zaangażowanie wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Patroni roku 2022

Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz i Józef Rufin Wybicki oraz romantyzm polski – to patroni 2022 roku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła polską narodową tożsamość. Na parterze została wyeksponowana gazetka prezentująca sylwetki niektórych tegorocznych patronów. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się w naszej szkole konkurs pod hasłem „Z językiem polskim za pan brat”. Został on podzielony na dwie kategorie wiekowe: kl. V-VI i VII-VIII. Uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami dotyczącymi języka polskiego: gramatyką, frazeologią i poetyką. Wyniki konkursu wyglądają następująco:

klasy V-VI

  • I miejsce- drużyna z kl. V a w składzie: M. Warzechowska, A. Gałeczka, W. Zakrzewski
  • II miejsce- drużyna z kl. VI a w składzie: P. Markowska, M. Szymczyk-Niemiec, P. Sądej

klasy VII-VIII

  • I miejsce- drużyna z kl. VIII c w składzie: A. Wiśniewska, J. Pawelec, A. Molga
  • II miejsce- drużyna z kl. VIII b w składzie: O. Wildenhain, J. Maśliński, D. Frankiewicz
  • III miejsce- drużyna z kl. VIII a w składzie: N. Stanek, V. Staniszewska, O. Mańko.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Poznaj Koszmarnego Karolka!

„Koszmarny Karolek” to seria książek dla dzieci, których autorką jest Francesca Simon. Przykładowe tytuły z tego zbioru to „Megabombowe wyczyny sportowe”, „Wizyta królowej”, „Tajny klub na wojnie” czy „Starcie na starcie”. Zapraszamy Cię, Drogi Czytelniku, do obejrzenia gazetki pt. „Czy znasz już Koszmarnego Karolka?” oraz wypożyczenia książki z tego cyklu!

Kampania społeczna „Mała książka- wielki człowiek”

Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji kampanii Instytutu Książki „Mała książka- wielki człowiek”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. W ramach tego projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymaliśmy Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

13 i 14 grudnia, z rąk pani Dyrektor, uczniowie kl. I a i I b odebrali pakiety czytelnicze, a następnie zostały przeprowadzone zajęcia inspirowane wierszem A. Fredry „Paweł i Gaweł” (#wielkiczlowiek). Zachęcamy wszystkich pierwszoklasistów do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych- rodziców, dziadków, opiekunów.

„Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima”- konkurs międzyszkolny rozstrzygnięty!

Międzyszkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima” organizowany przez bibliotekę i świetlicę SP nr 14 w Elblągu został rozstrzygnięty. Na konkurs wpłynęło 45 prac z następujących szkół: SP nr 4, 11, 16, 18, 19 i 25.
Ze względu na duże zainteresowanie i bardzo ciekawe prace, przyznaliśmy wiele nagród:

I miejsce – Franciszek Błaszkiewicz- SP nr 11, Hanna Ankurowicz- SP nr 18, Leon Kulwicki- SP nr 25,
II miejsce – Szymon Zipser- SP nr 11, Krzysztof Falkowski- SP nr 16, Anna Winczewska i Wiktoria Węsiora- SP nr 25,
III miejsce – Liliana Lewińska i Maja Markiewicz- SP nr 11, Wojciech Kaczyński i Kaja Kancelarczyk- SP nr 25.

Wyróżnienia:

Nina Niedziela- SP nr 4,
Natalia Łowiecka- SP nr 11,
Wojciech Jusiss- SP nr 15,
Antoni Romanowski- SP nr 15,
Hanna Tryba- SP nr 15,
Kornelia Pietkiewicz- SP nr 16,
Julia Szweda- SP nr 19,
Julia Gołębiowska- SP nr 25,
Julia Pozorska- SP nr 25.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w konkursie!
Po odbiór dyplomów i nagród zapraszamy od 6 grudnia.

 

25 listopada- Święto Pluszowego Misia

Z okazji Święta Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej przygotowano wystawkę „misiowych” lektur.

 

Niepodległa- rozstrzygnięcie konkursów patriotycznych

22 listopada odbyło się podsumowanie konkursów przeprowadzonych w naszej szkole z okazji Święta Niepodległości. Oto ich wyniki!
I Test patriotyczny „Moja Niepodległa”:
w kategorii klas V- VI najwyższą ilość punktów uzyskał Maciej Kajut z kl. V a, zajmując II miejsce;
w kategorii klas VII- VIII najwyższą ilość punktów uzyskali:
Oliwier Wildenhain – kl. VIII b – I miejsce,
Patrycja Sadkowska i Wiktor Wysocki – kl. VII b- II miejsce ex aequo.

II Konkurs plastyczny „Niepodległa farbą i kredką” dla uczniów kl. I- IV, którego laureatami zostali:

Alicja Lewandowska- klasa I b- I miejsce,
Jagoda Rzepka- klasa II b- II miejsce,
Maja Przyłucka – klasa IV a- III miejsce,
Zofia Przyłucka – klasa II a- III miejsce.

Wyróżnienia przyznano następującym uczniom:

Urszula Muszyńska – klasa II b,
Zuzanna Muszyńska – klasa III b,
Hubert Jasiński- klasa IV b.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursach! Nagrody i dyplomy zostaną wręczone wkrótce.

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15.000 zł na zakup książek i wyposażenia do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 (w tym 3.000 zł wkładu własnego zapewnionego przez organ prowadzący szkołę).

Dokonując zakupu książek pragniemy spełnić aktualne potrzeby czytelników i zakupić takie pozycje, które będą zgodne z oczekiwaniami oraz zainteresowaniami naszych uczniów. Zapraszamy do wspólnego tworzenia listy książek, które wzbogacą zbiory biblioteki szkolnej i wypełnienia krótkiej ankiety w terminie do 15 listopada.

Ankieta dla rodziców:

https://forms.gle/peLiaZfhUSWiwkf4A

Ankieta dla uczniów (żeby otworzyć link, zaloguj się na szkolne konto Google):

https://forms.gle/vnFdsFCgNcwUBEfZA

Swoje propozycje można również zgłaszać w bibliotece szkolnej. Wystarczy na miejscu wypełnić przygotowany formularz, a następnie wrzucić go do urny.

11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

Biblioteka szkolna przyłączyła się do obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowana została tablica z gazetką, która stanęła na szkolnym korytarzu. Ogłoszono również konkurs plastyczny dla uczniów klas I-IV pod hasłem „Niepodległa farbą i kredką”.

Narodowe Czytanie w naszej szkole

6 września nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Uczniowie klas VIII podczas lekcji języka polskiego czytali wybrane fragmenty książki pt. „Moralność pani Dulskiej”. Nie zabrakło również kostiumów nawiązujących do początków minionego wieku. Na parterze stanęła tablica z gazetką o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie 2021

4 września w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu odbyła się akcja Narodowego Czytania. W dziesiątej, jubileuszowej edycji wzięli udział przedstawiciele 22 elbląskich szkół. Tegoroczną lekturą był dramat „Moralność pani Dulskiej” autorstwa G. Zapolskiej. Naszą placówkę reprezentowały uczennice kl. VIII c.

ROK SZKOLNY 2020/2021

Przeczytaliśmy- namalowaliśmy”

23 czerwca zakończyliśmy realizację projektu „Czytanie jest OK!”, który był skierowany do dzieci ze świetlicy szkolnej. Podsumowaniem projektu był konkurs plastyczny pod hasłem „Przeczytaliśmy- namalowaliśmy”. Zadanie uczestników polegało na  narysowaniu strony tytułowej ulubionej książki , którą „świetliczaki” poznały podczas realizacji programu. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących uczestników:

I miejsce ex aequo- Gabriela Rębisz (kl. I a) i Urszula Muszyńska (kl. I b),

II miejsce ex aequo- Igor Szwedko i Kacper Rogala (kl. II a),

III miejsce ex aequo- Nikola Mazurowska (kl. I b) i Julia Duda (kl. I a).

Wyróżnienie:

Alan Zagaja (kl. I b).

Serdecznie gratulujemy!

CZYTELNIK ROKU

Urszula Muszyńska z klasy I b została najaktywniejszym czytelnikiem w roku szkolnym 2020/2021. Gratulujemy i życzymy dalszej przyjaźni z książką!

„Z książką o bezpieczeństwie w domu”

W minionym tygodniu zakończyliśmy w klasie I a realizację projektu czytelniczego „Z książką o bezpieczeństwie w domu”. Jednym z efektów projektu jest książeczka. Po lekturze każdego opowiadania dzieci ilustrowały jego treść, a na koniec z zebranych ilustracji złożyły album- książeczkę zawierającą zbiór zasad właściwego i bezpiecznego zachowania w domu. Na ostatnim spotkaniu sprawdziliśmy również, czego pierwszoklasiści nauczyli się na temat grożących im niebezpieczeństw w zaciszu własnego domu. Rozstrzygnęliśmy też klasowy konkurs na najpiękniejszy album.

Oto wyniki:

I miejsce- Michał Nowak- Kasprowicz,

II miejsce- Julia Duda,

III miejsce- Gabriela Rębisz.

Gratulujemy!

„Czy znasz swoje prawa, prawa dziecka?”

18 czerwca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod nazwą „Czy znasz swoje prawa, prawa dziecka?”, który był adresowany do dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną. Zadaniem jego uczestników było wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z prawami dziecka w oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka.

Oto wyniki:

Poziom klas I

I miejsce- Urszula Muszyńska- kl. I b,

II miejsce- Paulina Kocak- kl. I b,

III miejsce- Filip Rogala- kl. I b.

Poziom klas II

I miejsce- Anna Mączyńska- kl. II b,

II miejsce- Oliwia Jakubowska- kl. II b,

III miejsce- Karol Lewandowski- kl. II b.

Poziom klas III

I miejsce ex aequo – Weronika Piotrowska i Zuzanna Hołody- kl. III b,

II miejsce ex aequo – Magdalena Cywińska- kl. III a i Amelia Kuc- kl. III b,

III miejsce ex aequo – Amelia Chmielewska i Amelia Nosarzewska- kl. III b.

Konkurs przeprowadzono we współpracy ze świetlicą szkolną. Gratulujemy laureatom i życzymy nieustannego rozwijania talentów artystycznych!

„Czy znasz twórczość Jana Brzechwy?”

Brzechwa to znakomity polski poeta, który zasłynął głównie twórczością dla dzieci. Wszyscy dobrze znamy jego wiersze i chętnie je recytujemy. 15 czerwca mieliśmy okazję sprawdzić wiedzę czwartoklasistów na temat życia i twórczości naszego patrona. Wzięli oni bowiem udział w konkursie pod hasłemCzy znasz twórczość Jana Brzechwy?”. Podzieleni na pięć zespołów zmierzyli się w trzech konkurencjach: krzyżówka, test, pytania wybrane losowo.

Po zsumowaniu punktów okazało się, że zwyciężył zespół w składzie: Jakub Bułka, Maciej Kajut, Kacper Muchowski, Dominika Siedlecka, Marta Warzechowska. Drugie miejsce zajęła drużyna, w skład której weszli: Kacper Derbin, Blanka Knauber, Sebastian Paczkowski, Natalia Szczepkowska, Wiktor Zakrzewski. Na trzeciej pozycji uplasował się zespół w składzie: Ignacy Brdyła, Norbert Frąckiewicz, Nikola Tyrawska.

Gratulujemy dobrego przygotowania i wiedzy o naszym patronie!

Konkurs recytatorski pod hasłem „Zawsze bezpieczni!”

7 czerwca w naszej bibliotece odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Zawsze bezpieczni!”, w którym wzięli udział trzecioklasiści. Jego głównym założeniem było promowanie talentów recytatorskich oraz popularyzowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach poprzez wybraną poezję. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców przygotowali recytacje wierszy nawiązujących swą tematyką do hasła konkursu. Jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników:

    • I miejsce- Karolina Wojtasz i Amelia Rębisz z kl. III a, 
    • II miejsce- Magdalena Cywińska i Piotr Śmigiel z kl. III a,
    • III miejsce- Nikola Zommer i Jakub Wildenhain z kl. III b.
  • Wyróżnienie: Zuzanna Hołody z kl. III b.

Serdecznie gratulujemy!

 

„Maj miesiącem baśni, bajek i legend europejskich”

Jak co roku, w maju, w naszej szkole odbywają się spotkania czytelnicze dla uczniów klas I-III pod hasłem „Maj miesiącem baśni, bajek i legend europejskich”. Czytaliśmy baśnie Ch. Perraulta i braci Grimm oraz legendy elbląskie. Dowiedzieliśmy się m in. kto ukrywa się pod oślą skórką, w jaki sposób elblążanki zaskoczyły wrogie wojska księcia Świętopełka, czy czarnoksiężnik Kilian uzyskał upragnione złoto i jak zakończyła się historia miłosna Conrada i Hommeli.

Zebra- zwierzę w paski

Dlaczego zebry mają paski? Na to pytanie uzyskaliśmy odpowiedź po lekturze opowiadania „Jak lew Leon liczył zwierzęta”. Poznaliśmy też wiele ciekawostek z życia tych egzotycznych zwierząt, a na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną z zebrą w roli głównej.

Patroni 2021 roku

Posłowie Sejmu RP zdecydowali o ustanowieniu patronów roku uhonorowując Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. 2021 jest także rokiem Konstytucji 3 Maja i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji w bibliotece szkolnej można było obejrzeć gazetkę i wystawkę książek.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzimy ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który inauguruje akcję „Tygodnia bibliotek”. Święto to stało się doskonałą okazją dla świetliczaków, aby złożyć życzenia i wręczyć laurki pani Beacie. Ze wzruszeniem dziękujemy za pamięć!

MISTRZ ORTOGRAFII 2021

26 kwietnia odbył się szkolny konkurs ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII 2021, który z powodu trwającego nauczania zdalnego odbył się ponownie w formie online. Jego celem było promowanie poprawnej polszczyzny oraz podnoszenie świadomości ortograficznej dzieci i młodzieży. Do konkursu, którego organizatorami były T. Zawicka i B. Mazurowska, przystąpiło 29 uczniów w dwóch kategoriach. Uczestnicy rozwiązywali test, w którym można było zaznaczyć jedną, dwie, trzy lub cztery odpowiedzi. Poziom realizacji zadań był wyrównany, dlatego komisja konkursowa przy przyznawaniu miejsc brała również pod uwagę czas przesłania formularza.

Laureatami konkursu na poziomie kl. IV-VI zostali:
I miejsce – Nikola Stolpa (kl. 6 a),
II miejsce -Dominika Siedlecka ( kl. 4 a),
III miejsce – Amelia Warzechowska (kl. 6 b).

Wśród uczestników konkursu na poziomie kl. VII-VIII zwycięzcami zostali:
I miejsce – Oliwier Wildenhain (kl. 7 b),
II miejsce – Julia Pawelec (kl. 7 c),
III miejsce – Aleksandra Gawenda (kl. 8 a).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

Bajki w zielonych sukienkach”

Dzień Ziemi, który przypada 22 kwietnia, stał się świetną okazją do zaprezentowania dzieciom książki o tematyce ekologicznej A. Mikity pt. „Bajki w zielonych sukienkach”. Po wysłuchaniu „Bajki o trzech pojemnikach” uczniowie poznali odpowiedzi na wiele pytań, m. in. Czym śmieci różnią się od odpadów?, Co to są surowce wtórne?, W jaki sposób można ponownie wykorzystać makulaturę, szkło i plastik?, Dlaczego odzyskiwanie surowców wtórnych jest tak ważne? Na koniec pozyskaną wiedzę wykorzystano w praktyce. Uczestnicy zajęć wykonali makiety pojemników, a następnie segregowali śmieci wrzucając wycięte elementy do odpowiedniego kontenera. Rozwiązywali również krzyżówkę z hasłem RATUJMY NASZĄ PLANETĘ!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO. Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.

Z tej okazji uczniowie z klas: IV a, VI a i VII c włączyli się w akcję „Sleeveface- ubierz się w książkę”. „Sleeveface” to zdjęcia, których elementem jest np. okładka książki  umieszczona na fotografii w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała czy sylwetki. Ważne jest wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Jest to nowoczesny, modny i zabawny pomysł na popularyzację czytelnictwa oraz biblioteki szkolnej.

Oto zaskakujące efekty pracy naszych uczniów!

Międzyszkolny konkurs plastyczny pod hasłem „W świecie wierszy Jana Brzechwy”

Międzyszkolny konkurs plastyczny pod hasłem „W świecie wierszy Jana Brzechwy” organizowany przez bibliotekę i świetlicę szkolną został rozstrzygnięty. W konkursie wzięło udział 66 uczniów z następujących szkół: SP nr 4, 6, 9, 11, 12, 16, 19.
Ze względu na duże zainteresowanie konkursem i bardzo ciekawe prace przyznaliśmy wiele nagród: 

I miejsce – Zuzanna Sambor- SP nr 9 i  Błażej Perdian- SP nr 12,
II miejsce – Laura Grzonkowska- SP nr 19 i Mikołaj Piotrowski- SP nr 19,
III miejsce – Amelia Dudzik- SP nr 12 i Patrycja Borkowska- SP nr 6.

Wyróżnienia:

  • Alan Chruszczyk SP nr 6,
  • Marcelina Pfeiffer SP nr 16,
  • Alan Jeziorski SP nr 16,
  • Nadia Indyk SP nr 9,
  • Tatiana Brągiel SP nr 4,
  • Lena Stormowska SP nr 6,
  • Robert Gałka SP nr 6,
  • Amelia Ginter SP nr 6,
  • Hanna Brzozowska SP nr 19.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. 
Po odbiór dyplomów i nagród zapraszamy od 22.04.2021 r.

Wystawa książek o zwierzętach

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pod hasłem „Psy, koty i inne zwierzęta w literaturze”.

Nowe lektury dla uczniów klas I-III

Bibliotek szkolna zaprasza najmłodszych czytelników do wypożyczania nowych lektur. Wśród nich znalazły się m. in. „Sposób na Elfa”, „Cukierku, ty łobuzie!” oraz „Pamiętnik Czarnego Noska”.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto przypadające 21 lutego. Z tej okazji w klasach IV-VIII odbyły się lekcje online, na których uczniowie poznawali historię języka polskiego, uczyli się dostrzegać jego piękno i znaczenie w codziennym życiu. Oprócz zajęć odbył się konkurs online pod hasłem „Dbajmy o język polski”.

Najlepsi w kategorii klas IV-VI okazali się:

  • Wiktor Wysocki, kl. VI b- I miejsce,
  • Amelia Warzechowska, kl. VI b- II miejsce,
  • Julia Chochel, kl. VI a- III miejsce,
  • Marta Warzechowska, kl. IV a- IV miejsce.

W kategorii klas VII-VIII triumfowali:

  • Kacper Hołody, kl. VII b- I miejsce,
  • Martyna Bułak, kl. VIII a- II miejsce,
  • Zuzanna Balcerzak, kl. VIII a- III miejsce.

Uczniowie klas I-III również uczcili ten dzień. Podczas lekcji pisali opowiadania o tematyce zimowej, w których znalazły się wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Efektem tych zajęć były także ilustracje i plakaty.

Świetliczaki natomiast przekonały się, że język polski nie jest nudny! „Pchła pchłę pchała, pchła płakała”, „Szedł Sasza szosą podczas suszy suchą stopą”– to tylko niektóre przykłady „łamańców językowych”, z którymi zmierzyli się uczestnicy konkursu pt. „Mistrz słowa”. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Oto oni:

  • I miejsce- Julian Oksiak- kl. I b,
  • II miejsce ex aequo – Filip Rogala i Paulina Kocak- kl. I b,
  • III miejsce- Urszula Muszyńska- kl. I b.

Akcentów dotyczących tego szczególnego święta nie mogło zabraknąć także w bibliotece szkolnej.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego już za nami. Do zobaczenia w przyszłym roku!

Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji dzisiejsze zajęcia czytelnicze w świetlicy były poświęcone kociej tematyce…

Jan Brzechwa naszym patronem

Ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły było nadanie jej imienia wybitnego poety- Jana Brzechwy oraz wręczenie sztandaru. Uroczystość ta odbyła się 13 czerwca 1970 r. Uświetniła ją swoją obecnością Janina Brzechwa- żona poety, która przekazała szkole rękopis wiersza Jana Brzechwy pt. „Kolory”Zapraszamy do obejrzenia wystawki pt. „Jan Brzechwa- patronem naszej szkoły”. 

Świąteczny Maraton Czytelniczy

14 grudnia rozpoczął się Świąteczny Maraton Czytelniczy. Uczniowie i nauczyciele podczas zajęć prowadzonych zdalnie czytali literaturę nawiązującą do zbliżających się świąt. Nie zabrakło również świątecznych akcentów.

Zagadki spod podłogi

Co kryje się za skrzypiącymi drzwiami blokowych piwnic? Jakie skarby trzymają tam mieszkańcy? Podczas świetlicowych zajęć czytelniczych zamieniliśmy się w detektywów i zgadywaliśmy, kim są właściciele tajemniczych piwnic. Na koniec za pomocą lusterka sprawdziliśmy, czy mieliśmy rację.

Ojczyzna widziana oczami poety”- czytamy wiersze o Polsce

W listopadzie z okazji 102. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klas IV-VIII, w trakcie zajęć online, czytali wiersze o tematyce patriotycznej. Wśród nich znalazły się przepełnione miłością do Ojczyzny wiersze A. Słonimskiego, T. Różewicza, M. Konopnickiej, czy T. Kubiaka.

Celem tych lekcji wychowawczych było przede wszystkim promowanie wartości patriotycznych, ale również rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz doskonalenie techniki czytania. Nie zabrakło także refleksji o Ojczyźnie, dyskusji mających uświadomić uczniom wieloaspektowości pojęcia „Ojczyzna” oraz znaczenie faktu Odzyskania Niepodległości. Ważnym elementem spotkań online było też przypomnienie sylwetek znanych rodaków.

Na kłopoty z pamięcią pan Hilary

Gdzie pan Hilary znalazł swoje okulary? Na to pytanie poznaliśmy odpowiedź podczas zajęć czytelniczych. Następnie porządkowaliśmy wydarzenia w kolejności chronologicznej. Nie lada atrakcją było poszukiwanie ukrytych w świetlicy okularów. Na koniec sami wykonaliśmy niezwykłe okulary.

 Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś – ulubieniec z dzieciństwa, powiernik wielu sekretów obchodzi swoje święto co roku 25 listopada. Z tej okazji czytaliśmy „misiowe lekturki”, kolorowaliśmy i wycinaliśmy paluszkową rodzinkę misiów, a następnie wyklejaliśmy misie z pasków kolorowego papieru.

W bibliotece szkolnej można było oglądać wystawę książek, których bohaterami są misie.

Swoje prawa znamy, swoje obowiązki mamy!

W poniedziałek, 16 listopada w świetlicy szkolnej miały miejsce kolejne zajęcia czytelnicze. Inspiracją do spotkania był zbliżający się Dzień Praw Dziecka. Świetliczaki miały okazję przypomnieć sobie swoje prawa wynikające z Konwencji o prawach dziecka. Czytaliśmy opowiadanie edukacyjne pt. „Prawa dziecka”, a po lekturze rozwiązywaliśmy wykreślankę. Rozmawialiśmy również o obowiązkach dzieci. Na koniec kolorowaliśmy komiks pt. „Proszę, nie łam moich praw!”.

Drzewo czytelnika

W listopadzie w świetlicy szkolnej powstało DRZEWO CZYTELNIKA, na którym pojawiły się jesienne liście z odpowiedzią na pytanie: Co daje nam czytanie książek? To kolejne działanie w ramach realizacji projektu „Czytanie jest ok!”.

Poznajemy Turlututu- kosmicznego bohatera książek

Na kolejnym spotkaniu czytelniczym w ramach realizacji projektu „Czytanie jest ok!” nauczyciel bibliotekarz zachęcił dzieci do aktywnej lektury, czarowania i wspólnej nauki z interaktywną książką Herve Tullet’a pt. „Turlututu. A kuku, to ja”. Świetliczaki poznały sympatycznego bohatera, który wyglądem przypomina kosmitę (jedno oko zamiast głowy). Potrafi czarować, znikać, powiększać się i zmniejszać, podróżować w czasie, ale tylko wtedy, kiedy pomogą mu dzieci, używając siły swoje wyobraźni.

Kampania społeczna „Mała książka- wielki człowiek”

Nasza szkoła bierze udział w kampanii Instytutu Książki „Mała książka- wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych.  

Tegoroczny, nowy etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich lektury Instytut Książki chce zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Nasza szkoła otrzymała nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów, w skład których wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Uroczyste przekazanie wyprawek pierwszakom z rąk pani Dyrektor miało miejsce 2 listopada 2020 r.

Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Mamy nadzieję, że miłość do książek oraz pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień.

„Z książką o bezpieczeństwie w domu”- projekt w klasie I a

21 października uczniowie klasy I a rozpoczęli realizację projektu czytelniczego „Z książką o bezpieczeństwie w domu”. Jego głównym celem jest uwrażliwienie dzieci na pewne zagrożenia czyhające na nie w domu.

Podczas pierwszych spotkań pierwszoklasiści dowiedzieli się m.in. o tym, że powinni uważać na gorące płyny i przedmioty, nie można wpychać niczego do uszu, oczu, buzi oraz nosa, nie wolno pchać też palców z tej strony drzwi, gdzie są zawiasy. A to wszystko za sprawą dowcipnych historyjek z udziałem małego Dominika, jego pieska Juniora oraz babci Marysi zamieszczonych w książce Grzegorza Kasdepke pt. „Ostrożnie!”.

Po lekturze uczniowie wykonują ilustracje do każdego przeczytanego opowiadania. Efektem projektu będzie więc własna książeczka, zawierająca zbiór zasad właściwego i bezpiecznego zachowania w domu. 

„Moja Polska, moja Ojczyzna”- konkurs czytelniczy

23 października w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas drugich pod hasłem „Moja Polska, moja Ojczyzna”. Jego celem było promowanie wartości patriotycznych, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz doskonalenie techniki czytania. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z tekstami dotyczącymi naszej Ojczyzny. Czytaliśmy o polskich zwyczajach i tradycjach, sławnych Polakach oraz ważnych wydarzeniach i wyjątkowych miejscach.

Oto wyniki!

Klasa II a:

I miejsce- Igor Szwedko,

II miejsce- Kacper Rogala,

III miejsce- Ludwik Gburzyński.

Klasa II b:

I miejsce- Zuzanna Muszyńska,

II miejsce- Szymon Mikula,

III miejsce- Anna Mączyńska.

Serdecznie gratulujemy!

W działania patriotyczne szkoły wpisała się również wystawa książek pt. „Z książką w patriotyczną podróż” przygotowana w bibliotece szkolnej.

Pasowanie pierwszo- i drugoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej  już za nami!

W październiku odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych i drugich na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych członków społeczności szkolnej do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

To oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników z powodu pandemii miało mniej uroczysty charakter niż zazwyczaj. Nie mogły być na nim obecne uczennice należące do Koła Miłośników Książki, a cała ceremonia odbyła się w klasach. A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak je traktować. Nauczyciel bibliotekarz odczytał prośby książki, bo bycie czytelnikiem to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. Następnie zapoznał przyszłych czytelników z regulaminem biblioteki oraz zasadami wypożyczania.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli niecodzienne książki. Musieli również wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Po wprowadzeniu w magiczny świat książek i biblioteki pierwszo- i drugoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i co najważniejsze- wypożyczyli książki do domu, zaś dla rodziców przygotowano listy zachęcające do wspólnego rodzinnego czytania.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy częstych wizyt w szkolnej bibliotece, radości z korzystania z księgozbioru oraz wielu ciekawych przygód z literackimi bohaterami.

Czytanie jest ok!

Czytanie jest ok!” to projekt czytelniczy skierowany do dzieci ze świetlicy szkolnej. Jego celem jest promocja literatury i czytelnictwa poprzez poznanie ciekawej lektury oraz zaprzyjaźnienie się z bohaterami literackimi za pomocą kreatywnej, angażującej zabawy. Podczas zajęć odbywa się wspólne czytanie kolejnych książek, a także rozwiązywanie łamigłówek, rebusów, krzyżówek oraz ćwiczenia językowe i manualne.

W czasie pierwszego spotkania dzieci poznały niecodzienne książki. Wśród nich znalazło się wiele oryginalnych pozycji: książki najcenniejsze, najgrubsze, najmniejsze i największe, książki rozkładanki, książka z dziurą, książka lustro, a na koniec książeczki edukacyjne oraz interaktywne. Następnie nauczyciel bibliotekarz zaprosił najmłodszych czytelników do zabawy i nauki w magicznym świecie „Kolorów” Herve Tullet’a. Mieszaliśmy barwy, robiliśmy odcienie, a to wszystko bez pędzli, farb i brudzenia się, a jedynie siłą wyobraźni.

Drugie spotkanie odbyło się z książką do aktywnego czytania pt. „Naciśnij mnie”, którą trzeba przekręcać, której trzeba klaskać… Poznaliśmy niezwykłe przygody różnobarwnych kropek, a następnie kolorowaliśmy i wycinaliśmy sowę w kropki.

Podczas kolejnego spotkania czytaliśmy wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Poznaliśmy wygląd i zasady działania maszyny parowej. Na podstawie ilustracji omówiliśmy również inne rodzaje środków transportu. Rozmawialiśmy na temat przeczytanego utworu, a na koniec rozwiązywaliśmy zadania do tekstu wiersza: przyporządkowywaliśmy pasażerów lokomotywy do odpowiedniego wagonu, szukaliśmy właściwej drogi pociągu na peron.

Motywem przewodnim czwartego spotkania była książka Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”. Poznaliśmy przygody bohatera, który przemierzył Afrykę na rowerze. Czytaliśmy wybrane rozdziały, które stały się inspiracją do rozmowy o Czarnym Lądzie. Rozpoznawaliśmy egzotyczne zwierzęta, szukaliśmy położenia Afryki na globusie, oglądaliśmy mapę Afryki z zaznaczoną trasą podróży bohatera, a na koniec kolorowaliśmy, wycinaliśmy i składaliśmy zwierzątka: lwy oraz krokodyle.

Inspiracją do kolejnego spotkania czytelniczego był zbliżający się Dzień Kundelka. Oglądaliśmy albumy przedstawiające rasy psów, rozmawialiśmy na temat czworonożnych przyjaciół, przypomnieliśmy sobie obowiązki, jakie spoczywają na właścicielach psów. Następnie za sprawą lektury „Psie troski” poznaliśmy poruszającą historię przyjaźni chłopca i suczki Betty, którą spotkał ciężki los. Zaniedbywana i bita przez poprzednich właścicieli trafiła do schroniska, skąd zabrał ją dziesięcioletni Adaś. Po lekturze rozwiązywaliśmy karty pracy. Nie zabrakło również kolorowanek związanych z tematem. Na koniec kolorowaliśmy, wycinaliśmy i składaliśmy pieska.

Podczas szóstego spotkania rozmawialiśmy o różnych zawodach. Świetliczaki opowiadały o tym, jaki jest ich wymarzony zawód, a następnie czytaliśmy wesołe wierszyki o zawodach. Przeglądaliśmy również książki, w których zaprezentowano sylwetki osób wykonujących różne zawody, zarówno te popularne, jak i mniej znane. Swoją wiedzę o zawodach sprawdziliśmy rozwiązując przeróżne  zagadki i łamigłówki.

Koty, kotki, koteczki i kocury- to właśnie one były tematem kolejnego spotkania czytelniczego. Dzieci ze świetlicy szkolnej rozpoznawały kocie akcesoria, kolorowały koci plac zabaw, poznały wiele nowych ciekawostek z życia kotów, wyszukiwały z tekstu odpowiedzi na wylosowane pytania, rozwiązywały koci quiz. A to wszystko za sprawą lektury czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”.

Muzykanci z Bremy” to mniej znana baśń braci Grimm, którą poznały Świetliczaki podczas listopadowego spotkania czytelniczego…

Nowości książkowe w bibliotece szkolnej- zapraszamy!

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich, którzy lubią spędzać wolny czas na czytaniu książek. W ofercie biblioteki nowości wydawnicze adresowane do najmłodszych czytelników, a także literatura młodzieżowa.

 

Narodowe Czytanie 2020

Już po raz drugi uczniowie i nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie 2020, nad którą patronat objęła Para Prezydencka. W poniedziałek, 7 września, w klasach VI-VIII głośno czytaliśmy fragmenty wybitnego dzieła polskiego romantyzmu „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Nauczyciele zaprezentowali uczniom krótki film na temat życia i twórczości autora. Oglądaliśmy także fragmenty spektaklu.

Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy!

ROK SZKOLNY 2019/2020

Najlepszy czytelnik

Tytuł NAJAKTYWNIEJSZEGO CZYTELNIKA roku szkolnego 2019/2020 zdobyła ucz. klasy II b Amelia Rębisz. Serdecznie gratulujemy pasji czytelniczej!

„Zaczytani w domowym zaciszu”

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przystąpili do akcji pod hasłem „Zaczytani w domowym zaciszu”. Jej celem było zachęcenie do twórczego spędzania wolnego czasu, a także pokazanie, że czytanie może być świetną rozrywką, zwłaszcza w czasie pandemii. Poniżej zamieszczamy zdjęcia, które otrzymaliśmy.

Lektura w pudełku

Wiele jest sposobów na omawianie z uczniami lektury. Niektórzy tworzą komiksy, inni przygotowują lapbooki lub książki obrazkowe, natomiast uczniowie klasy VI c zamknęli treść lektury „Felix, Net i Nika” w… pudełku. Oto efekty ich pracy!

Mistrz ortografii on-line!

21 maja odbył się szkolny konkurs ortograficzny on-line MISTRZ ORTOGRAFII. Podzielony był na dwa poziomy: kl. IV-VI i kl. VII-VIII. Oto wyniki!
Na poziomie kl. IV-VI:
I miejsce zajęła- Anna Paczkowska, kl. 5 a
II miejsce (ex aequo) – Karolina Mrochem, kl. 6 c i Oliwier Wildenhain, kl. 6 b
III miejsce – Bartosz Wiktoruk, kl. 5 a.
Na poziomie kl. VII-VIII:
I miejsce (ex aequo) – Julia Żyluk, kl. 8 a i Maks Tyburcy, kl. 7 b
II miejsce – Jakub Sielski, kl. 7 b
III miejsce – Paweł Kozik, kl. 7 b.
Wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili z nietypową formą konkursu – wypełnienie formularza on-line. Organizatorzy ortograficznych zmagań- Tatiana Zawicka i Beata Mazurowska serdecznie gratulują zwycięzcom!

Z życia biblioteki…

Literkowe opowiadania- Z jak zebra oraz G jak guziki

9 marca czytaliśmy w „zerówce” opowiadania, których bohaterkami były literki „z” oraz „g”. Dowiedzieliśmy się dlaczego zebry są w biało- czarne paski i co stało się w Guzikowym Królestwie.

Literkowe opowiadania- S jak Smok oraz W jak wakacje

24 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego słuchały opowiadania o Smoku, czyli dziwnym prezencie mamy Sylwii oraz wakacjach Wojtka w Wiatrolandii.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole został zrealizowany projekt „Ścienny słownik ortograficzny”, którego efekty zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym. Słownik utworzyło 145 prac, autorstwa uczniów klas IV-VIII, ilustrujących wyrazy z trudnościami ortograficznymi.

Najpiękniejsze prace wykonali:

Julia Chochel- kl. V a,

Anna Paczkowska- kl. V a,

Nikola Stolpa- kl. V a,

Szymon Leszczyszyn- kl. VI a,

Julia Radzikowska- kl. VI a,

Oliwia Mańko- kl. VI a,

Natalia Stanek- kl. VI a,

Karol Pawski- kl. VI b,

Dominik Frankiewicz- kl. VI b,

Wiktoria Chudzik- kl. VI b,

Aleksandra Wiśniewska- kl. VI c,

Zuzanna Romanowska- kl. VI c,

Aleksandra Gawenda- kl. VII a,

Zuzanna Balcerzak- kl. VII a,

Martyna Bułak- kl. VII a,

Agata Mętlewicz- kl. VII a,

Nikola Rostankowska- kl. VIII b,

Natalia Mazur- kl. VIII b,

Alicja Śluborska- kl. VIII b,

Amelia Żbikowska- kl. VIII b.

We wszystkich klasach wychowawcy i nauczyciele języka polskiego przeprowadzili zajęcia warsztatowe poświęcone bogactwu języka polskiego. Przygotowano również gazetkę na półpiętrze pt. „Mów i pisz poprawnie”.

W świetlicy szkolnej odbył się konkurs logopedyczno- recytatorski pod hasłem „Wierszyki łamiące języki”, natomiast w bibliotece szkolnej wyeksponowano gazetkę „Polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla”.

„Dbajmy o język polski”

21 lutego w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole miał miejsce konkurs polonistyczny dla uczniów klas IV-VIII pod hasłem „Dbajmy o język polski”.  W tegorocznych zmaganiach językowych wzięły udział trzyosobowe reprezentacje poszczególnych klas, które zmierzyły się w następujących konkurencjach: krzyżówka, polscy nobliści, słowniki, dyktando, związki frazeologiczne, skrzynka pytań. Poziom trudności zadań był dostosowany do wieku uczniów. Uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: Beata Tuzimek i Tatiana Zawicka- nauczyciele języka polskiego.

Największą wiedzą i umiejętnościami językowymi wykazali się reprezentanci klasy VI b zajmując I miejsce, następnie reprezentanci klasy VIII a- II miejsce oraz reprezentanci klasy VII b- III miejsce.

Laureatów konkursu uhonorowano pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Gratulujemy wszystkim zespołom i już teraz zapraszamy na kolejną edycję konkursu!

Umiem pięknie czytać… opowiadania o tematyce przyrodniczej!

18 lutego w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczo- przyrodniczy adresowany do uczniów klas II i III pod hasłem „Umiem pięknie czytać…”, który miał na celu kształcenie umiejętności pięknego czytania, rozbudzenie wrażliwości na piękno słowa, a także zbliżenie dzieci do świata przyrody oraz ukazywanie jej piękna.

Każdą klasę reprezentowało pięcioro uczniów. Uczestnicy konkursu czytali przepiękne opowiadania autorstwa Iwana Sokołowa- Mikitowa zawarte w książce pt. „Leśne obrazki” ukazujące osobliwości leśnego środowiska, dotyczące życia oraz zwyczajów leśnych zwierząt, a także zmian zachodzących w ekosystemie lasu w ciągu czterech pór roku. Uczniowie byli bardzo skupieni i zaangażowani, świetnie sobie poradzili z zaprezentowaniem tekstu.

Komisja konkursowa wyłoniła laureatów oceniając technikę czytania, stosowanie środków ekspresji artystycznej oraz ogólny wyraz artystyczny. Oto wyniki:

Klasy II:

I miejsce- Jakub Wildenhain- kl. II b,

II miejsce- Piotr Barański- kl. II a,

III miejsce- Jakub Grzybowski- kl. II a.

Wyróżnienie- Amelia Wirkiewicz- kl. II b.

Klasy III:

I miejsce- Fabian Brzeziński- kl. III b,

II miejsce- Wiktor Zakrzewski- kl. III a,

III miejsce- Marta Warzechowska- kl. III b.

Wyróżnienie- Ignacy Brdyła- kl. III a.

Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu!

KLASY II

KLASY III

Nie tylko konkurs wpisał się w działania ekologiczne szkoły, ale również przygotowana w bibliotece gazetka oraz wystawa książek pt. „Lektury zbliżające do natury, czyli książki z przyrodą w tle”. Szczególne zainteresowanie uczestników konkursu wzbudziła książka „Tajemnice natury. Przyroda w 3 D”. Pamiętajmy, że czytając możemy również zbliżyć się do świata przyrody, która nas otacza na co dzień.

Literkowe opowiadania- P jak pogoda i R jak ropucha

17 lutego w oddziale przedszkolnym utrwalaliśmy litery „p” i „r”. Dowiedzieliśmy się dlaczego Piotrek obraził się na telewizor i o czym marzyła ropucha Renatka. Następnie odpowiadaliśmy na pytania do tekstów i kolorowaliśmy literkowe malowanki.

„Randka w ciemno z książką”- walentynki w bibliotece szkolnej

14 lutego biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do udziału w walentynkowej akcji promującej czytelnictwo pod hasłem „Randka w ciemno z książką”. Część książek została zapakowana w papier, a ich treść opisana kilkoma słowami. Zabawa polegała na wybraniu książki „w ciemno”, bez rekomendacji, bez znajomości autora czy tytułu. Akcja cieszyła się zainteresowaniem, wszystkie przygotowane książki zostały wypożyczone. Mamy nadzieję, że będą miłymi niespodziankami dla uczniów i zostaną przez nich przeczytane.

Literkowe opowiadania-  C jak Cudaczek  oraz N jak Niebyłkowo

10 lutego odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze w „zerówce”. Dowiedzieliśmy się dlaczego Celinkę przezywano Cudaczkiem- Cytryniaczkiem i co spotkało Natalię w Niebyłkowie. Jak zawsze było bardzo miło i kolorowo.

Literkowe opowiadania- B jak bal oraz Y jak Yeti

3 lutego czytaliśmy w oddziale przedszkolnym opowiadania, których bohaterkami były literki „b” oraz „y”…

Literkowe opowiadania- K jak krokodyl oraz D jak Droga

13 stycznia w oddziale przedszkolnym miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”. Najmłodsi czytelnicy poznali dwie baśniowe historie z literkami „k” oraz „d”…

„Witajcie w szkolnej bajce”

18 grudnia reprezentacja naszej szkoły w składzie: Oliwier Wildenhain (kl. VI b), Karolina Mrochem i Aleksandra Wiśniewska (kl. VI c), Jakub Sielski (kl. VII b) oraz Julia Żyluk (kl. VIII a) wzięła udział w olimpiadzie „Oczytana szkoła” w ramach projektu pn. „Witajcie w szkolnej bajce” realizowanego przez CSE „Światowid”. Uczestnicy z siedmiu elbląskich szkół podstawowych zmierzyli się w ośmiu konkurencjach, podczas których należało wykazać się wiedzą z zakresu poznanych lektur. Nasi uczniowie dzielnie walczyli zajmując 4. miejsce. Świetne przygotowanie wszystkich drużyn, pozytywne nastawienie uczestników konkursu oraz życzliwość organizatorów spowodowały, że rywalizacja przebiegała w niezwykle przyjaznej atmosferze.  

Literkowe opowiadania- U jak Upiorek 

16 grudnia w oddziale przedszkolnym utrwalaliśmy literę „u”. Czytaliśmy opowiadanie pt. „Upiorek i dziewczynka”, a następnie odpowiadaliśmy na pytania do tekstu i kolorowaliśmy literkowe malowanki.

Dzień Postaci z Bajek

27 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu w szkole było bajkowo i kolorowo. Chętne dzieci przebrały się za swoją ulubioną postać. Nie zabrakło więc: księżniczek, kowbojów, czarownic, Czerwonego Kapturka, Myszki Miki, Spider- Mana, Kapitana Ameryki, Maszy, Elsy, Królewny Śnieżki i wielu innych bajkowych postaci. W ramach konkursu „Postacie z bajek” jury wybierało najciekawsze stroje w każdej klasie. Wybór nie był łatwy, ponieważ wszyscy prezentowali się doskonale. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale i drobne upominki, a pozostali słodką niespodziankę.

W przygotowanie uroczystości zaangażowane były uczennice należące do Koła Miłośników Książki, które również wcieliły się w bajkowe postacie.

W klasach na dzieci czekała wspólna zabawa: oglądanie filmów animowanych, czytanie książek, rysowanie swoich ulubionych bohaterów bajkowych.

W ramach obchodów Dnia Postaci z Bajek odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas I-III pod hasłem „Czy znasz bajki?”. Uczniowie musieli wykazać się ich znajomością: rozwiązywali zagadki, układali bajkowe puzzle, rozpoznawali bajkę na podstawie rekwizytu oraz usłyszanego fragmentu, uczestniczyli w zabawie na czas „Jak Kopciuszek”- oddzielali groch od fasoli oraz „Traf w księcia zaczarowanego w żabę” – celowali papierowymi kulkami do księcia zamienionego w żabę. Oto laureaci konkursu:

I miejsce- reprezentacja klasy II a,

II miejsce- reprezentacja klasy III b,

III miejsce- reprezentacja klasy III a,

IV miejsce ex aequo- reprezentacja klasy I b i II b.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!

Literkowe opowiadania- L jak lekarstwo

25 listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”. Przedszkolaki poznały opowiadanie o chorej Lucynce. Jak co tydzień kolorowały edukacyjne malowanki, tym razem z literką „l”.

Mój wymarzony zawód”- konkurs plastyczny dla dzieci

19 listopada został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III pod hasłem „Mój wymarzony zawód”. Konkurs został przygotowany w ramach rozwijania zainteresowań dzieci w okresie nauki wczesnoszkolnej tematyką zawodoznawczą, a także propagowania wiedzy o zawodach. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej o tematyce nawiązującej do hasła konkursu. Ocenie podlegała pomysłowość, estetyka pracy, zgodność z tematem oraz wrażenie artystyczne. Ostatecznie jury postanowiło przyznać nagrody na każdym poziomie:

Klasy I 

I miejsce – Amelia Sikorska- kl. I a,  

II miejsce- Filip Skorobecki- kl. I a,

III miejsce ex aequo- Zuzanna Szereszewska i Patryk Łojek- kl. I a.

Klasy II

I miejsce- Artur Kowalicki- kl. II a,

II miejsce- Magdalena Cywińska- kl. II a,

III miejsce- Amelia Rębisz- kl. II a.

Klasy III

I miejsce- Kacper Bryk- kl. III a,

II miejsce- Bartosz Ulfik- kl. III b,

III miejsce- Dominika Siedlecka- kl. III b.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy pozostałym uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.

Literkowe opowiadania- T jak tort

18 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały opowiadania z literą „t” w roli głównej…

Literkowe opowiadania- M jak Małpa

Bohaterką kolejnego spotkania czytelniczego w oddziale przedszkolnym była literka „m” …

Szkolny Maraton Czytelniczy- druga edycja

28 października rozpoczął się Szkolny Maraton Czytelniczy, który trwał do końca miesiąca. Na początku każdej lekcji nauczyciele bądź uczniowie w danej klasie czytali książki wybrane ze zbiorów biblioteki. Wśród czytelniczych propozycji znalazły się m.in.: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Drzewo do samego nieba”, „Dziewczynka z parku”, „Czarownica piętro niżej”, „Skrzynia władcy piorunów”, „Skarb Troi”, „Pozłacana rybka” czy „Ponad wszystko”.

Klasy I-VIII przygotowały na podstawie czytanych książek plakaty reklamowe, które zostały wyeksponowane na drzwiach gabinetów.

Najciekawsze prace w kategorii klas I-III zaprezentowali:

klasa II a- I miejsce,

klasa I b- II miejsce,

klasa II b- III miejsce

klasa III b- wyróżnienie.

W kategorii klas IV-VIII zdecydowanie najlepsza okazała się klasa VII b zajmując I miejsce. Na podium znalazła się również klasa IV a- II miejsce i VIII a- III miejsce. Wyróżnienie przypadło klasie VI a.

W środę, podczas długich przerw, na uczniów klas I-III czekały w bibliotece szkolnej błyskawiczne quizy, krzyżówki i zagadki literackie.

W czwartek miał miejsce konkurs dla uczniów klas I-III pod hasłem „Na wyspach Bergamutach”.

Konkurs rozpoczął się teatrzykiem Kamishibai pt. „Na wyspach Bergamutach”, do który nawiązywały zadania wykonywane przez uczestników w dalszej części. Były to następujące konkurencje dostosowane do poziomów poszczególnych klas: prawda/ fałsz, skojarzenia, zadanie matematyczne, skrzynka pytań oraz podział wyrazów na głoski, litery i sylaby. Po zaciętej rywalizacji okazało się, że:

I miejsce zajęła drużyna z klasy III b,

II miejsce- drużyna z klasy II b,

III miejsce- drużyna z klasy II a,

IV miejsce- drużyna z klasy I b.

Gratulujemy!

Literkowe opowiadania- I jak Indianin

28 października w oddziale przedszkolnym utrwalaliśmy literkę „i” na podstawie wiersza „Indiańskie sny”…

Literkowe opowiadania- E jak elementarz

Czytam od A do Z. Literkowe opowiadania” to książka, która stała się inspiracją do realizacji zajęć dla przedszkolaków w ramach projektu „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”. W książce możemy znaleźć uporządkowane alfabetycznie zabawne opowiadania, których fabuła jest związana z wybranymi literkami alfabetu. Podczas cotygodniowych spotkań czytelniczych dzieci będą miały okazję wysłuchać historyjek, m.in. o krokodylu, torcie urodzinowym, smoku, zebrze. Po lekturze, w celu utrwalenia danej litery, maluchy będą kolorowały edukacyjne malowanki literowe .

21 października bohaterką naszego spotkania była literka „e”.

O rybaku i złotej rybce”, czyli drugie spotkanie czytelnicze w oddziale przedszkolnym

7 października na spotkanie z dziećmi zawitała złota rybka z baśni braci Grimm. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały historii rybaka i jego żony. Chętnie uczestniczyły w rozmowie dotyczącej treści lektury, wyciągały właściwe wnioski i rozwiązywały różne zadania, które znalazły się na karcie pracy. Na przykładzie baśni „O rybaku i złotej rybce” dowiedziały się, co to znaczy być chciwym. Na koniec uczestnicy spotkania ochoczo wyrazili swoje życzenia do złotej rybki. Oby się spełniły!

„Czas Małej Apokalipsy”

80. rocznica wybuchu II wojny światowej stała się inspiracją do zorganizowania konkursu recytatorskiego o tematyce wojennej pod hasłem „Czas Małej Apokalipsy”. 10 października przed komisją konkursową zaprezentowało się 17 uczestników z klas IV-VII. Można było usłyszeć wiersze K. K. Baczyńskiego, K. I. Gałczyńskiego, A. Słonimskiego, K. Wierzyńskiego, T. Różewicza i innych poetów. Jury po przesłuchaniu wszystkich uczestników postanowiło przyznać następujące nagrody:

I miejsce- Paweł Kozik- kl. VII b;

II miejsce ex aequo- Maksymilian Łapiński i Oliwier Wildenhain- kl. VI b;

III miejsce ex aequo- Sandra Ziółkowska- kl. IV a i Julia Radzikowska- kl. VI a;

IV miejsce ex aequo- Aleksandra Gawenda- kl. VII a i Piotr Cwaliński- kl. VII b.

Godne podkreślenia jest zaangażowanie recytatorów oraz dobry poziom większości poetyckich prezentacji. Dzięki nim mogliśmy przeżyć chwile wzruszeń i zadumy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Poczytaj mi koleżanko, kolego…”- spotkanie pierwsze

Głośne czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię oraz ciekawość świata, dostarcza wiele radości, pomaga zrozumieć siebie i innych.

O tym, jak przyjemnie jest słuchać, kiedy starsze koleżanki czytają, przekonały się dzieci z oddziału przedszkolnego. 30 września uczennice należące do Koła Miłośników Książki w ramach realizacji projektu „Poczytaj mi koleżanko, kolego…” odwiedziły przedszkolaków i przeczytały im baśń braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”. Duże zainteresowanie wzbudziła Baba Jaga, która uwięziła Jasia i Małgosię. Maluchy, żeby zdobyć klucz i uwolnić rodzeństwo musiały wykonać różne zadania. Udało się! Drzwi do chatki Baby Jagi zostały otwarte.

To była wspaniała przygoda z książką! Kolejne spotkania już niebawem.

Narodowe Czytanie „Katarynki” Bolesława Prusa

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca czytelnictwo i znajomość literatury narodowej. Została zainaugurowana przez Prezydenta RP  w 2012 roku. Dotychczas były czytane wielkie dzieła polskiej literatury takie jak: „Pan Tadeusz” (2012), utwory Fredry (2013), „Trylogia” (2014) „Lalka”(2015), „Quo vadis” (2016), „Wesele” (2017) oraz „Przedwiośnie” (2018). W tym roku zaproponowano do czytania nowele polskie.

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w tę ogólnopolską akcję. Imprezę, która miała miejsce 9 września, rozpoczęto od odczytania Listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie zaproszono uczniów klas IV-VII do wysłuchania noweli Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. W rolę lektorów wcielili się: pani dyrektor Kazimiera Pierzyńska- Czujwid oraz uczniowie klasy VII b. Czytaniu towarzyszył dźwięk katarynki. Wydarzenie wzbogaciła również prezentacja dotycząca życia i twórczości Bolesława Prusa, a także wystawa jego najbardziej znanych dzieł.

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania ma być „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

Najlepszy czytelnik

Tytuł najlepszego czytelnika Biblioteki SP nr 14 w Elblągu w roku szkolnym 2018/2019 uzyskała Maria Młodzińska z klasy VIII c. Serdecznie gratulujemy, życzymy dalszej przyjaźni z książką oraz satysfakcji z czytanej lektury!

Multimedialny konkurs polonistyczny w ramach obchodów Roku Brzechwy

 

30 maja 2019 r. został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości patrona naszej szkoły Jana Brzechwy, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klasy VII b. Komisja konkursowa oceniała: zawartość prezentacji, szatę graficzną, estetykę i efekt wizualny, przejrzystość oraz techniczną poprawność wykonania.

Oto wyniki:

I miejsce- Oskar Witkowski,

II miejsce- Maciej Gałeczka,

III miejsce- Nikola Rostankowska i Oliwia Rekowska ex aequo Maja Jurkiewicz i Karolina Bączek.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Maj miesiącem baśni, bajek i legend europejskich”

Jak co roku w maju odbywały się spotkania czytelnicze dla uczniów klas I-III pod hasłem „Maj miesiącem baśni, bajek i legend europejskich”. Do czytania wybranej literatury dziecięcej zostały zaproszone: pani Agnieszka Dutkiewicz – mama z klasy II a i praktykantka w klasie I a- pani Justyna, natomiast piękną baśń braci Grimm pt. „Titelitury” drugoklasistom czytał policjant z Wydziału Ruchu Drogowego asp. szt. Wiktor Kaczmarek.

Szkolny konkurs językowy po raz trzeci

„Dbajmy o język polski” – pod takim hasłem w naszej szkole 21 maja odbył się konkurs językowy dla uczniów klas IV-VIII i gimnazjum zorganizowany przez nauczyciela bibliotekarza- Beatę Mazurowską i polonistki- Tatianę Zawicką i Beatę Tuzimek. Głównym założeniem konkursu było rozbudzanie zamiłowania do pięknej polszczyzny oraz zachęcanie uczniów do pięknego i poprawnego wypowiadania się na co dzień.

Do rywalizacji przystąpiło 12 trzyosobowych drużyn reprezentujących klasy IV-VIII i gimnazjum. Uczestnicy konkursu rozwiązywali krzyżówkę, odpowiadali na pytania wylosowane ze skrzynki pytań, uzupełniali tekst dyktanda i łączyli związki frazeologiczne z ich wyjaśnieniami.

Ostatecznie po podsumowaniu wyników przez Komisję Konkursową zwycięzcami językowej rywalizacji zostali reprezentanci klasy III a gimnazjum. Świetną znajomością poprawnej polszczyzny wykazali się również przedstawiciele klasy VI b, zdobywając drugie miejsce oraz klasy V b, którzy znaleźli się na trzeciej pozycji. Oprócz dyplomów zwycięzcy otrzymali notatniki. Gratulacje dla wszystkich uczestników!

„IV Przerwa na czytanie”   w naszej szkole

13 maja nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „ IV Przerwa na czytanie”. Już w piątek na szkolnych korytarzach rozwieszono plakaty informujące o wydarzeniu, a na parterze umieszczono gazetkę. W dzień akcji uczniowie podczas wskazanych przerw zagłębiali się w lekturze wybranej przez siebie książki. Szkolne korytarze i sale lekcyjne zamieniły się w czytelnie. Uczniowie klas młodszych utworzyli strefy czytania, w których dzieciom czytały wychowawczynie. Czytaliśmy wszyscy: uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, obsługa i administracja. W akcji łącznie wzięło udział 312 osób. Przyłączając się do bicia rekordu w czytaniu, chcieliśmy pokazać, że po książkę można sięgać w każdej sytuacji i każdym miejscu. I udało się!

Szkolny konkurs ortograficzny już za nami!

5 kwietnia odbył się konkurs ortograficzny „Szkolny Mistrz Ortografii”, w którym wzięło udział 36 uczniów. Uczestnicy zmierzyli się z różnymi zadaniami ortograficznymi na każdym poziomie: kl. IV-VI, VII- VIII i gimnazjum.

Szkolnymi Mistrzami Ortografii zostali:

Bartosz Wiktoruk- kl. IV a,

Natalia Litwin- kl. VI a,

Zuzanna Łukaszewska- kl. VI b,

Jakub Sielski- kl. VI b,

Maria Młodzińska- kl. VIII c.

Gratulujemy Mistrzom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!

Jesteśmy już czytelnikami!

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Organizowane co roku przez Koło Miłośników Książki, weszło na stałe do kalendarza imprez szkolnych. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się w bibliotece szkolnej 4 kwietnia. Mali czytelnicy wyruszyli z klasy, by podróżując magicznym pociągiem po szkolnych korytarzach dotrzeć do drzwi biblioteki. W czasie tej zadziwiającej podróży na swojej drodze napotkali baśniowe postacie, które zatrzymywały pociąg i zadawały  baśniowe zagadki. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi dzieci dostawały w nagrodę tajemnicze litery, które przed biblioteką musiały ułożyć w hasło otwierające jej drzwi. W środku czekały na pierwszoklasistów gry i zabawy (krzyżówka, ilustracje, rekwizyty, pytania z kapelusza). Dzieci zapoznały się również z regulaminem i księgozbiorem biblioteki, wysłuchały próśb książki. Następnie przyszedł czas na uroczyste pasowanie. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek oraz listy skierowane do rodziców, zachęcające do wspólnego rodzinnego czytania. Wszystkim małym czytelnikom życzymy niezwykłych przygód w świecie książek!

Umiem pięknie czytać…

3 kwietnia w bibliotece szkolnej miał miejsce konkurs czytelniczy dla czwartoklasistów pod hasłem „Umiem pięknie czytać…” promujący czytanie i zachęcający do sięgania po literaturę dziecięcą. Każdą klasę reprezentowało pięcioro uczniów, którzy po wylosowaniu tytułu książki, czytali bez przygotowania wybrany jej fragment. Organizatorki konkursu zaproponowały lektury z serii „Nazywam się…” zakupione w ramach NPRCz. Poznaliśmy wycinek biografii Jana Pawła II, Marii Skłodowskiej- Curie, Mikołaja Kopernika, Williama Szekspira i Fryderyka Chopina. Jury oceniało technikę czytania i interpretację tekstu.

Nagrodzeni zostali:

Feliks Łubieński z kl. IV b- I miejsce,

Filip Serdeczny z kl. IV b- II miejsce,

Julia Chochel z kl. IV a – III miejsce.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

„W krainie baśni, bajek i wierszy”

W ramach akcji czytelniczej pod hasłem „W krainie baśni, bajek i wierszy” biblioteka szkolna zaprasza przedstawicieli różnych instytucji do głośnego czytania książek najmłodszym członkom naszej społeczności. Dotychczas odwiedzili nas i czytali: Małgorzata Adamowicz- dyrektor elbląskiej delegatury Warmińsko- Mazurskiego Kuratorium Oświaty oraz przedstawiciel KMP w Elblągu sierż. szt. Jacek Sierpiński. To jeszcze nie koniec naszej przygody z książką.

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską- Rydel

13 grudnia w naszej szkole gościliśmy Annę Czerwińską- Rydel, autorkę książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej oraz biograficznej, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Sekcji IBBY. Spotkanie autorskie, w którym uczestniczyli uczniowie klas I-III, odbyło się w ramach współpracy biblioteki szkolnej z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki- Tuliszków.

Pisarka opowiadała o swojej twórczości, o rodzinie, dzieciach i zwierzętach domowych. Zaprezentowała swoją publikację „Medal za uśmiech… czyli dzieci mają głos!”, dzięki której można poznać historię Orderu Uśmiechu oraz laureatów tego zaszczytnego odznaczenia. Czytała także fragmenty książki „Mój brat czarodziej”, dzieląc się ciekawostkami z życia Juliana Tuwima. Był też czas na zadawanie pytań. Pani Anna była zaskoczona ich różnorodnością. Młodzi czytelnicy chcieli wiedzieć, czy lubi swoją pracę, jaki będzie tytuł jej nowej książki, co motywuje ją do pisania, czy lubi podróżować, która książka jest jej ulubioną. Podsumowaniem spotkania było tradycyjne rozdanie autografów. Imprezie towarzyszył również kiermasz książek zaproszonego gościa.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani Annie Czerwińskiej-Rydel za tak miłe i ciekawe spotkanie. Czekamy z niecierpliwością na nową książkę pisarki!  

„Książka ścienna”

W listopadzie w klasach IV-VIII i gimnazjum był realizowany projekt „Książka ścienna”. Przedstawiciele poszczególnych klas wylosowali fragment książki J. Brzechwy pt. „Podróże pana Kleksa” (były to dwa pierwsze rozdziały), który należało starannie przepisać na dużą kartkę i narysować do niego ilustrację. Następnie wszystkie prace (przepisane fragmenty książki z ilustracjami) zostały chronologicznie połączone i wywieszone na szkolnym korytarzu. Tak powstała „Książka ścienna” zachęcająca młodsze dzieci do czytania i poznania przygód pana Kleksa.

Przerwy z książką w bibliotece szkolnej

Od początku roku szkolnego w bibliotece trwa akcja czytelnicza dla uczniów klas I-III zatytułowana „Czytanie na fioletowym dywanie”. Podczas wybranych przerw wolontariusze głośno czytają maluchom krótkie bajki, wierszyki i opowiadania, a także zadają pytania do tekstu. Dzieci chętnie słuchają, zdobywają wiedzę o świecie, poszerzają zasób słownictwa, rozwijają zainteresowania, ale przede wszystkim przekonują się, że przerwa nie musi być nudna. Bardzo cieszymy się z odwiedzin wszystkich członków społeczności szkolnej, którzy skorzystali z naszego zaproszenia.

Z życia biblioteki…

Projekt „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”- kolejna odsłona

Henio uwielbia zjadać książki. Pożera je wszystkie, jak leci: słowniki, encyklopedie, poradniki. Czy Henio zostanie najmądrzejszym chłopcem świata? Dzieci z oddziału przedszkolnego przekonały się o tym 29 listopada podczas spotkania czytelniczego z książką O. Jeffers pt. „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki”. Niesamowita i zabawna historia głównego bohatera pokazuje, że zamiast zjadać książki, warto je czytać. To łatwiejsze i dużo zdrowsze!

Niezapomniana Babcia Agatka gościem w naszej szkole

28 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się wyjątkowe spotkanie pod hasłem „Łączymy pokolenia”, którego bohaterką była pani Helena Stachnowicz- emerytowana nauczycielka języka polskiego, znana z pisania wierszy, bajeczek dla dzieci i opowiadań o rodzinnych stronach.

Pani Helena chętnie odpowiadała na pytania uczniów klasy VI b: wspominała swoje dzieciństwo, przyjazd do powojennego Elbląga, opowiadała o swojej pracy w zawodzie nauczyciela oraz w Radiu El, kiedy to przez lata wcielała się w postać tak kochanej przez dzieci Babci Agatki. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się też, od kiedy poetka pisze wiersze, skąd czerpie inspiracje do swoich utworów. Miłym zaskoczeniem dla gościa były wystąpienia Maksa Tyburcy i Pawła Kozika, którzy przygotowali piękne recytacje wierszy pani Heleny. Sama autorka też przedstawiła młodzieży swój ulubiony utwór pt. „Marzenie”, nagrodzony w konkursie na miłosny poemat, ogłoszonym przy okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? Uczniowie mogli również obejrzeć zdjęcia z prywatnych zbiorów pani Heleny z czasów, kiedy pracowała w teatrze. Ale największą niespodzianką dla gościa był prezent – napisany przez uczniów specjalnie na tę okazję utwór pt. „Ambitny wiersz dla Pani Heleny”, który zaprezentował i wręczył Jakub Sielski. Pani Helena otrzymała także skrzata bożonarodzeniowego własnoręcznie wykonanego przez mamę ucznia klasy VI b. Po spotkaniu znalazł się również czas, by przy herbacie i słodkim poczęstunku porozmawiać z naszym gościem.

Bardzo dziękujemy pani Helenie Stachnowicz za ten wspólnie spędzony czas. Serdeczność, życzliwość oraz poczucie humoru naszego gościa sprawiły, że spotkanie wywarło duże wrażenie na zgromadzonych.

„Misiowe” spotkania w bibliotece i nie tylko

W poniedziałek, 26 listopada, w naszej szkole obchodziliśmy święto najmilszej zabawki i najlepszego przyjaciela dzieci- pluszowego misia. Tego dnia uczniowie kl. 0-III przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami. W oddziale przedszkolnym i klasie III a zaproszone mamy czytały dzieciom bajki, których bohaterami były misie. Był również czas na „misiowe” zagadki.

W bibliotece szkolnej czekała na dzieci niespodzianka. Nauczyciel bibliotekarz postanowił im zaprezentować dawną metodę wyświetlania bajek za pomocą projektora „Ania”. Maluchy obejrzały „Bajkę o misiu, zajączku i lisie” ukrytą na specjalnej kliszy. Kolorowe obrazy wyświetlano na ścianie, oczywiście bez dźwięku, a treść bajeczki trzeba było przeczytać. Nasi najmłodsi uczniowie mogli poczuć się tak, jak kiedyś ich rodzice. Z zaciekawieniem i z uwagą słuchali bajki oraz oglądali wyświetlane obrazy. Ta zapomniana technika projekcji bajek przyniosła wiele radości nie tylko maluchom, ale również i nauczycielom.

Brzech- fiki 2018

21 listopada w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Brzechwa dzieciom. Brzech- fiki 2018” z okazji 120. rocznicy urodzin poety. Uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego recytowali utwory Jana Brzechwy. Największą popularnością cieszyły się wiersze: „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Na wyspach Bergamutach”, „Kaczka dziwaczka”, „Na straganie”, ale pojawiły się też utwory mniej znane: „Michałek”, „Mleko”, „Katar”. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w składzie: Małgorzata Adamowicz- dyrektor elbląskiej delegatury Warmińsko- Mazurskiego Kuratorium Oświaty oraz nauczycielki: Beata Tuzimek i Maria Michałek wyłoniło zwycięzców:

I miejsce- Nikola Dębińska- kl. I a,

II miejsce ex aequo- Marta Warzechowska i Paweł Lisiecki- kl. II b,

III miejsce- Wiktor Zakrzewski- kl. II a.

Piękna recytacja sprawiła, że jury przyznało jeszcze wyróżnienia. Otrzymali je: Alicja Młodzińska z oddziału przedszkolnego, Szymon Kołodziejski z kl. I a, Blanka Knauber z kl. II a. Na finalistów i wyróżnionych w konkursie czekały dyplomy oraz nagrody. Wszystkim gratulujemy talentu!

Czytamy książeczkę z serii Tupcio Chrupcio

Bohaterem drugiego spotkania czytelniczego w ramach realizacji projektu „Poczytaj mi koleżanko, kolego….”, które miało miejsce 25 października w „zerówce”, była wyjątkowo miła myszka-  Tupcio Chrupcio. Tym razem maluchy wysłuchały opowiadania pt. „Reguły są ważne”, które przeczytała Julka- uczennica należąca do Koła Miłośników Książki. Tytułowy bohater nie znosi zasad i próbuje się przeciw nim buntować. Przedszkolaki przekonały się, co z tego wynikło. Po wysłuchaniu przygód małej myszki wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że jednak reguły są potrzebne.

100 lat dla Niepodległej!

To hasło, które towarzyszyło tegorocznemu konkursowi recytatorskiemu o tematyce patriotycznej. 23 października przed komisją konkursową zaprezentowało się 14 uczniów z  klas IV-VII. Uczestnicy zadbali nie tylko o opanowanie pamięciowe tekstów, ale także o piękną interpretacją i ogólne wrażenie artystyczne. Komisja w składzie: Beata Tuzimek, Tatiana Zawicka, Katarzyna Staniszewska i Beata Mazurowska wyłoniła laureatów. Oto oni:

I miejsce ex aequo  Julia Chochel (kl. IV a) oraz Maks Tyburcy (kl. VI b),

II miejsce ex aequo  Adrian Kokitko (kl. V b) i Paweł Kozik (kl. VI b),

III miejsce ex aequo  Natalia Zajączkowska (kl. V a) i Maksymilian Łapiński (kl. V b).

Mistrzom recytacji serdecznie gratulujemy!

Szkolny Maraton Czytelniczy

15 października 2018 r. w naszej szkole rozpoczął się Szkolny Maraton Czytelniczy, który trwał przez cały tydzień. Jego głównym celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzacja literatury zakupionej w ramach NPRCz. Codziennie, o ustalonej godzinie, przez kilkanaście minut uczniowie poszczególnych klas słuchali fragmentów wybranych przez siebie książek. Do głośnego czytania zostali zaproszeni nauczyciele.

Wszystkie zespoły klasowe przygotowały na podstawie tytułów czytanych podczas maratonu książek ozdobne wizytówki, które zostały wywieszone na drzwiach gabinetów. Organizatorzy maratonu uznali, że spośród wyeksponowanych prac cztery zasługują na wyróżnienie:

– wizytówka książki pt. „Amelia i Kuba”- kl. IV a,

– wizytówka książki pt. „Nazywam się… Fryderyk Chopin”- kl. VIII a,

– wizytówka książki pt. „Cudowny chłopak”- kl. VIII b,

– wizytówka książki pt. „Ostatnie życzenie”- kl. III a gimnazjum.

W ramach akcji „Poranki z bajeczką” uczniowie zgromadzeni w świetlicy szkolnej mogli posłuchać książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai pt. „Tajemnica więzienia”, którą przez cały tydzień czytali im gimnazjaliści.

W środę, podczas długich przerw, chętni uczniowie mogli wziąć udział w błyskawicznych konkursach czytelniczych dotyczących słynnych książek, rozwiązywać zagadki, quizy, krzyżówki, rozpoznawać wizerunki słynnych pisarzy. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością literatury dla dzieci i młodzieży.

W czwartek, 18 października, przedstawiciele klas IV-VI wcielili się w poszukiwaczy książek. Młodzi detektywi swoja przygodę rozpoczęli w bibliotece szkolnej.  Aby odnaleźć książki ukryte w różnych miejscach na terenie szkoły, musieli zmierzyć się z następującymi zadaniami: odszyfrowanie wskazówek, rozwiązywanie zagadek, poszukiwanie instrukcji w książkach i  katalogach bibliotecznych. Idąc właściwym tropem, docierali do miejsca przeznaczenia, w którym ukryto nagrodę- książkę. Książki zostały schowane w gabinecie Pani dyrektor, Pani pielęgniarki, Pani pedagog, na dyżurce, w świetlicy i w stołówce. Wszyscy poszukiwacze książek spisali się znakomicie.

Oto oni:

Joanna Stankiewicz (kl. IV a),                                                                                                                Amelia Warzechowska (kl. IV b),                                                                                                        Kacper Chochel (kl. V a),                                                                                                                  Oskar Olszański (kl. V b),                                                                                                          Aleksandra Wiśniewska (kl. V c),                                                                                                      Martyna Bułak (kl. VI a),                                                                                                                      Maks Tyburcy (kl. VI b).

W ramach Szkolnego Maratonu Czytelniczego zaproponowano uczniom udział w licznych konkursach promujących czytelnictwo.

Konkurs fotograficzny dla uczniów klas IV-VIII i gimnazjum pod hasłem „Z książką każdemu do twarzy”. Zadaniem uczestników konkursu było sfotografowanie osoby czytającej książkę. Efektem prac były zdjęcia z książką w roli głównej zaprezentowane na wystawie w holu szkoły. Spośród nadesłanych zdjęć wybrano najlepsze:

I miejsce- Marlena Glińska kl. VII b,

II miejsce- Patryk Krawczyk kl. VIII a,

III miejsce- Vanessa Staniszewska kl. V a.

Konkurs plastyczny dla klas I-III na projekt okładki książki, czytanej podczas trwania maratonu, pod hasłem „Przeczytaliśmy- namalowaliśmy”. Najmłodsi wykazali się największą kreatywnością. Komisja konkursowa miała nie lada problem, ale ostatecznie zdecydowała wyróżnić najciekawsze prace:

Karolina Wojtasz- kl. I a,

Amelia Rębisz- kl. I a,

Antoni Polkowski- kl. I a,

Patrycja Lewandowska- kl. I a,

Zuzanna Hołody, Amelia Chmielewska i Julia Głowińska (praca zbiorowa)- kl. I b,

Aleksandra Gałeczka- kl. II b,

Maciej Kajut- kl. II b,

Kacper Muchowski i Jakub Bułka (praca zbiorowa) – kl. II b.

Konkurs literacki dla uczniów klas VII- VIII i gimnazjum polegający na napisaniu recenzji najciekawszej książki lub krótkiej wypowiedzi na temat „Dlaczego lubię czytać ?”. Spośród złożonych prac wybrano dwie najlepsze:

Dlaczego lubię czytać ?”- Kamil Łojek z kl. VII b,

recenzja- Patrycja Kubera z kl. III a gimnazjum.

Konkurs dla uczniów klas II-VIII i gimnazjum, który polegał na przygotowaniu ozdobnej kartki z wybranym przez siebie cytatem będącym mottem. Najbardziej inspirujące cytaty wybrali uczniowie klasy VII a: Justyna Rychter i Marcel Wielgosz.

Szkolny Maraton Czytelniczy dobiegł końca, ale akcja propagowania czytelnictwa trwa nadal.

Lekcja patriotyzmu w klasie V c

28 września, łącząc Dzień Głośnego Czytania z obchodami stulecia Niepodległości, w klasie V c odbyły się warsztaty pod hasłem „100 wierszy na 100-lecie Niepodległej”. Punktem wyjścia była rozmowa na temat patriotyzmu i poezji. Uczniowie zapisywali na kartkach swoje skojarzenia do słowa Niepodległość, a następnie czytali wiersze o tematyce patriotycznej. Siedząc w kręgu i podając sobie biało-czerwoną flagę piątoklasiści wypowiadali się na temat głównych myśli poznanych utworów poetyckich. Podczas spotkania zaprezentowano uczniom książki, związane z tematyką zajęć, zakupione w ramach NPRCz. Na koniec uczestnicy warsztatów rozwiązywali test wiadomości o Polsce. Najlepsza okazała się Aleksandra Wiśniewska. Gratulujemy!

Dzień Kropki w oddziale przedszkolnym

 

Biblioteka szkolna realizuje projekt czytelniczy pod hasłem „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, integrowanie uczniów młodszych ze starszymi oraz doskonalenie umiejętności językowych. W ramach projektu uczennice należące do Koła Miłośników Książki regularnie odwiedzają dzieci z oddziału przedszkolnego, aby wprowadzić je w świat literatury.

Pierwsze w tym roku spotkanie czytelnicze w ramach realizacji tego projektu odbyło się 14 września. Okazją do wspólnego czytania był Międzynarodowy Dzień Kropki. Starsza koleżanka Marysia zaprezentowała maluchom książkę P. Reynoldsa pt. „Kropka”, która opowiada historię Vashti, dziewczynki przekonanej, że nie potrafi rysować. Następnie przedszkolaki rozmawiały o talentach, pasjach i marzeniach. Zainspirowane treścią książki wykonywały również swoje „kropkowe” dzieła sztuki. Połączone rysunki utworzyły „kropkową” gąsienicę, którą wyeksponowano na gazetce ściennej.

Wystawa nowości wydawniczych!

W bibliotece szkolnej odbyła się wystawa, na której wyeksponowano książki zakupione ze środków pozyskanych w ramach NPRCz. Goście, którzy odwiedzili bibliotekę, byli zachwyceni tyloma ciekawymi tytułami. Uczniowie podziwiali nowe, pachnące książki, chętnie je przeglądali i wypożyczali do domu. Serdecznie zapraszamy szczególnie tych, którzy jeszcze u nas nie byli!

Dorośli czytają, dzieci słuchają!

W naszej szkole rozpoczęliśmy spotkania z książką pod hasłem „W krainie baśni, bajek i wierszy”,  podczas  których zaproszeni przedstawiciele środowiska lokalnego będą czytać najmłodszym. Jako pierwszy przed dziecięcą  publicznością wystąpił dzielnicowy sierż. szt. Jacek Sierpiński. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem słuchali fragmentów książek „Detektyw Zagadka. Upiorna walizka” oraz „Krzyś i gang Pelargonii”, które zostały zakupione w ramach NPRCz. Przed nami kolejne spotkania…

Nowości wydawnicze w szkolnej bibliotece!

Drodzy Czytelnicy!

W ramach Narodowego Programy Rozwoju Czytelnictwa do naszej biblioteki trafiły nowości wydawnicze, w większości wybrane przez Was podczas przeprowadzonych ankiet! Nasz księgozbiór został wzbogacony o 850 różnych tytułów. Wśród nich są lektury, audiobooki, książki popularnonaukowe (np. o zwierzętach, o sporcie), baśnie, bajeczki i wierszyki dla najmłodszych, komiksy, książki młodzieżowe (w tym kryminały, powieści fantastyczne, przygodowe, podróżnicze, obyczajowe). Czekają na Was na półkach! Każdy, niezależnie od wieku, pierwszoklasista czy gimnazjalista, znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

ROK SZKOLNY 2017/2018

Finał konkursu na najaktywniejszego czytelnika biblioteki w roku szkolnym 2017/2018
Konkurs był skierowany do uczniów wszystkich klas. Ocenie podlegała aktywność i kultura czytelnicza uczniów, której wyrazem była liczba wypożyczonych książek, terminowość ich oddawania przez czytelnika, dbałość czytelnika o wypożyczone książki oraz kultura zachowania ucznia na terenie biblioteki. Zwycięzcą konkursu został Antoni Laskowski, uczeń kl. III a. Gratulujemy pasji czytania!

„Jak nie czytam, jak czytam- 2018”
8 czerwca nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.  O godz. 9.50 rozpoczęła się zbiórka uczniów i nauczycieli. Następnie wszyscy wyszli na boisko i utworzyli „wyspę czytania”. Po sesji zdjęciowej starsze klasy rozeszły się do gabinetów, gdzie kontynuowały czytanie razem z nauczycielami, natomiast klasy młodsze urządziły sobie „piknik z książką” w różnych zacienionych zakątkach na terenie szkoły. Akcja przebiegła sprawnie i wszyscy podeszli do niej z ogromnym entuzjazmem. Uczniowie oraz nauczyciele mogli pochwalić się swoimi ulubionymi książkami i autorami.

Wiewiór Wystraszny w „zerówce”
6 czerwca w oddziale przedszkolnym miało miejsce ostatnie spotkanie czytelnicze wpisujące się w realizację projektu „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”. Starsza koleżanka Marysia zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy z książką „Wiewiór Wystraszny” Melanie Watt. Wiewiór Wystraszny nie lubi niespodzianek, boi się bakterii, kosmitów, rekinów i w ogóle wszystkiego tego, co zamieszkuje Nieznane. A niebezpieczne jest wszystko, poza bezpiecznym drzewem, gdzie rytm dnia wyznaczają kolejne posiłki i baczne wypatrywanie, czy aby nie zbliża się jakieś zagrożenie.
Międzyszkolny konkurs „Ta postać mogłaby być przyjacielem Kajka i Kokosza” rozstrzygnięty!
W czerwcu został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Ta postać mogłaby być przyjacielem Kajka i Kokosza”. Zadnie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej fikcyjną postać, która mogłaby być przyjacielem Kajka i Kokosza- bohaterów serii książek Janusza Christy. Inicjatorkami konkursu były: Beata Tuzimek i Beata Mazurowska.  Jury postanowiło nagrodzić  następujące osoby:
I miejsce- Natasza Konieczna (SP nr 12),
II miejsce- Nela Habyk (SP nr 12),
III miejsce- Maciej Karbowski (SP nr 1).
Wszystkim laureatom gratulujemy sukcesu, a opiekunom  dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu!
A my wciąż czytamy…
30 maja dzieciom z kl. III b bajkę pt. „Heidi” czytała mama- Pani Magdalena Jastak.
Majowa” przygoda z czytaniem trwa
28 maja w ramach akcji „Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich” odwiedzili nas: Pan policjant Jarosław Wojtowicz, który przeczytał trzecioklasistom zabawny fragment lektury pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” oraz mama z klasy I a- Pani Bogumiła Pawska, która zaprezentowała książkę „Szary domek”.
Konkurs na plakat promujący czytelnictwo rozstrzygnięty!
23 maja odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na plakat promujący czytelnictwo. Był on skierowany do uczniów klas IV-VII. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dowolną techniką plastyczną plakatu z hasłem przewodnim zachęcającym do czytania. Jury w składzie: Beata Tuzimek, Tatiana Zawicka i Beata Mazurowska wyłoniło najlepsze prace. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce- Maks Tyburcy z kl. V b,                                                                                                      II miejsce- Natalia Stanek i Julia Seligowska z kl. IV a,                                                                    III miejsce- Karolina Mrochem z kl. IV c,                                                                                   
Wszystkim autorom prac gratulujemy kreatywności!
 
„Znam swój kraj”
Pod takim hasłem, 18 maja, odbył się szkolny konkurs wiedzy o Polsce skierowany do uczniów klas IV-VII oraz gimnazjum. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Uczestnicy musieli wykazać się rozległą wiedzą w siedmiu konkurencjach: To warto zobaczyć- zabytki, Sławni Polacy, Daty i wydarzenia historyczne, Rośliny chronione w Polsce, Czy znasz legendy?, Wszystko naj… w Polsce, Skrzynka pytań. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria kl. IV-VI
I miejsce- reprezentacja kl. V b,
II miejsce- kl. VI a,
III miejsce- kl. V a.
Kategoria kl. VII- gimnazjum
I miejsce- reprezentacja kl. VII c,
II miejsce- kl. VII b,
III miejsce- kl. II a gimnazjum.
Serdecznie gratulujemy!
„Maj miesiącem baśni, bajek i legend europejskich”
W naszej szkole rozpoczęliśmy imprezę czytelniczą pod hasłem „Maj miesiącem bajek, baśni i legend europejskich”. 10 maja pierwszo- i drugoklasistów odwiedził pan policjant Wiktor Kaczmarek, który czytał bajkę pt. „Jeżynka idzie do szkoły”, natomiast 11 maja w klasie I b gościliśmy mamę- panią Magdalenę Gałeczkę, która zaprezentowała „Niezbyt grzeczne wierszyki”. Kolejne spotkania przed nami…

Za nami kolejne spotkania czytelnicze. Trzecioklasistów odwiedził Pan policjant Paweł Iwaniszyn, który zaprezentował dzieciom legendę pt. „Jak powstał Elbląg”, w kl. III a książkę „Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i partnerzy. Na tropie szafirowej broszki” czytała mama- Pani Anna Stankiewicz, natomiast dzieci z kl. I b gościły tatę- Pana Sławomira Lisieckiego, który przeczytał książeczkę „Zuzia piecze pizzę”. Było super!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Program rządowy ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, uatrakcyjnienie księgozbioru biblioteki, a także zwiększenie dostępu uczniów do książek o tematyce bliskiej ich współczesnym doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu otaczającego świata. Na zakup nowości wydawniczych przyznano szkole środki w wysokości 15.000 zł.  Obok zakupu książek zaplanowano szereg wydarzeń promujących czytelnictwo w szkole, wiele działań wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną i pedagogiczną.

  Nikt, kto tu wchodzi, nie wyjdzie niezmieniony”

18 kwietnia dwuosobowy zespół naszych szóstoklasistów w składzie: Julia Żyluk i Michał Orłowski reprezentował naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie czytelniczym „Nikt, kto tu wchodzi, nie wyjdzie niezmieniony” zorganizowanym przez SP nr 9 w Elblągu. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się szczegółową wiedzą na temat treści lektury „Baśniobór” Brandona Mull’a. Nasza drużyna, po trudnej i emocjonujące walce,  wywalczyła III miejsce. Gratulujemy!

 Umiem pięknie czytać… baśnie

W piątek, 13 kwietnia, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas czwartych pod hasłem „Umiem pięknie czytać”. Celem konkursu była popularyzacja baśni, zachęcanie uczniów do czytania książek, a także dostrzeganie piękna ojczystego języka. Z każdej klasy nauczyciele (na podstawie konkursów klasowych) wyznaczyli po 5 uczniów. Uczestnicy (15 osób) zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze głośno czytając baśnie elbląskiej pisarki Wioletty Piaseckiej. Komisja, w skład której weszły organizatorki konkursu tj. B. Tuzimek i B. Mazurowska, oceniała technikę czytania czwartoklasistów i interpretację tekstu. Po podliczeniu punktacji okazało się, że zwycięzcą czytelniczych zmagań został Oliwier Wildenhain z kl. VI b, drugie miejsce zajęła uczennica kl. IV a Vanessa Staniszewska, natomiast na trzecim miejscu znalazła się Wiktoria Śluborska- reprezentantka kl. IV c. Komisja konkursowa postanowiła również przyznać wyróżnienie dla Kacpra Hołody z kl. IV b za wspaniałą interpretację tekstu. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok tych, którzy chcieliby poczytać razem z nami.              

Kolejne spotkania czytelnicze w oddziale przedszkolnym

14 i 21 marca miały miejsce kolejne spotkania czytelnicze w oddziale przedszkolnym realizowane w ramach projektu „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”. Tym razem zachęcaliśmy dzieci do aktywnej lektury i wspólnej nauki za sprawą interaktywnych książek Herve Tullet’a pt. „Kolory” oraz „Paluszkowa wyprawa”. Było ciekawie, kolorowo i aktywnie.

W świecie książek

2 marca w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelników uczniów klasy I a i I b. Zanim nastąpiła ta niezwykła chwila pierwszoklasiści obejrzeli krótkie inscenizacje pochodzące z różnych baśni, które wprowadziły ich w świat książek. Następnie dowiedzieli się jak rozpoznać, że książka pochodzi ze zbiorów biblioteki szkolnej, co to jest karta czytelnika i jak wygląda, w którym miejscu, w naszej bibliotece znajdują się lektury dla klasy pierwszej oraz ile książek i na jak długo mogą wypożyczyć. Po krótkiej prezentacji „próśb książek” i rozmowie na temat ich poszanowania, przyszedł czas na pasowanie. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie zostali pasowani „Księgą bajek i baśni” na czytelników biblioteki szkolnej. „Świeżo upieczeni czytelnicy” wypożyczyli tego dnia swoją pierwszą książkę. W wyborze tej najciekawszej pierwszoklasistom pomagały dziewczynki należące do Koła Miłośników Książki: Maria Młodzińska, Julia Grabowska i Aleksandra Kościńska z kl. VII c oraz Aleksandra Siemiona z kl. VII b. Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek oraz listy skierowane do rodziców, zachęcające do wspólnego rodzinnego czytania. Mamy nadzieję, że czytanie książek stanie się modą i stylem spędzania wolnego czasu, zarówno w trakcie edukacji szkolnej, jak i w dorosłym życiu.

Goście z Przedszkola nr 18 w naszej bibliotece
21 lutego bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 18. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą i funkcjonowaniem biblioteki, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie szacunku do książki. Dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka, jak należy się w niej zachować, jakie książki znajdują się w bibliotece oraz jak zostać czytelnikiem biblioteki. Nasi goście z niezwykłym zainteresowaniem oglądali nietypowe książki, które zaprezentowała im nauczycielka bibliotekarka. Wśród nich znalazło się wiele oryginalnych pozycji: książki najcenniejsze, najgrubsze, najmniejsze i największe, książki rozkładanki, książka z dziurą, książeczki interaktywne. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Starsza koleżanka Julka przeczytała przedszkolakom bajeczkę pt. „Kicia- Kocia w bibliotece”, a następnie zaprosiła do wspólnej zabawy z interaktywną książką „Turlututu. A kuku, to ja!”. Było ciekawie, zabawnie i przyjemnie!
„Wielcy Brytyjczycy i ich dzieła”
18 grudnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs multimedialny pod hasłem „Wielcy Brytyjczycy i ich dzieła”. Jego zwycięzcą został Jakub Sielski, uczeń kl. V b.
Gratulujemy!

Czytanie na fioletowym dywanie, czyli starsi czytają młodszym

W naszej bibliotece kontynuujemy akcję pod hasłem „Czytanie na fioletowym dywanie”. Podczas wybranych przerw uczennice należące do Koła Miłośników Książki czytają krótkie bajki, opowiadania oraz wiersze swoim młodszym koleżankom i kolegom. W ten sposób promujemy czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci i udoskonalamy umiejętność płynnego czytania wśród starszych uczniów. Akcja ma także walory integracyjne.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z pierwszych dni akcji…

Kim będę, gdy dorosnę ?

Ścieżka kariery zawodowej powinna być kształtowana od najmłodszych lat, aby uczniowie wiedzieli, na który przedmiot szkolny muszą położyć szczególny nacisk, ponieważ będzie on potrzebny w ich wybranym zawodzie. Biblioteka szkolna również uczestniczy w tym procesie. 

15 grudnia w klasie I b odbyły się zajęcia biblioteczne „Kim będę, gdy dorosnę?”, których głównym celem było zapoznanie z pracą ludzi w różnych zawodach oraz wyrabianie u dzieci szacunku dla pracy ludzkiej. Dzieci z entuzjazmem wypowiadały się na temat różnych zawodów, plusów i minusów ich wykonywania, roli pracy w życiu ich rodziców. Podczas spotkań pierwszoklasiści mogli również opowiedzieć o tym, kim chcieliby zostać w przyszłości. Chłopcy najczęściej chcą być policjantem, strażakiem, ale wymieniali też żołnierza i kierowcę. Dziewczynki natomiast marzą o tym, aby być tancerkami, nauczycielkami, aktorkami. Dzieci zapoznały się także z zawodem bibliotekarza. Chętnie brały też udział w proponowanych zabawach, ćwiczeniach i zgadywankach o zawodach w formie wierszyków.

Kącik informacji zawodowej”

W ramach realizacji działań z Wewnątrzszkolnego Doradztwa Zawodowego w bibliotece szkolnej powstał „Kącik informacji zawodowej”, czyli szkolna baza z materiałami edukacyjnymi i informacjami pomocnymi w realizacji zadań edukacyjno- zawodoznawczych.

 

Akademia pana Kleksa bez tajemnic

Pod takim tytułem, 13 grudnia, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości książki Jana Brzechwy „Akademia pana Kleksa”. Wzięło w nim udział 23 uczniów z kl. IV a, IV b i IV c. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z krzyżówką opracowaną na podstawie lektury składającą się z 37 pytań.
Najlepsi okazali się:
Oliwier Wildenhain z kl. IV b- I miejsce,
Natalia Stanek z kl. IV a i Aleksandra Wróbel z kl. IV c- II miejsce,
Alan Wilenczyc z kl. IV b- III miejsce.
Wszystkim czwartoklasistom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom, którzy wykazali się dużą wiedzą na temat przygód Adasia Niezgódki i samej Akademii, gratulujemy!

Konkurs plastyczny pod hasłem „Mój przyjaciel Miś” rozstrzygnięty…

1 grudnia, w bibliotece szkolnej, został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów kl. I-III pod hasłem „Mój przyjaciel Miś” zorganizowany z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wpłynęło aż 41 prac, wśród których było wiele pięknych i oryginalnych rysunków, toteż komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Dąbrowska, Dorota Burdynowicz i Beata Mazurowska miała niełatwe zadanie.
Oto laureaci konkursu:
I miejsce- Anna Paczkowska, Joanna Stankiewicz, Katarzyna Stankiewicz kl. III a,
II miejsce- Dawid Pawski kl. I a, Bartosz Rokoszny, Wiktor Wysocki kl. III c,
III miejsce-  Kacper Muchowski kl. I b, Zuzanna Barthelke kl. III c.
Wyróżnienia otrzymali:
– Paweł Rychter kl. II a,
– Julia Chochel kl. III a,
– Łukasz Machajewski kl. III b,
– Julia Tyburska kl. III c.
Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie.
Prace zostały przekazane na konkurs międzyszkolny.

Poczytaj mi koleżanko, kolego…”

Od listopada biblioteka szkolna realizuje projekt czytelniczy pod hasłem „Poczytaj mi koleżanko, kolego…”, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, integrowanie uczniów młodszych ze starszymi oraz doskonalenie umiejętności językowych.

W ramach projektu uczennice należące do Koła Miłośników Książki regularnie odwiedzają dzieci z oddziału przedszkolnego, aby wprowadzić je w świat literatury.

Podczas pierwszego spotkania czytelniczego w „zerówce” starsze koleżanki zaprezentowały maluchom baśń braci Grimm pt. „Trzy małe świnki”. Następnie dzieci musiały pomóc śwince znaleźć drogę do materiałów potrzebnych jej do wybudowania domu oraz wyszukać 10 różnic między obrazkami.

Drugie spotkanie to była niezwykła przygoda z kolorowymi kropkami. Maluchy poznały interaktywną książeczkę pt. „Naciśnij mnie”, którą trzeba przekręcać, na którą trzeba dmuchać, której trzeba klaskać….

Podczas trzeciej wizyty w oddziale przedszkolnym dzieci wysłuchały baśni pt. „Czerwony Kapturek”. Następnie mali słuchacze trafnie odpowiadali na pytania do przeczytanego tekstu, odgadywali również, po obejrzeniu ilustracji, tytuły znanych baśni.

Na kolejnym spotkaniu przedszkolaki poznały wzruszającą historię „Dziewczynki z zapałkami”. Maluchy z uwagą słuchały i doskonale odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Poza tym rozpoznawały baśnie po wylosowaniu i obejrzeniu rekwizytu.

Podczas następnej wizyty w „zerówce” starsze koleżanki zaprosiły dzieci w podróż po magicznym świecie wyobraźni. „Turlututu. A kuku, to ja!” to kolejna niezwykła książka z przesympatycznym bohaterem Turlututu, z którym maluchy mogły polecieć na Księżyc, wspólnie śpiewać, a nawet krzyczeć.

To nie koniec naszych spotkań, następne już niebawem….

„Ojczyzna żyje zawsze…”- konkurs recytatorski
28 listopada odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Ojczyzna żyje zawsze…”, w którym zaprezentowali się uczniowie z kl. IV-VII. Głównym założeniem konkursu, zorganizowanego przez polonistki i nauczycielkę bibliotekarkę, było rozwijanie umiejętności recytatorskich, ale również kształtowanie uczuć patriotycznych, upowszechnianie znajomości polskiej poezji patriotycznej i rozwijanie zainteresowania poezją.
Oto wyniki:
I miejsce- Oliwia Dębczyńska z kl. VI a,
II miejsce- Julia Żyluk z kl. VI a oraz Paweł Kozik z kl. V b,
III miejsce- Natalia Litwin z kl. V a.
Komisja konkursowa postanowiła również przyznać wyróżnienia:
Marii Młodzińskiej z kl. VII c oraz Maksowi Tyburcy z kl. V b.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

Misie, miśki i niedźwiedzie, czyli Światowy Dzień Pluszowego Misia

23 i 24 listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Wszyscy uczniowie klas 0-III przyszli do szkoły ze swoimi ukochanymi pluszakami.

W klasach pierwszych i oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie z Kubusiem Puchatkiem. Były „misiowe” zagadki, czytanie lektury pt. „Kubuś i przyjaciele”, układanie puzzli oraz tworzenie „kubusiowych” zakładek do książek.

Trzecioklasiści poznali misia Paddingtona. Obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się skąd miś pochodził i jak narodził się pierwszy pomysł na napisanie opowieści o nim. Następnie wyruszyli na wycieczkę i zwiedzili Londyn. Każdy mógł zobaczyć to miasto oczami niesfornego i ciekawskiego misia podróżnika. Ponadto uczestnicy spotkania rozwiązywali quizy, zagadki, odnajdowali drogę w labiryncie, a pan Łukasz Pacer czytał im w oryginale jedną z przygód misia z Peru pt. „Paddington and the Grand Tour”. Na koniec obejrzeli fragment filmu o Paddingtonie, pełnometrażową ekranizację Paula Kinga z 2014 roku.

W klasie drugiej przygody misia Uszatka czytała pani Justyna Ziółkowska, mama Sandry. Drugoklasiści odgadywali postacie znanych misiów pochodzących z różnych bajek i filmów. Poznali ciekawostki na temat niedźwiedzi brunatnych, rozwiązywali test wiedzy o życiu niedźwiedzi, przypomnieli sobie bajki, których bohaterami są misie. Dzieci świetnie się bawiły.

Natomiast wszyscy czytelnicy odwiedzający bibliotekę szkolną w listopadzie mogli obejrzeć wystawę z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Spotkanie autorskie z Marleną Popławską- Marek

8 listopada w naszej szkole gościliśmy pisarkę Marlenę Popławską- Marek, autorkę książek „Mandarynka Grażynka” i „Wyprawa na Maksa”. W spotkaniach wzięli udział uczniowie z kl. II a, III a, III b i III c. Autorka w ciekawy sposób zaprezentowała nam swoją twórczość. Opowiadała o tym, jak powstała książka „Mandarynka Grażynka”, a także o jej bohaterach, czyli złośliwym bananie, szalonej mandarynce i wybrednej cytrynie. Oprócz tego dzieci wysłuchały fragmentu książki w interpretacji samej autorki, rozwiązywały owocowe zagadki, dowiedziały się, na których kontynentach rosną niektóre owoce, usłyszały wiele ciekawostek związanych z życiem codziennym w innych krajach i poznały proste zabawy popularne w innych częściach świata. Pani Marlena podkreśliła również jak ważne jest czytanie książek i zachęcała do sięgania po lektury. Uczniowie mieli także możliwość kupienia książki z dedykacją autorki.

W bibliotece świetnie się bawimy: gramy, czytamy, odpoczywamy…