Bezpieczny internet

Drugi dzień drugiego tygodnia drugiego miesiąca to Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku jego hasło to „twórz, łącz się i udostępniaj z szacunkiem: lepszy Internet zaczyna się od Ciebie”. To dzień, w którym warto przypominać o tym, jakie zagrożenia czyhają w sieci i jak można się przed nimi zabezpieczyć.

Internautą może nazywać się już co drugi człowiek na Ziemi – to ponad 4 miliardy ludzi. Każdy z nich spędza w sieci około 2,5 godziny dziennie, jak pokazują najnowsze statystyki. Dzień Bezpiecznego Internetu jest więc aktualnie bardziej potrzebny niż kiedykolwiek wcześniej.

Choć domyślamy się, że dla większości naszych uczniów i rodziców (przynajmniej te) podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu są znane, warto o nich przypominać i dzielić się nimi z tymi, którzy na temat nowych technologii wiedzą niewiele.

Nieświadomi internauci są bowiem atrakcyjnymi celami dla cyberprzestępców, którzy na rozmaite sposoby próbują wykradać dane osobowe, pieniądze i prywatne informacje.

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Gdy chodzi o bezpieczeństwo, najważniejszy jest prosty przekaz, dlatego też zebraliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, które są następujące:

  • zawsze korzystaj z aktualnego systemu operacyjnego, aktualnej przeglądarki internetowej i aktualnego programu antywirusowego,
  • twórz bezpieczne hasła logowania do poczty e-mail i kont w rozmaitych usługach – nie zawieraj w nich oczywistych słów oraz informacji takich jak imię czy data urodzenia i staraj się wymyślać długie hasła,
  • nie korzystaj z tego samego hasła na różnych stronach,
  • nie loguj się do ważnych usług, korzystając z publicznych hotspotów Wi-Fi (bo one szczególnie są narażone na cyberwłamania),
  • podczas logowania dwa razy sprawdź adres WWW strony i upewnij się, że strona logowania ma certyfikat bezpieczeństwa (warto też – jeśli to możliwe – korzystać z weryfikacji dwuetapowej),
  • nie podawaj w Internecie żadnych danych i nie udostępniaj żadnych zdjęć, do których dostępu nie powinny uzyskać żadne „strony trzecie”,
  • nie wchodź na strony z linków w podejrzanych wiadomościach e-mail i nie otwieraj dodanych do nich załączników
  • uważaj na skrócone adresy URL, które często mogą stanowić pułapkę.

„Wielu internautów ignoruje kwestię bezpieczeństwa swojej cyfrowej tożsamości, ponieważ nie zdają sobie sprawy z zagrożeń lub nie uważają siebie samych za interesujący dla cyberprzestępców cel ataku. W ten sposób przeprowadzenie ataku staje się niezwykle łatwe 

Użytkownicy mogą jednak skutecznie chronić się przed atakami w sieci, cyberprześladowaniem i tym podobnymi zagrożeniami stosując się do kilku prostych wskazówek” – podsumował Robert Dziemianko z firmy G DATA, która pomogła ułożyć powyższą listę porad.

Kultura i szacunek w Internecie

Jak wynika z hasła tegorocznej edycji, tym razem eksperci ds. cyberbezpieczeństwa koncentrują się nie tylko na ochronie prywatności, ale też na kulturze i szacunku w sieci. Tym samym podkreślany jest fakt, że dialog w Internecie to aktualnie fundament komunikacji międzyludzkiej.

Głośno jest ostatnio o hejcie i rozmaitych formach cyberprzemocy – choć może się wydawać, że problem dotyczy tylko szeroko pojętych celebrytów, w rzeczywistości mierzą się z nim także zwykli użytkownicy: często dzieci (niejednokrotnie będące ofiarami innych młodych ludzi).

Z raportu „Wilki i owce w Internecie” z ubiegłego roku wynika, że 43 proc. internautów między 12. a 24. rokiem życia doświadczyło hejtu skierowanego w swoją stronę, a 20 proc. przyznaje się do hejtowania innych.

Choć rodzice nie są w stanie uchronić swoich dzieci przed cyberprzemocą, odgrywają w tej walce bardzo istotną rolę. Zwraca na to uwagę Kamil Sadkowski z firmy ESET:

„Przeprowadzana przez rodziców edukacja jest bardzo ważna. Pozwala wytłumaczyć dziecku skalę zagrożeń w sieci, w tym hejtu. Rodzic powinien regularnie tłumaczyć dziecku, że w sieci nie jest anonimowe – jego tożsamość może zdradzić choćby adres IP. Podobna odpowiedzialność leży po stronie nauczycieli.

Rodzic powinien wspólnie z dzieckiem założyć konto, nauczyć go korzystania z ustawień prywatności, przestrzec przed bezmyślnym wrzucaniem zdjęć, filmów, czy tekstów do Internetu. Małoletni musi być świadomy netykiety, zwracać się do znajomych z szacunkiem, nie używać wulgaryzmów ani nie szykanować innych”.